Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

W Mławie powstaje ruch społeczny Brońmy gimnazjum – ratujmy polskie szkoły.


slider-gimPomysłodawcami akcji  i wezwania do wspólnego działania rodziców, samorządowców, nauczycieli są: Tomasz Chodubski, Witold, Okumski i Wiesław Popek – powiatowi radni, dyrektorzy szkół, nauczyciele.


Rządowe przygotowania do likwidacji 7,5 tys. polskich szkół gimnazjalnych, wzbudziły sprzeciw różnych środowisk, zwłaszcza nauczycieli gimnazjalnych. Zbierane są podpisy pod różnymi petycjami, powstają uchwały związkowe. Natomiast w powiecie mławskim powstaje szersza inicjatywa społeczna Brońmy gimnazjum – ratujmy polskie szkoły.

Pomysłodawcami akcji są: Tomasz Chodubski, Witold, Okumski, Wiesław Popek – powiatowi radni, dyrektorzy szkół, nauczyciele. Wzywają do wspólnego działania rodziców, samorządowców, nauczycieli, wszystkich którzy chcą reformować, a nie wygaszać polskie szkoły, wszystkich którym bliska jest edukacja narodowa oparta na niepodległościowej tradycji, a nie na restytucji systemu oświatowego z okresu PRLu.

Akcentują problem gwałtownego powiększenia szkół podstawowych i średnich, co pogorszy bezpieczeństwo i warunki nauczania. Zwrócili również m.in. uwagę, że to pogłębi proces „zwijania” polskiej prowincji. Pozbawi polską, mazowiecką wieś kolejnych ważnych instytucji integrujących całą społeczność gminną. To o rok wcześniej skierowanie na dojazdy do miejskich szkół średnich młodzieży, obecnie 15/16-latków, po zmianie 14/15-latków. Za dojazd i jego koszty obecnych 3 klas gimnazjalistów odpowiada gmina. Jednak jako uczniowie 1 klas szkół średnich będą dojeżdżać na własny koszt, niestety pogarszającą się komunikacją lokalną.

Inicjatorzy zapraszają na spotkanie założycielskie ruchu Brońmy gimnazjum – ratujmy polskie szkoły, które odbędzie się 15 grudnia w Mławie w auli PWSZ, ul.Warszawska 52, o godz 16.30.

(red.)

Poniżej pełny tekst odezwy ruchu Brońmy gimnazjum – ratujmy polskie szkoły.

Rodzice, Samorządowcy, Nauczyciele, wszyscy którym zależy na dobru polskiej edukacji!
Dla dobra Polski, dla rozwoju Północnego Mazowsza, w trosce o przyszłość, zobowiązani do najlepszego kształcenia i wychowania dzieci i młodzieży, wzywamy do wspólnej obrony przed likwidacją polskich szkół gimnazjalnych, o ratowanie szkół podstawowych i liceów przed pogorszeniem warunków nauczania.
Musimy obronić nasze dzieci przed pogorszeniem warunków nauczania w powiększonych szkołach podstawowych i średnich. Już szkodliwe wdrażanie obowiązku szkolnego dla 6-latków spowodowało sztuczne skumulowanie dzieci z 4 roczników 2006 – 2009 w klasach I – III szkoły podstawowej, zwłaszcza w l klasie. Likwidacja gimnazjum oznacza pogłębienie tej trudności z racji stopniowego pozostawania w szkole 8-klasowej obecnych klas IV – V.
Jeszcze gorsze warunki nauczania dla dzisiejszych dzieci ze szkół podstawowych powstaną w szkołach średnich. Właśnie tam obecne klasy V i VI szkoły podstawowej w 2019 roku zostaną jednym rocznikiem! Jedna połowa podwójnego rocznika będzie 1 klasą 4-letniego, a druga połowa 1 klasą 3- letniego liceum. Pomimo niżu demograficznego sprzyjającemu, trudnemu dla szkół, poprawiają się warunki nauczania, np. poprzez zmniejszanie liczebności uczniów w klasach, po likwidacji gimnazjów szkoły średnie staną się molochami ze zwiększoną liczbą uczniów, zgromadzą zamiast obecnych 3 roczników – nawet blisko 5!
Likwidacja gimnazjów pogłębi proces „zwijania” polskiej prowincji. Pozbawi polską, mazowiecką wieś kolejnych ważnych instytucji integrujących całą społeczność gminną. Wcześniejsze o rok skierowanie młodzieży do miejskich szkół średnich to ogromna społeczno – kulturowa strata dla środowiska wiejskiego. To o rok wcześniej skierowanie na dojazdy do miejskich szkół średnich młodzieży, obecnie 15/16-latków, po zmianie 14/15-latków. Za dojazd i jego koszty obecnych 3 klas gimnazjalistów odpowiada gmina. Jednak jako uczniowie 1 klas szkół średnich będą dojeżdżać na własny koszt, niestety pogarszającą się komunikacją lokalną.
Reforma ministra M.Handke wyrastała z naukowych badań pedagogicznych, nie była efektem niezobiektywizowanych populistycznych, czy wyborczych opinii. Stąd zastosowanie spiralnego, sprzyjającego zapamiętywaniu, sposobu rozwijania wiedzy i umiejętności, w trzyletnich cyklach pokoleniowych, dopasowanych do dynamicznego tempa dorastania dzieci i młodzieży. Dlatego zwiększono rolę aktywizujących metod nauczania i nowoczesnych technologii. Obecna restauracja 8-klasowej podstawówki, to radykalne rozwinięcie szkodliwej reformy minister K.Hall, która wprowadziła liniowy, niesprzyjający rzeczywistemu uczeniu się, 4-letni cykl programowy, sztucznie łączący 3-letnie gimnazjum z 1 klasą liceum.
Przy właściwej sieci szkół, przejście do gimnazjum rozszerza więzi społeczne, nie zmusza do wyboru rodzaju szkoły. Rozbijaniu dotychczasowych więzi koleżeńskich sprzyja dopiero przejście do szkoły średniej. Likwidacja gimnazjum przyspiesza ten proces o rok. Przyspiesza konieczność wcześniejszego wyboru typu szkoły średniej, profilu kształcenia, które rzutują na dalsze losy edukacyjne, na miejsce na rynku pracy.
Nie jest przypadkiem, że na Północnym Mazowszu bronimy polskiego gimnazjum. To w Płocku w 1180 roku powstała pierwsza w Polsce szkoła średnia pierwszego etapu tzw. trivium. To tu w Mławie w 1906, w zaborze rosyjskim, jako efekt strajków szkolnych powstała społeczna polska szkoła ponadpodstawowa, od 1916 funkcjonująca pod nazwą Gimnazjum Filologicznego, po upaństwowieniu w 1921, jako Państwowe Gimnazjum im.Stanisława Wyspiańskiego. W niepodległej II Rzeczypospolitej uporządkowano strukturę szkół z podziałem na podstawowe, oraz średnie: gimnazjum i liceum, z „małą” i „dużą maturą”. Stąd po 1934 roku – Państwowe Gimnazjum i Liceum im. Stanisława Wyspiańskiego. Działały również wtedy Gimnazjum Żeńskie i Gimnazjum Żydowskie, w Ciechanowie od 1918 Gimnazjum Filologiczne.
Dopiero w okresie PRL stalinowsko – bierutowska reforma z 1948 roku wygasiła gimnazja, wprowadziła dwuszczeblowy system szkolnictwa. Po upadku komunizmu, w niepodległej Polsce, przywrócono tradycyjne polskie instytucje: Prezydenta RP, Senatu, starostów, burmistrzów i wójtów, a w 1999 roku rząd Akcji Wyborczej Solidarność przywrócił trójszczeblowy system szkolnictwa, z gimnazjami we wszystkich gminach. W powiecie mławskim powstało 18 gimnazjów, w tym trzy niepubliczne oraz dla dorosłych i specjalne. W ciągu szesnastu lat, tworzone w trudnych warunkach, odegrały ważną rolę w rozwiązaniu problemu kształcenia pokolenia wyżu demograficznego, dostosowały się do specyfiki kształcenia 12 – 16 latków.
W obliczu ponownej próby likwidacji polskiego gimnazjum wzywamy do wspólnego działania rodziców, samorządowców, nauczycieli, wszystkich którzy chcą reformować, a nie wygaszać polskie szkoły, wszystkich którym bliska jest edukacja narodowa oparta na niepodległościowej tradycji, a nie na restytucji systemu oświatowego z okresu PRLu. Tworzymy inicjatywę „Brońmy gimnazjum – ratujmy polskie szkoły”. Zapraszamy na spotkanie założycielskie, 15 grudnia w Mławie w PWSZ, godz 16.30.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
8 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Witold Okumski
Witold Okumski
8 lata temu

Kluczem są małe szkoły, gdzie nauczyciele rzeczywiście znają wszystkich uczniów, w przeciwieństwie do wielkich „fabrycznych” molochów. Ale dotyczy to zarówno szkoły podstawowej jak i gimnazjum. Winny jest system, preferujący ekonomię a nie efektywność edukacyjną. Likwidując gimnazja wcale nie likwidujemy mody na duże, „ekonomiczne” szkoły, wręcz przeciwnie umacniamy ją.

rodzic
rodzic
8 lata temu

Dobrze, że są prywatne szkoły. Kto pośle małe dziecko do takiego molocha. Ciarki po plecach chodzą, biedne dzieci.

xyz
xyz
8 lata temu

Jedni do rozwydrzonych 11, 12 latków dorzucili małe dzieci, mające 6 lat. Drudzy chcą dołączyć jeszcze starsze! To straszne.

Mławianka
Mławianka
8 lata temu

Z uwagą przeczytałam odezwę. Ci panowie dość krytycznie oceniają obecny system nauczania. Chcą zmian. Pójdę na spotkanie, chcę zobaczyć jak oni to widzą. Mam dziecko w piątej klasie i jestem pełna obaw.

Tomek
Tomek
8 lata temu

Zależy od punktu zamieszkania. Wychowywałem się na wsi, a nauki pobierałem w szkole „bez gimnazjum”, po ukończeniu podstawówki dojeżdżałem do szkoły średniej w Mławie. Gdyby istniały w tamtych czasach gimnazja, musiałbym do gimnazjum dojeżdżać kilka km dziennie, bo we wsi funkcjonuje tylko szkoła podstawowa. Cieszę się, że „gimnazjum” mnie ominęło.

...
...
8 lata temu

Adam, masz rację.
Pamiętam jak powstały gimnazja, jak nauczyciele byli zbulwersowani, bo w gimnazjach młodzież rządziła, były wybryki chuligańskie na przerwach i na lekcjach, nauczyciele z takim skupiskiem trudnej młodzieży nie potrafili sobie poradzić, zatrudniano wykwalifikowanych ochroniarzy, po gimnazjach chodziły patrole policji z psem do wykrywania narkotyków, a tera co??? – młodzież stała się cudowna i trzeba walczyć o utrzymanie gimnazjów, bo ich powstanie było super posunięciem???
Szanowni nauczyciele, przyznajcie się bez skrupułów, że chodzi Wam tylko o posadki i o nic więcej.
Młodzież, jej dobro i jej edukacja to tylko doskonały element przetargowy do utrzymania stołków.

Adam
Adam
8 lata temu

Oczywiście przeciwnikami likwidacji jest sitwa uczycieli polskich, a raczej jest to ruch w kierunku trzymajmy się stołka za wszelką cenę.

gość
gość
8 lata temu
Reply to  Adam

ja nie mogę, toż ci założyciele to zwolennicy PiSU. A teraz im nie dobrze ha,ha, ha !

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x