Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

Jerzy Rakowski – myślę, że mieszkańcy wolą usłyszeć o decyzji dla nich bezpiecznej


DSC_0023Publikowaliśmy wczoraj wypowiedź burmistrza Sławomira Kowalewskiego wyrażającą zadowolenie z dużego zainteresowania firm prywatnych budową oczyszczalni w Mławie.

KSP Mława nabór

O wypowiedź w kwestiach poruszanych przez burmistrza Sławomira Kowalewskiego poprosiliśmy poprzedniego burmistrza, a obecnie radnego miejskiego Jerzego Rakowskiego.

– Na wstępie chcę zwrócić uwagę na traktowanie Rady Miasta przez obecnego burmistrza. Ogłoszenie na wyłonienie podmiotu prywatnego realizującego w przyszłości budowę oczyszczalni ścieków zostało podpisane przez burmistrza 30 października. Rada dała zgodę na podpisanie umowy na dzierżawę gruntów na okres nieoznaczony dopiero 1 grudnia. Uzyskanie zgody rady dopiero w tym momencie świadczy tylko o instrumentalnym jej traktowaniu. Należy zaznaczyć, że podmiot który przystąpi do wykonania zadania otrzyma dzierżawę gruntów przynajmniej na 33 lata. Taki okres, a być może dłuższy, bo projekt umowy taką ewentualność przewiduje, jest decyzją na dwa pokolenia.

Burmistrz wyraża zadowolenie, że jest tak duże zainteresowanie przetargiem. Według mnie świadczyć to może tylko o tym, że podmioty prywatne zwietrzyły dobry interes. Stworzony zostanie przecież monopol dla podmiotu prywatnego gwarantujący mu pewny przychód w bardzo długim okresie czasu.

Kolejna kwestia – pan burmistrz już trzecią kadencje próbuje rozpocząć budowę oczyszczalni ścieków. W tym okresie została już opracowana dokumentacja techniczna za dość duże pieniądze na budowę oczyszczalni. Dokumentacja ,,przeszła” tylko przez niszczarkę.

Uważam, że Mławę było i jest stać na wybudowanie takiego obiektu. Należało tylko wykorzystać szanse pozyskania środków zewnętrznych i to nie tylko w wysokości 50 % , ale nawet 75 %. Takie możliwości ciągle istnieją. Przecież zaczyna się nowy okres unijnego finansowania. Wkład własny można powiedzieć, że w dużej części zapewniają wpływy z dzierżawy majątku gminnego wpłaconego do budżetu miasta przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji ,,WOD-KAN’’ Sp. z o.o. Jest to 2,8 miliona złotych na rok. Przypomnę, że modernizacja stacji uzdatniania wody w przeszłości została głównie sfinansowane ze środków unijnych.

I to co najistotniejsze. Burmistrz mówi o odważnej decyzji. Myślę, że mieszkańcy wolą usłyszeć o decyzji dla nich bezpiecznej. Bo z tą korzyścią może być różnie. Podmiot prywatny prowadzi takie inwestycje nie z dotacji, tylko zwykle zaciągając kredyt. Głównym celem podmiotu prywatnego jest oczywiście osiąganie zysku. Te dwa elementy kosztowe będą w przyszłości cenotwórcze. Dziś te składniki nie wchodzą do taryfy opłat za ścieki.

Prawdą jest, że Rada Miasta zatwierdza w każdym roku opłaty za ścieki i wodę. Jednak wniosek o taryfę składa firma, która zajmuje się gospodarką ściekową. Jeśli wniosek przygotowany jest prawidłowo Radzie pozostaje tylko jego akceptacja – uważa radny Jerzy Rakowski.

notował JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

14 - liczba komentarzy w artykule "Jerzy Rakowski – myślę, że mieszkańcy wolą usłyszeć o decyzji dla nich bezpiecznej"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Mario
Gość

A wniosek na ul. Górną o dofinansowanie jej remontu na bardzo dalekim miejscu i kasy pewnie nie będzie

Obiektywny
Gość
Brawo p. burmistrzu Rakowski. Pisałem już wcześniej, gospodarz co o własny kibel nie umie zadbać nie powinien…Najłatwiej jest oddać wszystkie obowiązki, zadania miasta w obce ręce. Wszyscy wiemy że nie ma na tym świecie nic za darmo i nikt oczyszczalni nie wybuduje dla naszej wygody i oszczędności tylko po to żeby zarobić kolejne miliony, tak duże miliony, bo tzw. interes będzie gówniany, ale pieniążki będą złote. A może urzędnicy i spółki miejskie nie mają czasu żeby znaleźć fundusze dla miasta, bo głównym zajęciem jest klepanie po pleckach i przecinanie wstęg u tzw. „inwestorów”. Gdzie są radni? Czy w kolejce do… Czytaj więcej »
???
Gość

Po co nam taki ,,odważny” Kowalewski.

Mla
Gość

Burmistrz ostatnio powołuje tyle rad i tak liczy się ze zdaniem mieszkańców, a w sprawie która będzie mieć skutki na ponad 30 lat nawet nie pomyślał o konsultacjach społecznych. Może już wiadomo dla kogo ten tort i wisienka

kasandra
Gość

Wiadomo, wiadomo :).
Tort tortem, ale wisienki będą złote 🙂
W takich sprawach burmistrz jest odważny i podejmuje śmiałe decyzje sam, dlaczego?? – ha, oto jest pytanie 🙂

Do Michał
Gość
Kolego chyba nie rozumiesz tego o czym piszesz. Czy oczyszczalnie wybuduje Miasto czy prywatny inwestor to będzie kosztować tyle samo i z tymi samymi technologiami. Jeżeli Burmistrz nie ma potencjału w zarzadzaniu to po co go wybierałeś? Nie będziesz miał wpływu na stawki, ktore zatwierdza Rada gdyż jest to monopolista i to On proponuje stawkę. Rada ma wpływ na stawki wywozu śmieci? Dla Nas jest logiczne, ze nie bedzie to stawka, ktora tak jak w przypadku inwestycji miejskiej wystarczy na pokrycie bieżących kosztów, gdyż bedzie to inwestycja ZAROBKOWA dla inwestora. Nie podpieraj się tutaj decyzjami Rady, gdyż jej członkowie w… Czytaj więcej »
wpDiscuz