Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Oryginalne drzwi katedry płockiej są starsze niż Drzwi Gnieźnieńskie


slider20 listopada br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej miała miejsce promocja monografii „Episkopat Płocki w latach 1075 – 2015. 940 lat istnienia diecezji”, której autorami są: ks. prof. Michał Marian Grzybowski i doc. dr Leszek Zygner.


– Miałem zamiar napisać tę pracę napisać sam, taka myśl zrodziła mi się w Sylwestra 2013, kiedy siedząc po południu w swoim mieszkaniu, postanowiłem zabrać się do roboty. Dobrze że Pan Bóg mnie oświecił, że sam nie dasz rady. Uprosiłem szanownego rektora (Zygnera), który jest doskonałym mediewistą . Zgodził się, więc można mieć gwarancję, że praca może być i jest dobra – o genezie powstawania monografii opowiadał ks. prof. Michał Marian Grzybowski.

Historycy podzielili między siebie pracę następująco. Biogramy biskupów okresu średniowiecza – do XV w opracował doc. dr Leszek Zygner, pozostałe – poczynając od biskupa Erazma Ciołka, aż do czasów obecnych opracował ks. prof. Michał Marian Grzybowski.

Każdy z autorów przybliżył słuchaczom sylwetki biskupów płockich z okresu, którym się zajmował, ale przy okazji usłyszeliśmy kilka ciekawostek.

– O Drzwiach Gnieźnieńskich wszyscy słyszeliśmy, pokazują historię św. Wojciecha, a przecież Drzwi Aleksandra z Malonne (drzwi katedry płockiej – red.) są starsze – podkreślił doc. dr Leszek Zygner.
– W czasach średniowiecznych diecezja płocka (mazowiecka) była jedyną diecezją po prawej stronie Wisły. Jej granicami były wschodnie granice ówczesnej piastowskiej Polski – odpowiadał na pytanie z sali ks. prof. Michał Marian Grzybowski.

Początki diecezji płockiej sięgają XI w. Wiadomo, że już wtedy na terenie obecnego Wzgórza Tumskiego znajdował się gród i drewniana świątynia chrześcijańska. Za właściwego założyciela diecezji płockiej uznaje się księcia Władysława Hermana.

Oprócz wizerunków biogramy ozdobione są herbami biskupów. Herby zaczerpnięto głównie ze wzorów umieszczonych na fryzie katedry płockiej. W znakomitej większości to herby rodowe biskupów i sufraganów, choć trwają,  zwłaszcza o okresie średniowiecznym dyskusje na temat przypisania herbowego.
– Trzeba było tych, których Jan Długosz zrobił Polakami jednak pozbawiać herbów – opowiadał doc. dr Leszek Zygner.

Choć diecezja płocka jest jedną z najstarszych diecezji polskich, to dopiero teraz doczekała się pierwszej całościowej monografii.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x