Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Tu nie wystarczy złożyć wniosek jak kwit na węgiel i otrzymuje się pieniądze


sliderJak wygląda faza pozyskiwania środków zewnętrznych na inwestycje? Są możliwości, widzimy, że Strzegowo sobie radzi świetnie, jak Mława sobie radzi? Takie pytanie padło z ust Kamila Przybyszewskiego.


Zebranie zarządu osiedla Obrońców Mławy obfitowało momentami w burzliwe dyskusje. Jeden z wątków zebrania dotyczył skuteczności pozyskiwania środków zewnętrznych przez urząd miasta i wypłynął po wypowiedziach burmistrza dotyczących ograniczonych możliwości budżetu miasta.

– Jak wygląda faza pozyskiwania środków zewnętrznych na inwestycje? Są możliwości, widzimy, że Strzegowo sobie radzi świetnie, jak Mława sobie radzi? Prosiłbym o przytoczenie konkretnych liczb i faktów – zapytał burmistrza przewodniczący zarządu osiedla Kamil Przybyszewski.

– Porównywanie gmin wiejskich z miejską jest absurdem. Zupełnie inne programy są dla takich miast jak Mława i zupełnie inne dla obszarów wiejskich. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich pozwala w prosty sposób otrzymać dofinansowanie. Porównywanie z sąsiednim Iłowem, Działdowem jest absurdem. Każde województwo ma własny program operacyjny i inaczej lokuje pieniądze na różne działania. Dziś jesteśmy przed rozdaniem środków unijnych. Poproszę panią wiceburmistrz, żeby powiedziała na temat mechanizmów, zasad i do czego się przygotowujemy. Ja z moimi pracownikami badam wszystkie możliwości pozyskiwania zewnętrznych pieniędzy. I uznajemy że w jednych działaniach nas stać, w innych nie stać. Dokonujemy oceny, bo są kryteria . Tu nie wystarczy złożyć wniosek tak jak kwit na węgiel i otrzymuje się pieniądze – tłumaczył burmistrz Sławomir Kowalewski.

Głosu nie udało się jednak zabrać wiceburmistrz Janinie Budzichowskiej. Polemika z wyjaśnieniami burmistrza skierowała dyskusję na inne tory. Sławomir Kowalewski opisując historię wniosku składanego przez urząd miasta na rewitalizację ratusza, postawił tezę, że o przyznaniu środków decyduje polityka (w tym czasie rządziła koalicja PO-PSL).

– Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze polityka. To jest straszne, że tak jest. Oczekiwałem, że ocena będzie merytoryczna. Pisaliśmy wniosek o niewielkie pieniądze – wartość projektu 1,5 mln zł, dofinansowanie 80-85 % wartości projektu. Trzy osoby oceniały wniosek, dwóch z nich dało maksymalną ocenę 20 pkt, a trzeci dał 0. Zabrakło nam dwóch punktów, abyśmy otrzymali dofinansowanie. Ja się odwoływałem do sądu i inna komisja oceniała. Tu ocena wypadła jeszcze gorzej. Widocznie Mława nie miała dostać tych pieniędzy – zakończył ten wątek burmistrz Kowalewski.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
11 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Ona
Ona
8 lata temu

Mam łysego w przedziale, jeśli wozakowi zależy na kwitach. No cóż czas na wozaka już.

Andrzej
Andrzej
8 lata temu

Gośc oto niezwykły,
Łysy, kłamliwy a zarazem chytry.
Gdy pytania doń płyną z sali, raczy on was fałszywymi uśmieszkami.
Słówka i słóweczka przy tym gada, o bezdomnych pieskach, niemocy, złej woli partyjnej grupy.
Ktoś tu za nim stoi.
Król Koźlak i jego służąca, co Budzi i chowa, akta zdrady,
nie pozwoli, Złotoustemu stracić tak intratnej posady.
Odpowiedzi gawiedź nie uzyska, tylko nadstawia uszy na pocałunek nagiego króla który im słodzi bez ustanku i rączki po WC całuje.
Prawda oto bywa nie co smutna, że Mławiacy wolą puste.frazy niż widoczne fakty.

Lodołamacz
Lodołamacz
8 lata temu

Ludzie już po tylu latach pustosłowia „krzywoustego”, nie dadzą się w butelkę wcisnąć. Żenada, aż mdli. LICZBY I DATY – TO KONKRETY, puste słowa już nam, mieszkańcom nie wystarczą. Owocami stają się pozyskane środki nie fantasmagorie wyssane z palca.Do tego jeszcze wyprzedaż majątku publicznego.
cyt: Kończ waść, wstydu oszczędź.

Lodołamacz
Lodołamacz
8 lata temu

Do kapiszona: to twój włodarz nie nasz , teraz podbija pod PiS, a to chytry lis. Czas na taczkę z gnojem i jazda z miasta w siną dal.

Lizus
Lizus
8 lata temu

A ja głupi myślałem, że wystarczy zatrudnić wf-istów i kasa z Unii będzie płynąć strumieniem.

Kapiszon
Kapiszon
8 lata temu

Dlaczego tak wszyscy krytykujecie Burmistrza?. Przecież wszystkiemu winna jest polityka. A właściwie to politycy z PO i PSL. To ci niewdzięcznicy przyznawali dotacje gminom i miastom wg klucza partyjnego. A, że nasz włodarz kandydował z PiS-u (he, he), to Mława dotacji nie dostała. Miejcie się teraz wszystkie Platfusy i Ludowcy na baczności.

Lodołamacz
Lodołamacz
8 lata temu

Na kwitach na węgiel jak widać burmistrz się zna, z pozyskiwaniem środków strukturalnych nie ma pojęcia, a to wielka szkoda dla miasta.

Z daleka
Z daleka
8 lata temu

Dobrze, że ten młody Przewodniczący postawił burmistrzowi takie pytanie. W końcu nie zatańczył jak mu burmistrz zagrał

lodołamacz
lodołamacz
8 lata temu

Jak zwykle okrągłe gadanie. żeby przez prawie 3 kadencje nie pozyskać żadnych środków to żenada.Myślę, że czas zmienić obecnego bu….bo nas zagada. Za te otrzymywane 13.000zł ,powinien coś robić a nie mydli wszystkim oczy, gdzie się podziały liczby? projekty, czy można bezkarnie wydawać publiczne pieniądze np na darmowe przejazdy MKM, chyba ruszę za tymi co już do mojego ukochanego miasta wrócić nie chcą, też pobuduję się za miastem gdzieś koło Strzegowa, niższe podatki, lepsze powietrze, nisze koszty wywozu nieczystości. Myślę że Trzciniec to dobre miejsce żeby tam jeszcze tylko można było bezpłatnie dojechać z Mławy.

kasandra
kasandra
8 lata temu
Reply to  lodołamacz

Lodołamacz, masz rację, szkoda tylko sobie języka strzępić, bo złotoustego nie przegadasz. Musiałbyś się poduczyć w stosowaniu trików socjotechnicznych, a to wymaga czasu i dobrego nauczyciela.
Burmistrz wykorzystuje te same metody przekonywania, jak każdy, wciela się w role, stara się budzić zaufanie, ale w przeciwieństwie do większości z nas stosuje te metody w manipulacyjny, osz*** sposób, dlatego też ma bardzo wielu zwolenników, których można powiedzieć, że sobie zmanipulował (albo zahipnotyzował) i Ci ludzie mają do niego pełne zaufanie, wierzą mu w każde słowo.
Burmistrz przy bardzo wysokich zarobkach (takich jak prezydent Warszawy), ale bardzo małej odpowiedzialności (Mława to jednak nie Warszawa), przy bardzo wysokim zatrudnieniu (zatrudnienie po 9 latach panowania wzrosło o 100%) NIE POTRAFI POZYSKIWAĆ ŚRODKÓW ZEWNĘTRZNYCH na nic, tylko wykorzystuje do wszystkiego pieniądze mieszkańców) i jeszcze się głupio tłumaczy, że wniosek o dotacje, dofinansowanie, to nie kwit na węgiel. No, panie burmistrzu my o tym wiemy, ale chyba w takiej ekipie pracowników ma pan również specjalistów, a nie tylko palaczy i sprzątaczki. 🙂

...
...
8 lata temu

a podobno mieliśmy bardzo wpływowego posła, który tak Mławie pomagał i mamy wpływowego p***sa P. Struzika (no aqle widać są pomocni tylko przy przecinaniu wstęg) i co?? nie umiemy pozyskiwać środków zewnętrznych. Jakoś burmistrz Rakowski lepiej sobie radził przy mniejszej obsadzie pracowników, znacznie mniejszej i znacznie lepiej.
Panie burmistrzu Kowalewski, byle jakiej tańcownicy to przeszkadza rąbek u spódnicy

11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x