Cukrzyca to plaga XXI wieku
— 01/06/2022Cukrzyca to plaga XXI wieku, zaliczona przez Światową Organizację Zdrowia obok otyłości, nadciśnienia tętniczego czy chorób nowotworowych, do grupy chorób…
W sali na piętrze Miejskiej Biblioteki Publicznej im. B. Prusa w Mławie, w czwartek 19 listopada br. odbyło się kolejne, czwarte już spotkanie z cyklu „Spotkań z pasjami, Akcja: e-motywacja”. Przypomnijmy: są to spotkania ze specjalnymi gośćmi online na żywo w formie wideokonferencji.
W czwartek takim gościem była prof. Ewa Nowicka-Rusek oraz stały gość specjalny – psycholog, Tomasz Kozłowski. Spotkanie jak zawsze prowadził Kamil Milczarek. W tym dniu bibliotekę odwiedził również fotograf z Fundacji Orange – Bartek Bartosiewicz.
Profesor antropologii społecznej na Uniwersytecie Warszawskim i SWPS w Warszawie, podróżniczka, osoba otwarta na różnorodność świata, poznawania nowych miejsc, uwielbia wysiłek fizyczny, laureatka konkursu Człowiek bez barier z 2007 roku – tak o gościu specjalnym opowiadała Pani Dyrektor Maria Świtoń.
Podczas spotkania dyskutowano o tym, czym są nasze wewnętrzne ograniczenia i skąd one się biorą. Mówiono o samoocenie, o blokadach jakie są w nas, kompleksach, tym co nas blokuje, o wewnętrznym policjancie. Pani profesor opowiedziała o swojej pracy zawodowej, o swojej ciekawości świata, kontaktach z ludźmi żyjącymi w innej kulturze. Dowiedzieliśmy się, że tolerancji powinniśmy uczyć się od innych kultur i o tym, że społeczeństwo, które ma silną rodzinę i religię nie zginie. Jeśli chodzi o ograniczenia, to Pani Ewa przyjmuje je wiadomości, ale ich nie akceptuje. Choć nie widzi – podróżuje, jeździ na rowerze tandemowym i autostopem, chodzi po górach.
W ramach cyklu Opowiedz swoją historię wystąpił Aleksander Doba – podróżnik, kajakarz, zdobywca i odkrywca. Człowiek, który jako pierwszy w historii opłynął samotnie kajakiem Ocean Atlantycki, morze Bałtyckie i Bajkał. Słuchacze podziwiali jego werwę i postawę życiową.
Uczestniczkom spotkania zaproponowano także wzięcie udziału w kolejnym interesującym ćwiczeniu z artecoachingu. Po obejrzeniu filmu instruktażowego, Panie chętnie zabrały się do działania. Efektem wspólnej pracy są wierszyki i sentencje.
RK