Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

Tu nie wystarczy złożyć wniosek jak kwit na węgiel i otrzymuje się pieniądze


sliderJak wygląda faza pozyskiwania środków zewnętrznych na inwestycje? Są możliwości, widzimy, że Strzegowo sobie radzi świetnie, jak Mława sobie radzi? Takie pytanie padło z ust Kamila Przybyszewskiego.

KSP Mława nabór

Zebranie zarządu osiedla Obrońców Mławy obfitowało momentami w burzliwe dyskusje. Jeden z wątków zebrania dotyczył skuteczności pozyskiwania środków zewnętrznych przez urząd miasta i wypłynął po wypowiedziach burmistrza dotyczących ograniczonych możliwości budżetu miasta.

– Jak wygląda faza pozyskiwania środków zewnętrznych na inwestycje? Są możliwości, widzimy, że Strzegowo sobie radzi świetnie, jak Mława sobie radzi? Prosiłbym o przytoczenie konkretnych liczb i faktów – zapytał burmistrza przewodniczący zarządu osiedla Kamil Przybyszewski.

– Porównywanie gmin wiejskich z miejską jest absurdem. Zupełnie inne programy są dla takich miast jak Mława i zupełnie inne dla obszarów wiejskich. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich pozwala w prosty sposób otrzymać dofinansowanie. Porównywanie z sąsiednim Iłowem, Działdowem jest absurdem. Każde województwo ma własny program operacyjny i inaczej lokuje pieniądze na różne działania. Dziś jesteśmy przed rozdaniem środków unijnych. Poproszę panią wiceburmistrz, żeby powiedziała na temat mechanizmów, zasad i do czego się przygotowujemy. Ja z moimi pracownikami badam wszystkie możliwości pozyskiwania zewnętrznych pieniędzy. I uznajemy że w jednych działaniach nas stać, w innych nie stać. Dokonujemy oceny, bo są kryteria . Tu nie wystarczy złożyć wniosek tak jak kwit na węgiel i otrzymuje się pieniądze – tłumaczył burmistrz Sławomir Kowalewski.

Głosu nie udało się jednak zabrać wiceburmistrz Janinie Budzichowskiej. Polemika z wyjaśnieniami burmistrza skierowała dyskusję na inne tory. Sławomir Kowalewski opisując historię wniosku składanego przez urząd miasta na rewitalizację ratusza, postawił tezę, że o przyznaniu środków decyduje polityka (w tym czasie rządziła koalicja PO-PSL).

– Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze polityka. To jest straszne, że tak jest. Oczekiwałem, że ocena będzie merytoryczna. Pisaliśmy wniosek o niewielkie pieniądze – wartość projektu 1,5 mln zł, dofinansowanie 80-85 % wartości projektu. Trzy osoby oceniały wniosek, dwóch z nich dało maksymalną ocenę 20 pkt, a trzeci dał 0. Zabrakło nam dwóch punktów, abyśmy otrzymali dofinansowanie. Ja się odwoływałem do sądu i inna komisja oceniała. Tu ocena wypadła jeszcze gorzej. Widocznie Mława nie miała dostać tych pieniędzy – zakończył ten wątek burmistrz Kowalewski.

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

11 - liczba komentarzy w artykule "Tu nie wystarczy złożyć wniosek jak kwit na węgiel i otrzymuje się pieniądze"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Ona
Gość

Mam łysego w przedziale, jeśli wozakowi zależy na kwitach. No cóż czas na wozaka już.

Andrzej
Gość

Gośc oto niezwykły,
Łysy, kłamliwy a zarazem chytry.
Gdy pytania doń płyną z sali, raczy on was fałszywymi uśmieszkami.
Słówka i słóweczka przy tym gada, o bezdomnych pieskach, niemocy, złej woli partyjnej grupy.
Ktoś tu za nim stoi.
Król Koźlak i jego służąca, co Budzi i chowa, akta zdrady,
nie pozwoli, Złotoustemu stracić tak intratnej posady.
Odpowiedzi gawiedź nie uzyska, tylko nadstawia uszy na pocałunek nagiego króla który im słodzi bez ustanku i rączki po WC całuje.
Prawda oto bywa nie co smutna, że Mławiacy wolą puste.frazy niż widoczne fakty.

Lodołamacz
Gość

Ludzie już po tylu latach pustosłowia „krzywoustego”, nie dadzą się w butelkę wcisnąć. Żenada, aż mdli. LICZBY I DATY – TO KONKRETY, puste słowa już nam, mieszkańcom nie wystarczą. Owocami stają się pozyskane środki nie fantasmagorie wyssane z palca.Do tego jeszcze wyprzedaż majątku publicznego.
cyt: Kończ waść, wstydu oszczędź.

Lodołamacz
Gość

Do kapiszona: to twój włodarz nie nasz , teraz podbija pod PiS, a to chytry lis. Czas na taczkę z gnojem i jazda z miasta w siną dal.

Lizus
Gość

A ja głupi myślałem, że wystarczy zatrudnić wf-istów i kasa z Unii będzie płynąć strumieniem.

wpDiscuz