Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Nie od dziś wiadomo, że noworoczne życzenia od kominiarza mogą się sprawdzić. A więc …


– Życzę mieszkańcom Mławy i powiatu dużo zdrowia w Nowym Roku, Do Siego Roku, żeby gorzej nie było – mówi mławski kominiarz Stanisław Domozych.


Sporo ludzi nadal wierzy, że kominiarz przynosi szczęście i łapią za guzik, zwykle swój ale zdarza się też, że za guzik od kominiarskiego munduru – dodaje.

W Polsce jest to zwyczaj jeszcze z XVII wieku, kiedy to miasta były drewniane i bardzo łatwo mogły ulec pożarowi od ognia w kominie. Jak kominiarz przychodził do miejscowości, to mieszkańcy ciągnęli za ten guzik, aby wstąpił do ich domu.
A według amerykańskiej legendy, dawno temu, gdzieś w małym miasteczku żył kominiarz John, który chciał się ożenić z ukochaną Mery. Jednak jej bogaci rodzice nie chcieli, aby córka wyszła za biednego chłopca czyszczącego kominy. John postanowił, że dla dobra swojej ukochanej przeniesie się do innego miasta. Ostatni raz stanął przed drzwiami jej domu i wtedy urwał mu się guzik z munduru. Wpadł do dziury pod progiem. John miał szczęście, oprócz guzika znalazł tam złoto. I ożenił się z Mery.

Według przeprowadzonego przez CBOS w 2011 roku badania „Przesądy wciąż żywe” najbardziej popularnym wśród Polaków przesądem jest, że trzymanie kciuków przynosi szczęście. Wierzy w to 29% badanych. 25 % badanych wierzy że szczęście i powodzenie przynosi kominiarz.

Oprócz przynoszenia szczęścia, codzienna praca kominiarza nie należy do lekkich.

– Żeby prawidłowo utrzymać przewody kominowe należy je czyścić raz na kwartał – gdy mamy piec węglowy, dwa razy w roku – w przypadku pieca gazowego, a raz w roku trzeba wyczyścić przewody wentylacyjne. Trzeba czyścić i dbać o kominy, nie czyszczone grożą pożarem sadzy. Podstawowym sprzętem używanym przez kominiarza jest szczotka obciążona kulą, nic nowocześniejszego dotychczas nie wymyślono. Krótkie i trudno dostępne odcinki czyści się tzw. „sztorcówką”. Często przewody kominowe, zwykle wentylacyjne zapychane są przez budowane przez kawki gniazda. Tu też pomaga regularne czyszczenie i zakładanie solidnie zamocowanych metalowych siatek na wloty – o podstawowej trosce o bezpieczeństwo przypomina Stanisław Domozych.

– Zdarza się, że pod kominiarzy podszywają się inne osoby i sprzedają kalendarze. Takie przypadki ostatnio miały miejsce w Mławie, trzeba na nie uważać. Prawdziwi kominiarze chodzą w mundurach i nie zajmują się sprzedażą kalendarzy. Ja pracuję w tym zawodzie już ponad 20 lat i ludzie nas już znają. Poza tym po wykonanej pracy zostawiamy pokwitowanie. Oprócz czyszczenia przewodów kominowych zajmujemy się też odbiorami nowo wybudowanych kominów, opiniowaniem urządzeń grzewczo-kominowych oraz dokonujemy przeglądów stanu technicznego przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych .

Wszystkim mieszkańcom Mławy i powiatu na Nowy Rok życzę dużo zdrowia, Do Siego Roku, żeby gorzej nie było – kończy Stanisław Domozych.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x