Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Społeczna Szkoła Podstawowa Wyspianum Mława nabór na rok 2017/2018
Logo

Wspomnienia o kawiarni „Bajce” ożyją?


sliderNajbardziej charakterystyczna dla Mławy secesyjna kamieniczka, niszczejąca sukcesywnie od dłuższego czasu, na nowo ożyje.

KSP Mława nabór

W 2014 roku kamieniczkę kupił od Miasta Mława przedsiębiorca Bogdan Pawłowski, za kwotę 1,650 mln zł. Poprosiliśmy nowego właściciela, żeby opowiedział o planach związanych z jej zagospodarowaniem.

Pomysł na przeznaczenie kamienicy „pod cycami” miałem już w DSC_0161momencie zakupu. Chcę tam zlokalizować obiekt hotelarsko – gastronomiczny. Na parterze i w części piwnicznej będzie restauracja i winiarnia. Pierwsze i drugie piętro będzie miało przeznaczenie hotelowe.

Kamienicę odkupiłem od urzędu miasta już z uregulowanym stanem prawnym. Miasto nabyło kamienicę w drodze zasiedzenia. W księgach wieczystych nie widnieją żadne obciążenia, a więc nie obawiam się żadnych roszczeń. Akt notarialny podpisałem na początku 2015 roku.

DSC_0160Stan techniczny budynku jest bardzo zły. Budynek przez lata niszczał. Może od frontu tego aż tak bardzo nie widać, choć uszkodzenia elewacji frontowej też są widoczne gołym okiem. Znacznie gorzej przedstawia się kamienica w środku i w częściach dobudowanych. Urząd miasta był właścicielem, ale nie gospodarzem. Pewnie wynikało to z nastawienia, że po uregulowaniu stanu prawnego kamienica będzie wystawiona na sprzedaż. Do 2012 roku w kamienicy mieszkali jeszcze lokatorzy.

Nadal jestem na etapie spraw proceduralnych. Projekt budowlany na wstępnym etapie mam obowiązek uzgodnić z konserwatorem zabytków w Ciechanowie. To długotrwały proces, ale udało się dojść do porozumienia. Teraz trwa etap uzyskania decyzji o warunkach zabudowy, wydawanej przez urząd miasta. Dopiero po tym będę dysponował ostatecznym projektem i wystąpię o pozwolenie na budowę. Przebudowę zamierzam rozpocząć w przyszłym roku.

DSC_0166Na dziś uzgodniłem z konserwatorem zabytków, że od strony ulicy Stary Rynek odtworzona zostanie elewacja w kształcie przedwojennym, na podstawie zachowanych fotografii. Będą dwa łuki nad oknami na parterze, obecnie jest tam tylko jeden. Od strony rynku zachowana zostanie wysokość kamienicy i kąt dachu. Planuję rozbudowę obiektu w głąb działki, w stronę ulicy Wąskiej. Od strony tej ulicy istnieją obecnie po obu granicach działki dobudowane oficyny. Tę część planuję rozbudować z przeznaczeniem hotelowym, aż do ulicy Wąskiej.

Nieco starsi mławianie pamiętają dawną restaurację „Bajka” , wiele osób do dziś ma sentyment do tego miejsca. Niejako wróci ona na DSC_0159swoje stare miejsce, czyli parter kamienicy. Czy wrócę do dawnej nazwy? Jeszcze za wcześnie o tym mówić, ale na pewno jako element reklamowy zachowam „tabliczkę zakochanych” umieszczoną przed wejściem do kamienicy.

Jeżeli chodzi o parking, obiekt skorzysta z miejsc parkingowych w rynku. Z dotychczasowego doświadczenia w branży wiem, że do hotelu ludzie przyjeżdżają po godz. 16 czy 18, gdy już nie ma ruchu na mieście, a wyjeżdżają przed południem. Nie powinno to więc rodzić jakichś problemów.

Mława nie jest miastem turystycznym. Nastawiam się na klienta biznesowego, firmy, przedstawicieli handlowych, biznesmenów. Będę obiekt kategoryzował na trzygwiazdkowy, ale o wyższym standardzie nawet czterogwiazdkowym.

Wraz z nowym obiektem pojawią się też nowe miejsca pracy dla obsługi hotelu i restauracji, choć na konkrety w tej sprawie też jeszcze nieco za wcześnie.

notował JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

10 - liczba komentarzy w artykule "Wspomnienia o kawiarni „Bajce” ożyją?"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
ROman
Gość

Przed wojną też nazywałą się Bajka ? Cukiernik który ją dzierżawił w 1938 tak twierdził – bo już nie żyje.

...
Gość

„Bajka”, tak to chyba także moja pierwsza mławska kawiarnia. Kojarzy mi się z taką dużą „mgłą” spowodowaną dymem papierosowym, smrodem ubrania, ciała i włosów po powrocie do domu, z trudnym przejściem do WC, z powolną, leniwą obsługą i niezbyt świeżym wyglądem.
Była jeszcze „Kolorowa” obok kina i dość krótko chyba, bo nawet nazwy nie pamiętam, kawiarnia na parterze hotelu, na Lelewela.

Gonia
Gość

Stokrotka

OL
Gość

W tamtych czasach taki klimat był w większości kawiarni w Polsce.

As
Gość

Mazowiecka to nie ten adres 🙂

alkoholik
Gość

„Mazowiecka” ładniej brzmi.

krystyna Sztybur
Gość

to była pierwsza kawiarnia w której byłam.

em
Gość

I ja też 🙂 jak ten czas leci…

wpDiscuz