Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Nieoczekiwane spotkanie zaowocowało nowym obrazem dla mławskiego muzeum


sliderNieoczekiwane spotkanie – obraz Jana Czesława Moniuszki w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej, to efekt nieoczekiwanego spotkania polskiej rodziny mieszkającej w Nowym Jorku z dyrektorem muzeum Leszkiem Arentem.


W ostatnich dniach mławskie muzeum wzbogaciło swoją kolekcję obrazów o nowy nabytek.

– W październiku br. odwiedziła muzeum pani Ewa Kruszyńska – Korzeb wraz z mężem Kazimierzem Korzeb. Są to Polacy od lat mieszkający w Nowym Jorku. Do Mławy trafili w poszukiwaniu rodziny ojca pani Ewy, Józefa Szymona Kruszyńskiego, urodzonego w Mławie, podporucznika 32- go Pułku Piechoty z Ciechanowa, walczącego pod Modlinem.
To był bardzo ciekawy człowiek. Muzeum otrzymało dokumenty rodzinne związane z jego życiem. W przyszłym roku przygotujemy wystawę dokumentów poświęconych osobie Józefa Kruszyńskiego. Państwo Korzeb przekazali te pamiątki i obiecali w przyszłym roku przyjechać do Mławy – opowiada Leszek Arent dyrektor Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie.

– Nasi rodacy dużo podróżują i wiele placówek kultury widzieli, ale tak spodobało im się mławskie muzeum, że postanowili złożyć donację w celu wzbogacenia naszych zbiorów. W połączeniu ze środkami własnymi oraz wcześniejszą wpłatą na cele muzealne mławskiego przedsiębiorcy Ryszarda Piłkowskiego, nabyliśmy za 7,5 tys. zł obraz „Nieoczekiwane spotkanie”. Wybraliśmy dzieło Jana Czesława Moniuszki, malarza wywodzącego się z kręgu warszawskiej szkoły rysunku, podobnie jak nasz Wojciech Piechowski. Obraz pasuje do galerii poświęconej Piechowskiemu i jemu współczesnych – dodaje Leszek Arent.

JK

Jan Czesław Moniuszko (ur. 1853 w Wilnie, zm. 1908 w Warszawie) – polski malarz, zajmujący się malarstwem rodzajowym. Syn kompozytora Stanisława Moniuszki.
Uczył się malarstwa w warszawskiej Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona i Antoniego Kamińskiego. Zajmował się głównie malarstwem rodzajowym, przedstawiającym postacie w polskich strojach szlacheckich oraz w strojach epoki rokoko. Tworzył również obrazy o treści historycznej i religijnej. Wielokrotnie wystawiał w Zachęcie, w Salonie Krywulta, Salonie Ungra i Salonie Artystycznym gdzie w roku 1905 odbyła się zbiorowa wystawa jego prac (ok. 50 obrazów). Wystawiał także w Krakowie, w Łodzi i w Kijowie.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x