Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Alsen komputery kasy fiskalne Mława
Logo
MediaExpert Mława Praca Doradca Klienta

Mławski sanepid nie tylko od święta zachęca do zaprzestania palenia


sliderDziś obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień.

Słoneczne ogrody Mława

Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu. Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu.

Choć ostrzeżenia „Palenie zabija” widoczne jest na każdej paczce papierosów, informacja ta – z racji swojej powszechności – szybko traci swój wydźwięk. Jak się jednak okazuje, dość skuteczne są „odstraszacze” graficzne – na przykład zdjęcia, nieraz makabryczne, zniszczonych organów wewnętrznych skutecznie zniechęcają młodzież do sięgania po papierosy oraz zwiększają liczbę palaczy, którzy decydują się zerwać z nałogiem.

W wielu krajach – również w Polsce – obowiązuje zakaz palenia wa-pagowski-plakat1 miejscach publicznych.

Mławska Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna edukację antytytoniową proponuje już przedszkolakom.
W roku szkolnym 2014/2015 w programie „Czyste powietrze wokół nas” adresowanym do pięcio i sześciolatków, wzięło udział 315 dzieci i 184 rodziców.
Na poziomie szkół podstawowych 1290 uczniów klas I-III i 335 rodziców uczestniczyło w programie „Nie pal przy mnie proszę”
Do klas IV-VI i gimnazjalistów zaadresowany był program „Znajdź właściwe
rozwiązanie”. Uczestniczyło w nim 852 uczniów , przy udziale 317 rodziców.
Szkoły ponadgimnazjalne realizują program pt.: „ARS, czyli jak dbać o miłość?”
Głównym jego celem jest ograniczenie używania substancji psychoaktywnych przez młodzież (np. alkoholu, tytoniu, narkotyków i dopalaczy). W programie uczestniczyło 722 uczniów.

a-pagowski-plakat2– Akcje profilaktyczne staramy się prowadzić w formach ciekawych i dostosowanych do wieku uczestników. Konkursy, wystawy prac uczniów, teatrzyki profilaktyczne, szkolne imprezy prozdrowotne, projekcje filmów , pogadanki, ekspozycje wizualne, pokaz szkodliwości palenia tytoniu na fantomie, spotkania z ciekawymi ludźmi promującymi zdrowy styl życia np.: sportowcami, tak staramy się przekonać zwłaszcza młodych ludzi do zdrowego stylu życia – opowiada Zofia Bielska, młodszy asystent promocji zdrowia w mławskim sanepidzie.

19 listopada w Światowy Dzień Rzucania Palenia wspólnie z Caritas w Mławie organizujemy dla pacjentów pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu, dystrybucję ulotek, rozmowy edukacyjne, natomiast pielęgniarki będą wykonywały mierzenie poziomu glukozy, udzielały porad w zakresie profilaktyki cukrzycy.

(red.)

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

KOMENTARZE

1500