Nie ma chodnika, to nie ma przejścia dla pieszych. Takie widzenie urzędnika, a przecież przepisy mają służyć ludziom – Spróbujmy najpierw z „siedemdziesiątką” . – Kierowcy zarabiają na życie. Z ograniczeniami już doszliśmy do absurdu. To kilka wybranych głosów z debaty.
25 listopada br., w Lipowcu Kościelnym miała miejsce pierwsza na terenie powiatu mławskiego debata gminna na temat bezpieczeństwa. Gospodarzami spotkania byli wójt gminy Jacek Goschorski i Komendant Powiatowy Policji Artur Ryfiński. Na spotkaniu obecnych było około 40 osób, w tym policjanci, straż gminna, radni, kierownicy gminnych jednostek, ale była też grupka mieszkańców. Uczestników poproszono o wypełnienie ankiety oceniającej elementy debaty, oraz poczucie bezpieczeństwa w swoim miejscu zamieszkania.
Statystyki zdarzeń w latach 2013 – 2015 wpływających na ocenę stanu bezpieczeństwa przedstawił podinsp. Dariusz Brzezicki Naczelnik Wydziału Prewencji KPP. Wynika z nich, że na terenie gminy najwięcej było zdarzeń z nietrzeźwymi kierującymi, wypadków i kolizji i jest to tendencja wyraźnie wzrostowa. W dyskusji najczęściej podnoszone uciążliwości i zagrożenia związane z pojazdami poruszającymi się przebiegającą przez gminę drogą wojewódzką.
– Diabeł klaszcze w ręce jak słyszy co mówią kierowcy widząc te wysepki i esy – floresy (na drodze wojew. – red.) – mówił jeden z mieszkańców, uważając że azyle i wysepki nie poprawiają bezpieczeństwa bo kierowcy i tak jeżdżą z nadmierną prędkością.
– W samym Lipowcu Kościelnym, na skrzyżowaniu z drogą powiatową na Niegocin, wysepki zmuszają kierowców długich pojazdów przy skręcie do jazdy pod prąd – krytykował źle zaprojektowane umieszczenie wysepek na drodze wojewódzkiej przewodniczący rady Jerzy Walłkuski.
– Potrzebna przejście dla pieszych w Łomii – sygnalizował radny Jacek Szymański. Starostwo odpowiedziało „nie ma chodnika, nie ma przejścia”.
-Tir-y jeżdżą przeładowane i za szybko – zgłaszał rady Wiesław Cieślak.
– w Parcelach Łomskich na terenie zabudowanym powinno być ograniczenie do „50” a nie „70” wypowiadał się sołtys Trzciałkowski.
– Nie mogę wyjechać bezpiecznie z posesji, czy można ustawić lustro – dopytywał Jerzy Nowakowski.
– Kierowcy (sam. ciężarowych – red.) zarabiają na życie. Z ograniczeniami już doszliśmy do absurdu. Może radni niech pomyślą o budowie jakiejś obwodnicy – odmienny punkt widzenia przedstawił jeden z uczestników debaty.
Wątkiem, który pojawił się w dyskusji była procedura Niebieskiej Karty i skala zjawiska przemocy domowej na terenie gm. Lipowiec Kościelny. Przedstawiono również nowy „Program mający na celu zniwelowanie stresu osób małoletnich dotkniętych problemem przemocy w rodzinie (…)”. Projekt realizowany jest na terenie garnizonu mazowieckiego. Jego bohaterem jest pluszowy miś, na którego ubranku widnieje numer Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. Pierwszy taki miś został w trakcie debaty przekazany gminie Lipowiec Kościelny.
Na zakończenie spotkania zapisano wnioski, których realizacją zajmie się komenda policji w Mławie.
Wniosek 1 – Nasilenie kontroli pojazdów ciężarowych o masie rzeczywistej przekraczającej 16 ton, na drodze powiatowej relacji Łomia – Turza Mała.
Wniosek 2 – Wzmożenie patroli ruchu drogowego, wyposażonych w mierniki prędkości, w miejscowości Lipowiec Kościelny – głównie na odcinku od strony Żuromina do miejscowości Kęczewo oraz od miejscowości Kęczewo. Poprawa oznakowania oraz widoczności zakrętu na rozwidleniu drogi w m. Lipowiec Kościelny w kierunku m. Kęczewo.
Wniosek 3 – Wystąpienie do zarządcy drogi o wprowadzenie ograniczenia prędkości z 70 km/h do 50 km/h lub ustanowienie „obszaru zabudowanego” na odcinku drogi w Parcelach Łomskich.
Wniosek 4 – Wystąpienie do zarządcy drogi w miejscowości Lipowiec Kościelny o zmianę organizacji ruchu na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej z droga powiatową w kierunku Niegocina.
JK