Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Bezpieczeństwo podczas świąt – kilka ważnych porad


policja-sliderPrzed nami ostatni, przedświąteczny tydzień. Ten wyjątkowy czas przygotowań wiąże się niestety ze wzmożonym ruchem na drogach i zatłoczonymi sklepami. Poza zagrożeniami na drodze, policja przestrzega przez złodziejami i kieszonkowcami.

ZS nr 1 kursy Mława
Reklama


Czas świąt i zabaw sylwestrowych to dla policji wyjątkowo pracowity okres. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, prowadzone będą wzmożone kontrole na drogach – dotyczące zarówno kierujących jak i pieszych. Policyjne patrole – także te nieoznakowane,  sprawdzać będą okolice marketów, targowisk i dworców.  Jak co roku policja ostrzega także przed złodziejami i oszustami, którzy wykorzystują do swoich  działań  przedświąteczny czas.

Uwaga kieszonkowcy

Kolejki w marketach,  rozkojarzenie i pośpiech, to idealna okazja dla kieszonkowca – warto zatem zachować ostrożność by nie zrobić złodziejowi prezentu pod choinkę. Wybierając się do sklepu zabierzmy ze sobą kogoś kto pomoże nam w upilnowaniu toreb z zakupami i portfela. Pilnujmy również kluczyków od samochodu i telefonów komórkowych. Torby z zakupami schowajmy do bagażnika samochodu, tak by nie były widoczne dla przechodzącej obok auta osoby. Nie zostawiajmy w samochodzie radioodtwarzaczy i innych wartościowych przedmiotów, mogących skusić złodzieja.

Przy bankomacie

Warto także zachować ostrożność przy pobieraniu gotówki z bankomatu – szczególnie większych kwot. Bywa, że złodziej obserwuje osoby, dokonujące wypłat i śledzi je, by odebrać gotówkę. Do takiego zdarzenia doszło 15 grudnia w centrum Mławy. Sprawca napadu został zatrzymany. Wybierając się po większą kwotę  gotówki, zabierz ze sobą kogoś zaufanego – tak na wszelki wypadek.

Kwesty i kolędnicy

Święta to czas kiedy chętniej otwieramy się na pomoc potrzebującym. Wybierajmy jednak  sprawdzone kwesty, tak by nasz datek nie zasilił konta oszusta. Nie wpuszczajmy do domu nikogo obcego, szczególnie gdy jesteśmy sami, i nawet jeśli Ci obcy pojawiają się w przebraniu kolędników.

Internetowi oszuści

Omijając świąteczne kolejki, coraz chętniej decydujemy się na zakupy przez Internet. Pamiętajmy jednak, że to także miejsce działania złodziei i oszustów. Zanim coś zamówimy, warto sprawdzić sprzedawcę i kierować się ograniczonym zaufaniem. Należy zachować również całą korespondencję ze sprzedającym. Kupując przez Internet, korzystajmy ze sprawdzonych portali, sprawdzajmy również opinię o sprzedawcy i jego rzetelność. Nie dajmy się zwieść super ofertom. Jeśli interesujący nas przedmiot jest niezwykle tani, może to świadczyć, że pochodzi z przestępstwa lub sprzedawca to zwykły oszust. Za zamówioną przesyłkę bezpieczniej jest płacić przy odbiorze. Jeśli jednak nie otrzymamy  zamówionego produktu, za który zapłaciliśmy, należy powiadomić policję.

Świąteczni włamywacze

Wyjeżdżając na święta, pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu domu. Opustoszałe mieszkania  to idealna okazja dla złodzieja. Nie ma stuprocentowo pewnego  zabezpieczenia przed włamywaczem, ale warto ograniczyć ryzyko. Podstawą są atestowane drzwi i zamki antywłamaniowe, ale do włamań  dochodzi również przez zwykłą niefrasobliwość właścicieli. Wystarczy otwarte okienko piwnicy lub wysłużony zamek w drzwiach garażowych, który zepsuł się dawno temu. Zanim wyjedziemy, warto zatem sprawdzić, czy wszystko jest należycie pozamykane. Dobrym zabezpieczeniem domu i mieszkania jest również czujne oko zaufanego sąsiada. Poprośmy go by zwrócił uwagę na mieszkanie, podczas  naszego wyjazdu.

Bezpieczeństwo na drodze

Bezpieczeństwo na drodze zależy od zachowania każdego uczestnika ruchu drogowego.  Policjanci oczekują  na sygnały o zagrożeniach na drodze, piratach drogowych i nietrzeźwych kierujących. Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 997.

Warto reagować:

– widząc kogoś, kto pił alkohol i planuje kierować samochodem, należy uniemożliwić mu prowadzenie auta. Gdy taka interwencja jest niemożliwa lub  nieskuteczna – należy wezwać policję;

– widząc kierującego, którego jazda wskazywać może na stan nietrzeźwości, należy natychmiast zaalarmować policję.

Kierowcy, wybierający się w świąteczną podróż muszą się liczyć z częstymi kontrolami drogowymi, połączonymi z pomiarem prędkości oraz kontrolą stanu trzeźwości kierującego. Policjanci zapowiadają również surowe kary dla kierowców popełniających wykroczenia, zagrażające bezpieczeństwu na drodze.

Bezpiecznie z fajerwerkami

Fajerwerki nie są produktem służącym dzieciom do zabawy – to wyrób pirotechniczny, który przy niewłaściwym i nieostrożnym użytkowaniu może doprowadzić do groźnego wypadku. Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych osobie nieletniej jest przestępstwem, zagrożonym karą do 2 lat pozbawienia wolności (art. 37 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz. U. Nr 67, poz. 679, z późn. zm.)

Zasady  bezpieczeństwa:

– Wyroby pirotechniczne należy używać tylko i wyłącznie zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu. Przed kupnem należy sprawdzić, czy wyrób taki zawiera instrukcję w języku polskim.

– Nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych w pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów narażonych na pożar (np. lasu, stacji paliw, stodoły, sterty słomy itp.)

– Wyroby pirotechniczne należy przechowywać w opakowaniach fabrycznych, w miejscu niedostępnym dla dzieci.

– Odpalenie wyrobów pirotechnicznych musi odbywać się wyłącznie pod nadzorem trzeźwej, pełnoletniej osoby, z zachowaniem szczególnej ostrożności.

– Nie należy używać niewybuchów oraz uszkodzonych wyrobów pirotechnicznych.

– Wyroby pirotechniczne należy używać z zachowaniem szczególnych środków ostrożności i wyłącznie w miejscach gdzie nie będzie to stwarzać zagrożenia bezpieczeństwa dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego.

Art. 83. Kodeksu wykroczeń

1. Kto nieostrożnie obchodzi się z materiałami wybuchowymi, łatwo zapalnymi ub substancjami promieniotwórczymi albo wykracza przeciwko przepisom o wyrobie, sprzedaży, przechowywaniu, używaniu lub przewożeniu takich materiałów, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

                                        Źródło: KPP Mława

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x