Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Wszystkie pieski są nasze, a dziennikarze szukają sensacji


psyNasz burmistrz ma zgryzotę. Mówi o niej wielokrotnie, publicznie i przy każdej nadarzającej się okazji. Często w sytuacji, kiedy spotkanie poświęcone jest jakiemuś innemu konkretnemu problemowi.


I nikt mu nie chce pomóc, ani radni, mieszkańcy miasta i gmin powiatu, ani ci przejezdni z Warszawy, podobno wyrzucający psy z samochodu. A już na pewno nie chcą pomóc dziennikarze szukający wyłącznie sensacji.

Ta zgryzota kosztuje miasto „potężne pieniądze” można by za nie wybudować ulicę – taki argument burmistrz przywołuje za każdym razem.
Oczywiście rzecz będzie o kłopotach z bezdomnymi zwierzętami, a raczej należałoby napisać o zwierzętach porzuconych, a niekiedy tylko zabłąkanych.

W tej sprawie burmistrz Sławomir Kowalewski wypowiadał się na sesji rady miasta, na zebraniu osiedla nr 7 na Wólce i przy innych okazjach. Właśnie na zebraniu osiedlowym padły z jego ust słowa: „Żaden z dziennikarzy nie poruszy tego tematu w sposób odpowiedzialny, a tylko sensacyjny. Pogryzienie lepiej się sprzedaje niż szukanie rozwiązania, co zrobić. To nie jest problem burmistrza. Burmistrz za to odpowiada, ale jest to problem nas wszystkich”.

Teza o nieodpowiedzialności dziennikarzy to poważny zarzut. Spieszę więc wyjaśnić, że Codziennik Mławski o żadnym pogryzieniu nie pisał, choć jeżeli takowe się zdarzy, to o tym napisze. Tak jak pisze o wypadkach, chorobie, śmierci i innych ludzkich sprawach.

Burmistrz bardzo ochoczo podzielił się odpowiedzialnością za „pieski” problem z dziennikarzami. A przecież, skoro – jak twierdzi – to problem wszystkich, to zabrakło mi tu apelu do prokuratorów, nauczycieli, lekarzy czy innych grup społecznych. Pan burmistrz przecież doskonale wie, że przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie, i ustawy o ochronie zwierząt, właśnie na niego nakładają obowiązek (nie tylko odpowiedzialność) zapewnienia opieki bezdomnym zwierzętom.

„Panowie pomóżcie mi. Pomóżcie mieszkańcom Mławy” – tak apelował burmistrz, ale tylko do dziennikarzy. Nie bardzo wiem, o jaką pomoc prosił burmistrz „szukających tylko sensacji dziennikarzy”. Myślę, że gazeta czy portal chętnie napisze o konkretnych działaniach, czy apelach burmistrza w tej kwestii. Na razie jednak na stronie internetowej urzędu miasta ostatni wpis akcji zaadoptuj psa jest z sierpnia 2014 roku i innych komunikatów do mieszkańców nie ma.

I na koniec o pewnym moim rozczarowaniu.

Otóż nagłówkowa zgryzota burmistrza nazywa się tylko pieniądze.
A było na zebraniu takie wzbudzające współczucie opowiadanie, gdy burmistrzowi w Pawłowie wpadł pod samochód pies. I jak bezskutecznie szukał właściciela zabitego zwierzaka. A naprawa auta kosztowała 5 tys. zł.
Z tych wielu wypowiedzi odnoszę wrażenie, że dla władz problem wyrzucania zwierząt na ulicę ma wymiar jedynie finansowy.
Więc skoro liczą się tylko pieniądze, to może bardziej będzie się opłaciło zwolnić z opłaty za psa osobę adoptującą pieska?

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
41 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
...
...
5 lata temu

Popatrz Staton i tu też się boją pana burmistrza – usunęli Ci taki piękny i prawdziwy komentarz 😛

staton
staton
5 lata temu
Reply to  ...

nikt nie usunął mojego komentarza

kos
kos
5 lata temu
Reply to  staton

Ja też widziaiem drugi komentarz o pieskach, ktore ma wiadomo kto, ktore szczekaja i czasami ujadaja itp. Nie wypieraj sie.

okulista
okulista
5 lata temu
Reply to  kos

Widzę, że niektórzy mają problemy ze spostrzegawczością, przecież ten koment o ujadaniu jest cały, piękny i zdrowy, tyle że spadł na dół w odpowiedzi do „ciekawski”. Trzeba troszkę rozwinąć…

staton
staton
5 lata temu
Reply to  kos

dokładnie…. ten drugi mój komentarz znajduje się niżej….tak jak napisał „okulista”

staton
staton
5 lata temu

Ja ma pomysł na psiaki…..
Każdy podwładny Pana Burmistrza przygarnie jednego pieska…..dwa weźmie Pan Burmistrz(wszak powinien świecić przykładem), Pan Redaktor też coś przygarnie… w kolejce jeszcze jest straż miejska….policja….i MCK (ostatecznie wiele imprez jest z gatunku „pod psem”). Gdyby piesków zabrakło….to się dowiezie z terenu.
A tak poważnie …..jak poczytać źródła historyczne to temat jest nierozwiązywalny już od wieków.
Trzeba się pogodzić, że bezpańskie zwierzęta były, są i będą. My możemy tylko spróbować ulżyć ich niedoli i próbować ograniczyć ich populację.

As
As
5 lata temu
Reply to  staton

A kolega staton ile przygarnie?

staton
staton
5 lata temu
Reply to  As

Mam jedno zwierzę….samo mnie sobie znalazło ( przypałętał się i został)….wiec chyba nie jestem taki zły, hehe. To kot,. Czasami jak czytam co sie dzieje w świecie tez „dostaję kota” i wtedy jest nas dwóch.

praca u podstaw
praca u podstaw
5 lata temu

Ani piękne, ani mądre słowa głodnego pieska nie nakarmią. Trzeba działać.

...
...
5 lata temu

Tak jest 🙂
Pan burmistrz mógłby od czasu do czasu zorganizować jakąś akcję charytatywną, np. zbiórki karmy dla piesków w schronisku.
Taka akcja mogłaby być podpięta pod inną uroczystość organizowaną przez MDK (Pani Kaszuba taka operatywna kobieta) lub inną zbiórkę.
Jest tyle możliwości, a nie tylko BEZRADNE rozkładanie rączek i jęczenie „jakie to koszty”

wrr
wrr
5 lata temu

jakieś propozycje? bo to pewnie wiadomo, że ludzie i tak dokarmiają te uliczne

em
em
5 lata temu

Widziałam wiele już cierpień na 4 łapach i smutków, i strasznych krzywd wyrządzonych psom przez ludzi. Kiedyś nie było cyfrówek i komórek z aparatami, zdjęć się nie robiło, spraw jak teraz nie nagłaśniało. Przykro mi stwierdzać, ale co roku jest to samo, zmieniają się tylko porzucone pieski przy drogach. Znam wielu ludzi o dobrych sercach, co podkarmiają „biedy”, przygarniają. ALE TO NICZEGO TYCH ZŁYCH LUDZI NIE UCZY. Pozostają bezkarni. Ciągle to samo i to samo. Miłości i szacunku do zwierząt trzeba uczyć od dziecka.

Irka
Irka
5 lata temu

Jest już taki jeden portal w Mławie co głaszcze burmistrza. Nawet nie zrobił fotorelacji z Rockowań, bo niby była relacja video na żywo. Ale przecież nie o takie media nam chodzi, ale o media obiektywne, które nie boją się też krytykować władzy.

gutek
gutek
5 lata temu
Reply to  Irka

Z tą relacją to tak bardziej po nowoczesnemu, tylko co mi z tego, transmisja się skończyła, został tylko przycisk.

Margo
Margo
5 lata temu

Nie wiem skąd tej hejt trzy lata przed wyborami, ale rozumiem, że Codziennik przygotowuje grunt dla swojego kandydata. To się dopiero nazywa znajomość technik i odpowiedni PR. A wracając do kwestii psów, wiemy już czego Codziennik nie zrobił. A co zrobił?

Irka
Irka
5 lata temu
Reply to  Margo

Margo, Twoje przewidywanie przyszłości i ocenianie tego co robi Codziennik teraz i co zrobi jest wspaniałe. Ale tu opisują działania obecnego burmistrza, bo od tego są media. Wiem, że najchętniej byś zamknął każdą krytykę, ale mamy demokrację w tym kraju i można pisać swoje zdanie.

...
...
5 lata temu
Reply to  Margo

A czego oczekujesz Margo po „Codzienniku…”??
Co według Ciebie powinien zrobić??
Przygarnąć pieski?? czy przygarnąć i pogłaskać burmistrza: biednego, bezradnego i zaszczutego przez hejterów??
Codziennik ma pisać prawdę, bez owijania w bawełnę i bez pochlebstw oraz patrzeć na ręce władzy i ROBI TO!!
I chwała mu za to. Tak trzymać. 🙂

Margo
Margo
5 lata temu
Reply to  ...

Może pisać o tym, że posiadanie psa jest odpowiedzialnością. Że decydując się na zwierze zaciąga się zobowiązanie. Ze trzeba dbać o nie, a tępić tych, którzy tego nie robią. Właśnie to powinien zrobić wrażliwy dziennikarz Codziennika. Ale nie wiem czy jest wrażliwy. Za to polecam spot, który ostatnio słyszałam w radio 7. Wyobraźcie sobie, że TEN burmistrz stara się coś robić nawet w tej kwestii. Teraz mówi, żeby nie traktować psów jak niechciane prezenty, jak śmieci i nie wyrzucać na ulicę. O tym Codziennik nie napisał, a szkoda. .

Adam
Adam
5 lata temu
Reply to  Margo

Bardzo się cieszymy, że burmistrz wykupił spot w radu za nasze publiczne pieniądze. Jaka jest skuteczność tych spotów Twoim zdaniem? Burmistrz powinien rozwiązać ten problem z psami, bo to on ma do tego środki finansowe i nie tylko i dostaje za to wynagrodzenie z naszych podatków, żeby problemy takie jak ten rozwiązywał. Jeśli sobie nie radzi niech odejdzie ze stanowiska.

OL
OL
5 lata temu
Reply to  Adam

Proponuję zacząć od edukacji w przedszkolach i szkołach, prowadzonej przez przygotowanych do tego specjalistów.

As
As
5 lata temu
Reply to  Margo

Jakoś tak nagle po tym artykule burmistrz zaczął mówić o psach nie tylko jako koszcie. No pełny sukces. jeżeli to burmistrz zrozumiał, to może coś jednak uda się w sprawie zwierzaków zrobić

kasandra
kasandra
5 lata temu
Reply to  Margo

Margo, głaszcz dalej burmistrza, bo on jest łasy na wszelkiego rodzaju pochlebstwa, dowartościowujesz go, no po prostu ładujesz mu baterie :D.
Spot burmistrza o traktowaniu piesków 😀 – burmistrz tylko mówić potrafi, nie na próżno dostał przydomek złotoustego.
Powinien raz w miesiącu jechać do schroniska w Pawłowie, porobić profesjonalne zdjęcia pieskom, spisać podstawowe dane o nich i zamieścić to na lokalnych portalach i gazetach, może ktoś by się zainteresował i od czasu do czasu przygarnął jakiegoś bidulka, a w zamian za to jakby jeszcze otrzymał zwolnienie z płacenia podatku za psa, wtedy i wilk byłby syty i owca cała. 🙂
Portale i gazety nie są od pouczania i instruktażu, są natomiast do informowania społeczeństwa o tym co się dzieje i o tym czego brak oraz do motywowania ludzi i władz do działania

ciekawski
ciekawski
5 lata temu

A ciekawe czy burmistrz ma psa?

staton
staton
5 lata temu
Reply to  ciekawski

ma…..całe stado piesków wokół niego lata…..potrafią nawet szczekać chórem….. a niektóre nawet gryźć i ujadać. Wiele z nich Pan Burmistrz zapewne przygarnął inaczej włóczyły by się biedne i bezdomne.

Grizzly
Grizzly
5 lata temu

Żądamy od burmistrza: .1. rozwiązania problemu z psami 2. więcej komplementów dla mławian, zwłaszcza dla kobiet. 3. więcej łzawych i emocjonalnych historyjek na sesjach i zebraniach. 4. większego dowartościowywania nas – już samo „to dzięki wam, dzięki waszemu wysiłkowi” nie wystarczy. Pan Burmistrz musi w swojej gadce postarać się lepiej. Bo następnym razem nie zagłosujemy jak trzeba.

zeus
zeus
5 lata temu

Wiecie Państwo w jakim kraju UE jest najwięcej bezpańskich psów ? W Rumunii. Jest to bodajże najbiedniejsze państwo Europy. Zależność ta jest uzasadniona. Tak samo w Mławie. Jesteśmy biedną mieściną, bez zastrzyków w postaci dotacji z Unii Europejskiej. Miernoty urzędnicze nie potrafią napisać wniosku, który spowodowałby dofinansowanie do wykonania remontu kawałka ulicy, chodnika bądź ścieżki rowerowej z budżetu Unii Europejskiej. Dlatego wyprzedaje się Uskomy, Wodkany, Pece itd. A żeby zrobić wrażenie na mieszkańcach bierze się udział w przecinaniu wstęgi przy inwestycjach PKP lub rządowych (dworzec, wiadukty, drogi wojewódzkie bądź krajowe). Po prostu robi się mieszkańców w bambuko i uprawia niesamowity PR. Jest to najlepszy sposób na rządzenie społeczeństwem Mławy.

Monika
Monika
5 lata temu

Ja obronię naszego burmistrza. Pan burmistrz zrobił bardzo dużo dla naszego miasta i w ogóle jest bardzo miłym człowiekiem, bo lubi ludzi. Potrafi też ładnie przemawiać, a inni mu tego zazdroszczą. W towarzystwie potrafi błyszczeć i tego też mu inni zazdroszczą. Poza tym burmistrz zna dobre techniki radzenia sobie ze swoimi przeciwnikami politycznymi i ludźmi, którzy zadają trudne pytania na zebraniach albo na radzie miasta. To między innymi dzięki tym technikom wygrywa wybory i zjednuje sobie przychylność wielu ludzi. Ma te umiejętności i talent do tego, a to prawdziwa sztuka. W następnych wyborach znowu zagłosuję na naszego kochanego burmistrza. On kocha nasze miasto i jego mieszkańców. Nie słuchajcie żadnych pieniaczy, którzy mówią, że jest inaczej.

...
...
5 lata temu
Reply to  Monika

😀 😀 😀 – tu, nawet koń by się uśmiał
Co znaczy „zrobił bardzo dużo…”
Wilk też był miły dla babci i Czerwonego Kapturka i co??…

...
...
5 lata temu

As
Bezradność burmistrza to temat rzeka, a został wybrany na trzecią kadencję – czemu??- bo barany poszły do urn, a osłom się nie chciało??
Z pozyskiwaniem środków unijnych, a i w ogóle zewnętrznych przez burmistrza nie było i nie jest najlepiej, jest wręcz źle:
„Środki unijne niedobre dla budżetu? Czyli, czy powinniśmy się wstydzić za naszego burmistrza?”
Ściąganie przez włodarza miasta do Mławy inwestorów – szkoda słóww

As
As
5 lata temu

Psy są naszym wspólnym problemem. Naszym wspólnym problemem też są koślawe chodniki, dziury w drogach, kolejki do lekarza, szkoły w których rodzice składają się na malowanie sal i wyposażenie itd itp. Skoro wszystkie problemy mamy sami sobie rozwiązywać to po co nam jakieś bezradne władze.

Racjonalista
Racjonalista
5 lata temu

Mario, też mi odkryłeś sensację, że burmistrz stosuje socjotechnikę. To dziś normalne, że politycy jeżdżą na szkolenia i tam i uczą jakie techniki stosować, żeby wpłynąć w odpowiedni sposób na ludzi, żeby gadka była gładka i żeby sobie ludzi zjednać. Politycy uczą się takich podstawowych technik. Nie widziałeś nigdy w telewizji wystąpienia pana Donalda Tuska albo prezydenta Dudy…? Przecież to też wszystko jest po szkoleniach… Oczywiście na szczeblu samorządowym takie szkolenia nie są jeszcze tak bardzo rozpowszechnione, ale coraz bardziej.

Obiektywny
Obiektywny
5 lata temu

Kolejny obowiązek którego władza chce się pozbyć, niedawno był temat oczyszczalni- chyba już po temacie. To co? Zostało przecinanie wstęg i klepanie po plecach…

Marzena
Marzena
5 lata temu

Właśnie Panie Burmistrzu, zrób coś Pan z tymi psami, bo przepisy, które przytoczył autor artykułu, wyraźnie mówią, że to jest Pana zadanie, że to Pana problem – do rozwiązania, a nie nas wszystkich. Jak Pan sobie nie radzisz, to poszukaj jakiegoś skutecznego rozwiązania. My płacimy podatki i składamy się m.in. na Pana wynagrodzenie (dość duże, dodajmy) nie po to, żebyś Pan był bezradny w tak ważnej kwestii i jeszcze próbował przerzucać problem na innych, na „wszystkich”.

...
...
5 lata temu
Reply to  Marzena

Jak ktoś sobie nie radzi na swoim stanowisku, to albo go zwalniają, albo… sam się zwalnia i jest ok 🙂
Trzeba wyciągnąć wnioski…
a nie cały czas trzepotać rzęsami jak panna na wydaniu i opowiadać o swojej bezradności.
Burmistrz winien być człowiekiem z głową, kompetentnym (nie tylko przed wyborami), energicznym, dyspozycyjnym.

Mario
Mario
5 lata temu

Burmistrz na każdym zebraniu z mieszkańcami ma do odpowiedzenia jedną „łzawą”, emocjonalną historię, tak żeby to wpłynęło na emocje słuchających na tyle, żeby już nie odważyli się zadawać mu trudnych pytań, np. o brak inwestycji na ich osiedlu. Więc burmistrz wzrusza ich np. tym, że przejechał pieska. A dopiero po zakończeniu zebrania ludzie orientują się, że zostali z niczym, to znaczy – nie zawalczyli wystarczająco o swoje sprawy. Poza tym jeszcze zawsze chwali mieszkańców i prawi komplementy – takie tanie chwyty socjotechniczne, ale skuteczne. Tu również proszenie o pomoc – to też socjotechnika, na którą się łapią mieszkańcy. Bo skoro ten burmistrz taki biedny i tak mu ciężko, to wyrzuty sumienia nie pozwalają zadać burmistrzowi trudnego pytania…

Andrzej
Andrzej
5 lata temu
Reply to  Mario

te „łzawe” historie opowiadane na zebraniach ocieplają wizerunek burmistrza i to jak on opowiada, że walczy o coś, że się stara, również zjednuje mu przychylność mieszkańców… Niestety tanie komplementy (np. „to dzięki waszemu wysiłkowi” albo „wszystkie mławianki są piękne”) – też zjednują mu przychylność mieszkańców…

mla
mla
5 lata temu

Nie zgadzam się że burmistrz jest bezradny. Na sesji mówił, że sam wynegocjował ze schroniskiem cenę z 10 zł na 5 za psa.

ZZ
ZZ
5 lata temu
Reply to  mla

kasa, kasa,kasa…

...
...
5 lata temu
Reply to  mla

Ha, ha, ha – mówić… to można duuużooo 😀
Nasz burmistrz jest niezłym oratorem 🙂

As
As
5 lata temu
Reply to  mla

jak to? osobiście jeździł do schroniska i negocjował?

...
...
5 lata temu

No i widzę, że Wy, dziennikarze macie głowę na karku 🙂 . Bardzo dobry pomysł z tym zwolnieniem z opłat, tylko… czy nasz burmistrz się do niego przychyli… Uważam, że propozycja warta świeczki. Pan burmistrz mógłby ponadto wejść w kontakt ze schroniskiem i zbierać raz na miesiąc lub raz na kwartał zdjęcia piesków ze schroniska w Pawłowie wraz z opisem tych piesków i przekazywać do prasy celem zamieszczenia tego na lokalnych portalach informacyjnych i w wydaniach papierowych lokalnych gazet, ale Pan burmistrz jak ze wszystkim jest zawsze… BEZRADNY.

41
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x