Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Bezrobotni, biznesmeni, a może pracownicy urzędów?


sliderOdpowiedzi na pytanie zawarte w tytule jeszcze nie znalazłem. Stawiam je sobie zawsze w konkretnej sytuacji. Już wyjaśniam o co chodzi. Powiedzmy, że jest jeden z tzw. zwykłych dni tygodnia, może to być środa lub czwartek, godzina pomiędzy 10.00 a 11.00.


Pod jednym z mławskich hipermarketów stoi stosunkowo dużo samochodów, szacunkowo ponad 60% miejsc parkingowych jest zajęta. Poza tym na mławskich ulicach o tej porze występuje dość duży ruch samochodowy. Pytam najpierw sam siebie, a potem moich znajomych: gdzie ci wszyscy ludzie pracują? Dodam, że sytuacja tu opisana występuje przynajmniej pod kilkoma dużymi sklepami w Mławie. Warto jeszcze pamiętać, że stopa bezrobocia w naszym powiecie wynosi zazwyczaj nieco powyżej 10%.

Odpowiedź pytanie zadane w tytule nie jest mi znana, ale mam różne hipotezy. Pierwsza rzecz, która przychodzi na myśl: ci ludzie mają elastyczny czas pracy tak jak my, dziennikarze. I mogą sobie robić zakupy, kiedy chcą lub inaczej pisząc – jak sobie tylko dzień pracy zorganizują. Ale ile jest w Mławie firm, ilu pracodawców pozwalających na taki właśnie nienormowany czas pracy? Swoją drogą, druga zmiana u największego mławskiego pracodawcy – LG Electronics też nie jest szczególnie liczna…

Kolejna myśl: może to bezrobotni? Niektórzy, sądząc po modelach aut stojących przed hipermarketami, byliby zamożnymi bezrobotnymi.

Następne rozwiązanie, która się nasuwa, każe mi myśleć, że mamy do czynienia z przedsiębiorcami – w znacznej większości z osobami, które prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze. Oni w końcu sami sobie organizują czas pracy.

Kolejna myśl, która mi przychodzi do głowy jest taka, że to może auta urzędników? Ale przecież, po pierwsze, nie byłoby ich aż tylu, a po drugie: czy nie krzywdzimy tu urzędników pewnym stereotypem? Choć przyznać muszę, że pracowników różnych urzędów na zakupach w godzinach pracy regularnie widuję, ale z całą pewnością wychodzą oni tylko na moment, bo akurat się skończył papier w drukarce i trzeba było wyskoczyć do pobliskiego hipermarketu…

Oczywiście może być też tak, że wielość aut pod sklepami i duży ruch w mieście w opisywanej porze dnia to sprawka wszystkich tu wymienionych „grup społecznych”. Jednak ostatnia myśl w tej sprawie jest taka, że być może trzeba byłoby zrobić jakąś ankietę wśród właścicieli zaparkowanych przed hipermarketami samochodów. I dopiero to pozwoliłoby poznać odpowiedź na pytanie, które znalazło się w tytule. A może Czytelnicy Codziennika mają swoje hipotezy? Zachęcamy do dyskusji.

TW

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
10 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
o*n*a
o*n*a
5 lata temu

a ja yyyyyyyyyyy przyznam się, będąc na świeżo po zdaniu egzaminu na prawko, parkowałam przez jakiś czas tylko pod dużymi marketami 😛

waldziu
waldziu
5 lata temu

Mnie też to czasem zastanawia, sam należę do grupy, która zwykle w godzinach południowych robi zakupy w marketach, elastyczny czas pracy mi na to pozwala. Poza tym w ogóle do miasta podjeżdżam zwykle po zakupy, więc od razu parkuję pod ulubionym marketem.

Bambi
Bambi
5 lata temu

TW – jeśli masz problem, przeprowadź badanie!

nelia
nelia
5 lata temu

Samochody pod Lidlem stoją już przed godz. ósmą. Ludzie pracujący rano parkują, bo za darmo. Kiedyś przyszłam do Lidla chwilę przed otwarciem. Razem ze mną było trzech klientów, wszyscy przyszli pieszo. Może jakiś samochód był pracowników, a poza tym cała część parkingu od strony ul. Sienkiewicza była zastawiona. Zobaczcie dzisiaj, kiedy sypie śnieg ile samochodów ma potężne białe czapy…

kulfon
kulfon
5 lata temu

A może strefę parkowania utworzyć w obrębie całego miasta, byłyby miliony złotych dla budżetu miasta.

Stefan
Stefan
5 lata temu

Sluchajcie to wszystko to są samochody Pracownikow Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego. Skad to wiemy? Poniewaz Dyrektor MHS pracujący tam na cały etat pracuje rowniez w sp6. Czyli w godzinach pracy w MHS pracuje w sp6. Jeżeli reszta urzędników pracuje tylko na jeden etat i nie muszą jechać do drugiej pracy w godzinach pierwszej to właśnie mogą jechać do sklepów. Strefa budżetowa w Mławie stwarza niesamowite możliwości zarobkowe dla swoich pracownikow.:)

biznesmen
biznesmen
5 lata temu

Faktycznie coś jest na rzeczy. No i pewna liczba emerytów się znajdzie na pewno. A i rencistów paru. Mława w końcu nieduża, a też z okolic ludzie przyjeżdżają na zakupy. Z reguły w rodzinie jedno auto jest.

...
...
5 lata temu

Ela masz rację. Wiele osób pracujących zostawia auta na parkingach marketów.
Ponadto:
Wiele osób z pobliskich wsi przyjeżdża na zakupy do Mławy czy też załatwiać jakieś sprawy urzędowe i także zostawia auta na tych parkingach (a wsi w pobliżu Mławy jest dużo, chyba więcej niż wokół Ciechanowa, Żuromina, Działdowa czy Nidzicy.
W mieście widać dużo starszych osób: są to emeryci ewentualnie renciści, dużo chodzi również młodych osób: są to uczniowie w przerwach lekcyjnych, na wagarach czy też przed lub po zajęciach lekcyjnych. Część tej młodzieży także przyjeżdża do szkoły samochodami i stara się je zostawiać na bezpłatnych parkingach.
Część ludzi w mieście to ponadto bezrobotni, pracownicy drugiej i nocnej zmiany, pracownicy sklepów, którzy zaczynają pracę w różnych porach dnia, pracownicy na urlopach oraz właśnie Ci biurowi, którzy wyrwali się na zakupy.
Wiem, że na parkingu pod Lidlem parkuje bardzo dużo osób pracujących – samochody stoją od rana do godzin popołudniowych.

A tak w ogóle, to czemu nie mielibyście zrobić takiej sądy na mławskich ulicach i na parkingach marketów, może wtedy spostrzeżenia byłyby bardziej wiarygodne niż moje.

mink
mink
5 lata temu
Reply to  ...

Bardzo trafnie opisane. To właśnie osoby mieszkające w okolicach Mlawy, samozatrudnione i pracujące na 2 zmianę… „tworzą ruch w mieście” w godz 10 – 11.

Ella
Ella
5 lata temu

Ludzie pracują a tam auta zostawiają żeby nie płacić w strefie parkowania.

10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x