Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Policja ostrzega przed oszustami i domokrążcami


DSC_0013W ostatnim czasie na terenie naszego powiatu mieszkańców odwiedza kilku mężczyzn namawiających do zawierania umów na dostawę energii elektrycznej po niższych cenach.

ZS nr 1 kursy Mława
Reklama


– Po sygnałach od mieszkańców sprawdziliśmy tożsamość tych panów, którzy poruszali się po gminach Dzierzgowo i Wieczfnia Kościelna. To są firmy, działają legalnie i w tym nie ma oszustwa. Trzeba się jednak zastanowić. Jeżeli ktoś podpisze jedną umowę, a tym bardziej dwie i poprzedniej nie wypowie, to się za dwie płaci. I wtedy przychodzą ludzie na ratunek do policji. Takie umowy to dają oszczędności dla wójta czy burmistrza, zwykły mieszkaniec oszczędzi może 20 groszy a kłopotu przy tym dużo. Bywają takie przypadki, że ktoś podpisze jakąś umowę i potem przychodzi na skargę, że nie dostał kopii umowy. I nie wie co podpisał. Trzeba uważać na oszustów. W razie podejrzeń dzwonić na posterunek lub do dyżurnego policji w Mławie – przestrzegał mieszkańców na ostatnich sesjach rady gminy w Dzierzgowie i Wieczfni Kościelnej kierownik posterunku policji Kazimierz Wyroda.

W ostatnich kilku latach dość powszechnie szerzej nie znane firmy i osoby stosują sprzedaż bezpośrednią w różnych, nawet dość atrakcyjnych formach.

Na terenach gmin najczęściej spotykaną formą oszustwa są próby okazyjnej sprzedaży złota, ale również kożuchów czy sprzętu gospodarstwa domowego. Zwykle takie próby podejmują obcokrajowcy. Łamaną polszczyzną opowiadają np. historię, że w podróży zabrakło mu paliwa i po okazyjnej cenie musi sprzedać złoty sygnet. Poza ewidentnymi oszustami, zdarzają się też sytuacje, gdzie osoby oferują po zawyżonych cenach np. filtry do wody, wełnianą pościel, patelnie, noże, elektronarzędzia, piły spalinowe.

W Mławie formy przekonywania klienta do zakupu są bardziej złożone. Do niedawna organizowane były „bezpłatne” wycieczki lub nawet pielgrzymki, połączone z pokazami, na których uczestników intensywnie przekonywano do zakupu oferowanych przedmiotów. Teraz najczęściej są to telefony z zaproszeniami na prezentacje. Zachętą do udziału jest albo znana osoba (aktor, gwiazda telewizji) albo drobne prezenty dla każdego uczestnika.

Były więc już kołdry chroniące od zawałów, komplety pościeli z wielbłąda, tytanowe garnki, aparaty leczące każdą dolegliwość, w ostatnich dniach dzwonią telefony z zaproszeniem pokaz cudownej maty masującej.

Przestrzegamy wszystkich przed pochopnym podpisywaniem jakichkolwiek umów na takich pokazach, choćby produkt wydawał się tak cudowny, a cena (zwykle rozkładana na raty) tylko tutaj i tylko teraz tak wyjątkowo niska. Jeżeli już ktoś z naszych bliskich podpisze taką umowę, to pamiętajmy, może ją rozwiązać pisemnie w terminie 10 dni od jej podpisania.

Pomoc w takich przypadkach otrzymamy od powiatowego rzecznika praw konsumenta, a jeżeli przy zakupie nas oszukano, możemy zwrócić się do policji lub prokuratora.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x