Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Nie segregujesz odpadów – zapłacisz drożej. Gmina też zapłaci karę


slider1Od nowego roku aż o 43% wzrośnie stawka za odbiór odpadów zmieszanych dla mieszkańców gminy Szydłowo. Stawka za odbiór odpadów segregowanych pozostaje bez zmian.


Rada Gminy Szydłowo na ostatniej sesji 27 listopada jednogłośnie uchwaliła nowe stawki za odbiór odpadów. Tak jak w ubiegłym roku ustalone są dwie stawki: za zbiórkę selektywną i nieselektywną. Stawka za odpady zbierane selektywnie wyniesie 6 zł miesięcznie od osoby. Nowa stawka za odpady zbierane nieselektywnie (zmieszane) wzrasta do 10 zł miesięcznie od osoby. Bez zmian pozostał sposób ustalania opłaty dla gospodarstw domowych. Jest to iloczyn liczby osób pozostających we wspólnym gospodarstwie oraz stawki ustalonej przez radę gminy. Tak wysoka podwyżka stawki za odbiór odpadów zmieszanych ma zmotywować mieszkańców do segregacji odpadów.

– Powinniśmy osiągnąć w gminie poziom 14% odpadów segregowanych. Dziś jest to zaledwie 7 t. z 400 t. odpadów ogółem z gminy, czyli niecałe 2 %. Ze względu tak niski poziom odpadów segregowanych gmina płaci kary – wyjaśniała Marta Piliszek inspektor w Urzędzie Gminy w Szydłowie.

Radni jednogłośnie i bez dyskusji uchwalili nowe stawki. Dopiero w wolnych wnioskach jeden z sołtysów zabrał głos w sprawie odbioru odpadów od mieszkańców.

– Czy sami mieszkańcy mają kupować worki na odpadyslider2 segregowane i co w przypadku osób, które w ogóle nie płacą – poprosił o wyjaśnienie pan Stanisław Sadowski sołtys Młodynina.

– Odpady do końca br. odbiera firma NOVAGO i to właśnie ona ma dostarczyć mieszkańcom worki. Ubrania, odzież proszę składać do pojemników PCK. Większe ilości odpadów materiałów budowlanych należy samemu dostarczyć do siedziby NOVAGO w Mławie. Odbiór odpadów segregowanych następuje raz w miesiącu. Wobec osób, które nie płacą za odbiór odpadów będziemy stosować upomnienia i prowadzone będą postępowania egzekucyjne – wyjaśniała kolejne wątpliwości Marta Piliszek .

Mieszkańcy, którzy postanowią zbierać odpady selektywnie od roku 2016, powinni do końca tego roku złożyć nową deklarację do Urzędu Gminy W Szydłowie.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x