Cukrzyca to plaga XXI wieku
— 01/06/2022Cukrzyca to plaga XXI wieku, zaliczona przez Światową Organizację Zdrowia obok otyłości, nadciśnienia tętniczego czy chorób nowotworowych, do grupy chorób…
Od września każdy z nas może złożyć do rady powiatu czy innych rad petycję – czyli prośbę, żądanie. Teraz możemy to zrobić również przez internet. Kto ją rozpatrzy i udzieli odpowiedzi? W powiecie postanowiono, że jedna z komisji rady.
Art. 9 ustawy o petycjach dopuszcza przy tym możliwość upoważnienia w statucie powiatu którejś z komisji do rozpatrzenia petycji w imieniu rady.
– Chodzi nam o to żeby przekazać kompetencje rady powiatu w zakresie rozpatrywania petycji, komisji budżetu finansów, rozwoju gospodarczego i spraw regulaminowych jako temu organowi rady, który jest właściwy do rozpatrzenia petycji. Celem jest odciążenie rady – przedstawiał projekt zmian w statucie sekretarz powiatu Cezary Kądrzycki.
– Mamy wyraźnie wskazany organ – rada powiatu mławskiego. W moim przekonaniu zawężenie rozpatrywania petycji do jednej komisji ogranicza prawa mieszkańców, aby to cała rada mogła się nad sprawą pochylić. Jest to w jakimś sensie ograniczenie praw obywatelskich – krytycznie ocenił zmiany radny Witold Okumski.
– Jeśli petycję będzie rozpatrywać rada powiatu, to mamy swobodę skierowania do właściwej komisji, w zależności od tego czego sprawa dotyczy. Jeśli dotyczy spraw zdrowia – to do komisji zdrowia, jeżeli dróg – to do komisji transportu – radny Tomasz Chodubski wspierał stanowisko Witolda Okumskiego.
– Nikt tu żadnych praw nikomu nie odbiera, wręcz przeciwnie. To państwo zdecydujecie czy wskażecie inny organ do rozpatrzenia petycji – zmian w statucie broniła radca prawny Bożena Marchel – Potrzuska.
Rada powiatu przy 3 głosach przeciwnych i 3 wstrzymujących postanowiła, że petycjami zajmować będzie się komisja budżetu, finansów, rozwoju gospodarczego i spraw regulaminowych.
JK
Ustawa jako nowy instrument prawny już na starcie wydaje się być niedopracowaną.
Daje możliwość przekazania uprawnień decyzyjnych do organu niższej rangi, co może zasadne jest w przypadku sejmu, senatu czy sejmiku, a nie rady dziewiętnastoosobowej.
Co prawda ustawa nakłada obowiązek rozpatrzenia petycji w ciągu 3 miesięcy, ale stanowi również, że sposób załatwienia nie może być przedmiotem skargi. A co w przypadku gdy organ rozpatrzy petycję jedynie ogólnikowo i udzieli zdawkowej odpowiedzi? .