Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Statystyki statystykami, a poczucie bezpieczeństwa naszych mieszkańców to sprawa różna


slider3Na wniosek radnego Michała Pola na grudniowej sesji Rady Miasta informację o stanie bezpieczeństwa miasta i jego mieszkańców przedstawił Komendant Powiatowy Policji w Mławie mł. insp. Artur Ryfiński. W prezentacji multimedialnej komendant zestawił dane o stanie bezpieczeństwa za rok 2014 z jedenastoma miesiącami roku 2015.


– W porównaniu do roku 2014 nastąpił spadek przestępczości. Ogółem w roku 2014 stwierdzono 1050 przestępstw, w 2015 – 918. Przestępczość kryminalna – wyraźny spadek przestępczości. W każdej kategorii, oprócz kradzieży samochodów i uszkodzenia rzeczy, mamy wyraźne spadki. Miasto Mława nigdy nie była wolna od kradzieży samochodów. Od wielu lat przyjeżdżają do nas złodzieje- powiem wprost z terenu Wielbarka. 20 samochodów na miasto czy to dużo? Uważam że dużo, choć był czas że ginęło rocznie około 100. Jako kierownik jednostki jestem bardzo zadowolony ze skuteczności policjantów, na 315 wszczętych postępowań, 129 sprawców zatrzymaliśmy na gorącym uczynku, także wzrósł wskaźnik wykrywalności. W 2015 roku wzrosła jednak dwukrotnie przestępczość związana z handlem narkotykami. Dla porównania w powiecie mławskim zabezpieczyliśmy 225 szt konopi indyjskich, w ciechanowskim 27, przasnyskim 98, żuromińskim 1, na naszym terenie zlikwidowaliśmy 12 upraw konopi – przedstawiał statystyki w podziale na rodzaje przestępstw komendant Ryfiński.

W dyskusji po prezentacji statystyk policyjnych, wielu radnych chciało zabrać głos. Przewodniczący rady Leszek Ośliźlok, w pewnym momencie zamknął listę mówców.

– W lutym br. powiedziałem, że Mława nie jest miastem bezpiecznym.slider 2 Statystyki statystykami, a poczucie bezpieczeństwa naszych mieszkańców to sprawa różna. mieszkańcy czują się bezpiecznie? 11.01.2014 – pasaż handlowy na OKM, skatowanych dwóch mężczyzn. 23.08.2014 – pobicie na Starym Rynku, napastnicy uderzali ofiarę pięściami i kopali. 14.03.2015 – grupa mężczyzna atakuje trenera w budynku MOSIR i wreszcie sprawa, która wstrząsnęła Mławą i całą Polską – śmierć dziennikarza. Jakie działania policji zabezpieczają nasze miasto? – wyliczał konkretne zdarzenia radny Michał Pol.

– Czy problem narkotyków wynika ze wzrostu zapotrzebowania w lokalnym środowisku, czy produkujemy „na zewnątrz”? Czy prawdą jest, że policja zlikwidowała melinę na ulicy Długiej? – pytał radny Jerzy Rakowski.

– Widzę brak zainteresowania rodziców tematami narkotyków i dopalaczy. W Szkole Podstawowej nr 7 organizowane były spotkania i zainteresowanie rodziców było żadne. To znaczy, że albo rodzice wiedzą wszystko, albo się nie interesują i bagatelizują problem – o profilaktyce na terenie szkół mówił radny Jarosław Zadrożny.

– Jak monitoring wpływa na wykrywalność zdarzeń zgłaszanych policji – pytał radny Dariusz Dużmański.

– Czy policja ukróci piractwo drogowe, na przykład poprzez ustawianie fotoradarów stacjonarnych na terenie miasta – pytał radny Michał Nowakowski.

– Jaka jest historia szczątków znalezionych na zapleczu starej poczty – interesował się radny Henryk Kacprzak.

Jako receptę na dalszą poprawę stanu bezpieczeństwa na naszym terenie komendant Artur Ryfiński wskazał między innymi możliwość „płatnych służb” i rozbudowę monitoringu miejskiego. W tym miejscu poprosił burmistrza i komendanta straży miejskiej, o to żeby operatorzy byli bardziej skrupulatni w ujawnianiu zdarzeń, nie tylko drogowych, ale mogących się przerodzić w wykroczenie lub przestępstwo. Zapowiedział również wydzielenie w komendzie zespołu do spraw nieletnich, oraz surowe konsekwencje wobec kierowców i pieszych łamiących przepisy ruchu drogowego.

Dyskusję podsumował burmistrz Sławomir Kowalewski. Pogratulował mławskim policjantom osiągniętych wyników, gdyż według statystyk mławska komenda plasuje się w trójce najlepszych komend Mazowsza.

– Czemu służy ta dyskusja, żebyśmy przekazali mieszkańcom, że jest niebezpiecznie i źle? Nie o to chodzi. Bezpieczeństwo zależy od każdego z nas. To nie policjanci, ale to my dorośli, każdy rodzic odpowiada za bezpieczeństwo swoje i dzieci. Takie działania jak monitoring finansowany z budżetu miasta na pewno przysłużyły się poprawie bezpieczeństwa. Nie wszyscy mieszkańcy sięgają po alkohol niewiadomego pochodzenia i narkotyki. To zasługa rodziców, nauczycieli, trenerów, instruktorów, dziękuję im serdecznie – zakończył Sławomir Kowalewski.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert
6 lata temu

Przyjdą Islamiści to będzie bezpiecznie

kapiszon
kapiszon
6 lata temu

A wiecie ile jest dowcipów o policjantach? Ten jeden. Reszta to prawda.

Idzie dziecko z ojcem, a przed nimi idzie dwóch policjantów z psem. Nagle chłopiec podbiega do pieska i zagląda mu pod brzuch. Policjant zdziwiony pyta: – Co się tak przyglądasz temu pieskowi? –A bo tatuś powiedział, że idzie piesek z dwoma chu.ami.

W ubikacji komendy policji słychać straszne jęki. Po błyskawicznym śledztwie wykryto w toalecie posterunkowego, który usiłować sobie wcisnąć do tyłka hamburgera. – Człowieku, co ty robisz? – pyta komendant.
– A co ja poradzę, że dentysta wyrwał mi ząb i kazał jeść drugą stroną.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x