Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Mławski sanepid nie tylko od święta zachęca do zaprzestania palenia


sliderDziś obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień.


Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu. Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu.

Choć ostrzeżenia „Palenie zabija” widoczne jest na każdej paczce papierosów, informacja ta – z racji swojej powszechności – szybko traci swój wydźwięk. Jak się jednak okazuje, dość skuteczne są „odstraszacze” graficzne – na przykład zdjęcia, nieraz makabryczne, zniszczonych organów wewnętrznych skutecznie zniechęcają młodzież do sięgania po papierosy oraz zwiększają liczbę palaczy, którzy decydują się zerwać z nałogiem.

W wielu krajach – również w Polsce – obowiązuje zakaz palenia wa-pagowski-plakat1 miejscach publicznych.

Mławska Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna edukację antytytoniową proponuje już przedszkolakom.
W roku szkolnym 2014/2015 w programie „Czyste powietrze wokół nas” adresowanym do pięcio i sześciolatków, wzięło udział 315 dzieci i 184 rodziców.
Na poziomie szkół podstawowych 1290 uczniów klas I-III i 335 rodziców uczestniczyło w programie „Nie pal przy mnie proszę”
Do klas IV-VI i gimnazjalistów zaadresowany był program „Znajdź właściwe
rozwiązanie”. Uczestniczyło w nim 852 uczniów , przy udziale 317 rodziców.
Szkoły ponadgimnazjalne realizują program pt.: „ARS, czyli jak dbać o miłość?”
Głównym jego celem jest ograniczenie używania substancji psychoaktywnych przez młodzież (np. alkoholu, tytoniu, narkotyków i dopalaczy). W programie uczestniczyło 722 uczniów.

a-pagowski-plakat2– Akcje profilaktyczne staramy się prowadzić w formach ciekawych i dostosowanych do wieku uczestników. Konkursy, wystawy prac uczniów, teatrzyki profilaktyczne, szkolne imprezy prozdrowotne, projekcje filmów , pogadanki, ekspozycje wizualne, pokaz szkodliwości palenia tytoniu na fantomie, spotkania z ciekawymi ludźmi promującymi zdrowy styl życia np.: sportowcami, tak staramy się przekonać zwłaszcza młodych ludzi do zdrowego stylu życia – opowiada Zofia Bielska, młodszy asystent promocji zdrowia w mławskim sanepidzie.

19 listopada w Światowy Dzień Rzucania Palenia wspólnie z Caritas w Mławie organizujemy dla pacjentów pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu, dystrybucję ulotek, rozmowy edukacyjne, natomiast pielęgniarki będą wykonywały mierzenie poziomu glukozy, udzielały porad w zakresie profilaktyki cukrzycy.

(red.)

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x