Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Niedziela handlowa – tradycja z lat PRL-u, która przetrwała do dziś


niedzielahandlowaKiedyś niedziela handlowa była ostatnią szansą na zrobienie przedświątecznych zakupów. Teraz wszystkie markety i duże sklepy są otwarte siedem dni w tygodniu.  Czy  niedziela handlowa nadal jest atrakcyjna, czy w tym dniu przyciągają tłumy chętnych na zakupy?  


Warto jednak pamiętać, że w niedzielę handlową kupcy otwierają nawet mniejsze sklepy. Wydawać by się mogło, że zwyczaj handlowej niedzieli istnieje już tylko dla tych sklepikarzy. Nic bardziej mylnego, wczorajsza niedziela przyciągnęła w Mławie tłumy zarówno do dużych marketów jak i małych sklepów.

– To jedyny dzień, kiedy można wybrać się na zakupy całą rodziną – mówi pani Irena, która z dziećmi szukała w sklepie odzieżowym modnych ciuszków.

–  Bardzo dobrze, że jest ta niedziela handlowa i te mniejsze sklepy są też otwarte – mówi Zofia Jabłońska. – To jedyny dzień, kiedy pracujący człowiek może  zrobić przedświąteczne zakupy. Wiadomo, że gdy kupuje się buty lub odzież, trzeba zajrzeć do kilku sklepów. W powszedni dzień nie miałabym czasu.

– Wszystko dzisiaj kupujemy, żeby już mieć z głowy – dodają inni.

– Obserwujemy zwiększone zainteresowanie, klientów jest więcej niż normalnie w dni powszednie czy zwyczajowe niedziele – powiedziała nam jedna z pań pracujących na stoisku obuwniczym. To samo mówiła obsługa innych sklepów w naszym mieście.

Zabawki,  koszule, krawaty, biżuteria, zegarki, perfumy to tylko niektóre z próśb do Św. Mikołaja, które należy spełnić. Do tego jeszcze zakupy na stół świąteczny… No i oczywiście świąteczne drzewko. –  U nas zawsze mąż wybiera choinkę, zawsze żywą. Co roku musi być, tradycja jest ważna – mówi pani Ania.

– Wybór szeroki:  naturalne duże, małe w doniczce i bez i sztuczne. – Klienci nie są zbyt wymagający. Ludzie najczęściej chcą zwykły świerk pospolity, ten stary tradycyjny, cięty bądź w doniczce. Bardzo ładnie też schodzą choineczki srebrne w doniczkach – zdradza pan Jurek sprzedawca choinek.

Pośpiech, nerwowe poszukanie wolnych miejsc parkingowych i bardzo długie kolejki do kasy.  To powodowało, że nerwy stawały się napięte do granic, rosła temperatura i ciśnienie – czasami tak bardzo, że niektórzy gubili świąteczne listy, portfele, własny rozum i świąteczną atmosferę.

Z mojego dzieciństwa ( czasy PRL-u) pamiętam, że istniało takie „coś” jak niedziela handlowa. Niektórym, szczególnie tym młodszym czytelnikom może się to wydawać dziwne, ale  w PRL-u sklepy w niedziele były pozamykane. Jedynie przed świętami robiono niedzielną akcję i otwierano sklepy. Nazywano to „niedzielą handlową”.

RK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x