Cukrzyca to plaga XXI wieku
— 01/06/2022Cukrzyca to plaga XXI wieku, zaliczona przez Światową Organizację Zdrowia obok otyłości, nadciśnienia tętniczego czy chorób nowotworowych, do grupy chorób…
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień.
Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu. Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu.
Choć ostrzeżenia „Palenie zabija” widoczne jest na każdej paczce papierosów, informacja ta – z racji swojej powszechności – szybko traci swój wydźwięk. Jak się jednak okazuje, dość skuteczne są „odstraszacze” graficzne – na przykład zdjęcia, nieraz makabryczne, zniszczonych organów wewnętrznych skutecznie zniechęcają młodzież do sięgania po papierosy oraz zwiększają liczbę palaczy, którzy decydują się zerwać z nałogiem.
W wielu krajach – również w Polsce – obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych.
Mławska Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna edukację antytytoniową proponuje już przedszkolakom.
W roku szkolnym 2014/2015 w programie „Czyste powietrze wokół nas” adresowanym do pięcio i sześciolatków, wzięło udział 315 dzieci i 184 rodziców.
Na poziomie szkół podstawowych 1290 uczniów klas I-III i 335 rodziców uczestniczyło w programie „Nie pal przy mnie proszę”
Do klas IV-VI i gimnazjalistów zaadresowany był program „Znajdź właściwe
rozwiązanie”. Uczestniczyło w nim 852 uczniów , przy udziale 317 rodziców.
Szkoły ponadgimnazjalne realizują program pt.: „ARS, czyli jak dbać o miłość?”
Głównym jego celem jest ograniczenie używania substancji psychoaktywnych przez młodzież (np. alkoholu, tytoniu, narkotyków i dopalaczy). W programie uczestniczyło 722 uczniów.
– Akcje profilaktyczne staramy się prowadzić w formach ciekawych i dostosowanych do wieku uczestników. Konkursy, wystawy prac uczniów, teatrzyki profilaktyczne, szkolne imprezy prozdrowotne, projekcje filmów , pogadanki, ekspozycje wizualne, pokaz szkodliwości palenia tytoniu na fantomie, spotkania z ciekawymi ludźmi promującymi zdrowy styl życia np.: sportowcami, tak staramy się przekonać zwłaszcza młodych ludzi do zdrowego stylu życia – opowiada Zofia Bielska, młodszy asystent promocji zdrowia w mławskim sanepidzie.
19 listopada w Światowy Dzień Rzucania Palenia wspólnie z Caritas w Mławie organizujemy dla pacjentów pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu, dystrybucję ulotek, rozmowy edukacyjne, natomiast pielęgniarki będą wykonywały mierzenie poziomu glukozy, udzielały porad w zakresie profilaktyki cukrzycy.
(red.)