Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

6 stycznia obchodzimy święto Trzech Króli


9Według Ewangelii św. Mateusza, do Betlejem – miejsca narodzin Jezusa – przybyli ze Wschodu mędrcy (trzej królowie), gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Odnaleźli Jezusa w stajence, oddali mu pokłon i złożyli dary.


Mędrców lub magów ze Wschodu w średniowieczu zaczęto nazywać trzema królami i ta nazwa przetrwała do czasów obecnych. Natomiast ich imiona pojawiły się dopiero w VIII wieku. Kacper przedstawiany jest najczęściej jako ofiarujący mirrę Afrykańczyk, Melchior – jako dający złoto Europejczyk, a Baltazar – jako król azjatycki przynoszący do żłóbka kadzidło. Nie można z całą pewnością ustalić, z jakich krajów przybyli trzej królowie. Litery: K+M+B, które – zgodnie z tradycją – pisze się na drzwiach domów, nie odnoszą się, wbrew obiegowej opinii, do imion legendarnych trzech króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara, lecz pochodzą od pierwszych liter – C+M+B – łacińskiego zdania: „Christus Mansionem Benedicat” – „Niech Chrystus błogosławi ten dom” lub „Christus Multorum Benefactor” („Chrystus Dobroczyńcą Wielu”). W wielu miejscowościach w Polsce i na świecie przejdą dziś Orszaki Trzech Króli a my zapraszamy do obejrzenia naszej galerii „Na Święto Trzech Króli”.

(red.)

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
6 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
staton
staton
5 lata temu

Istnieje jeszcze jedno wyjaśnienie skrótu KMB – podobno obecnie najbardziej topowe.
Kaczyński+Maciarewicz+Błaszczak

mrau
mrau
5 lata temu

Bardzo ładna kolekcja 🙂

staton
staton
5 lata temu

A ja słyszałem że litery KMB odnoszą się do wizyty duszpasterskiej potocznie zwanej „kolędą” i oznaczają: Koperta Musi Być”.

Mla
Mla
5 lata temu
Reply to  staton

Pewnie być wolał, żeby w ramach wizyty duszpasterskiej ksiądz przynosił kopertę? 🙂

staton
staton
5 lata temu
Reply to  Mla

Wolałbym by wizyta nie odbywała się według poniższego schematu: ministranci z puszką (oplombowaną przez proboszcza) – ksiądz z kartoteką i pytaniami celem jej uaktualnienia – ksiądz z kopertą wkładaną w odpowiednią przegródkę, by wiedzieć ile dali. Gdzieś pośrodku tego schematu szybkie odklepanie modlitwy. Noooo…..na wsiach to jeszcze planowanie, kto księdza przywiezie, kto ugości obiadem, kolacją i kto odwiezie. Jeśli ktoś ma ciekawsze doświadczenia to może powie gdzie jest inaczej? A może ktoś przeżył takie doświadczenie, że ksiądz widząc biedną rodziną przyjmująca „kolędę” wyjął stówkę i jej dał?
A na koniec pytanie dla dociekliwych: Po co puszka ministrantów jest plombowana??

Ksiądz Robak
Ksiądz Robak
5 lata temu
Reply to  staton

Żeby nie wodzić na pokuszenie.

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x