Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Rada powiatu mławskiego zbyt zapracowana by rozpatrywać petycje


DSC_0064Od września każdy z nas może złożyć do rady powiatu czy innych rad petycję – czyli prośbę, żądanie. Teraz możemy to zrobić również przez internet. Kto ją rozpatrzy i udzieli odpowiedzi? W powiecie postanowiono, że jedna z komisji rady.


Art. 9 ustawy o petycjach dopuszcza przy tym możliwość upoważnienia w statucie powiatu którejś z komisji do rozpatrzenia petycji w imieniu rady.

– Chodzi nam o to żeby przekazać kompetencje rady powiatu w zakresie rozpatrywania petycji, komisji budżetu finansów, rozwoju gospodarczego i spraw regulaminowych jako temu organowi rady, który jest właściwy do rozpatrzenia petycji. Celem jest odciążenie rady – przedstawiał projekt zmian w statucie sekretarz powiatu Cezary Kądrzycki.

– Mamy wyraźnie wskazany organ – rada powiatu mławskiego. W moim przekonaniu zawężenie rozpatrywania petycji do jednej komisji ogranicza prawa mieszkańców, aby to cała rada mogła się nad sprawą pochylić. Jest to w jakimś sensie ograniczenie praw obywatelskich – krytycznie ocenił zmiany radny Witold Okumski.

– Jeśli petycję będzie rozpatrywać rada powiatu, to mamy swobodę skierowania do właściwej komisji, w zależności od tego czego sprawa dotyczy. Jeśli dotyczy spraw zdrowia – to do komisji zdrowia, jeżeli dróg – to do komisji transportu – radny Tomasz Chodubski wspierał stanowisko Witolda Okumskiego.

– Nikt tu żadnych praw nikomu nie odbiera, wręcz przeciwnie. To państwo zdecydujecie czy wskażecie inny organ do rozpatrzenia petycji – zmian w statucie broniła radca prawny Bożena Marchel – Potrzuska.

Rada powiatu przy 3 głosach przeciwnych i 3 wstrzymujących postanowiła, że petycjami zajmować będzie się komisja budżetu, finansów, rozwoju gospodarczego i spraw regulaminowych.

JK

Ustawa jako nowy instrument prawny już na starcie wydaje się być niedopracowaną.
Daje możliwość przekazania uprawnień decyzyjnych do organu niższej rangi, co może zasadne jest w przypadku sejmu, senatu czy sejmiku, a nie rady dziewiętnastoosobowej.
Co prawda ustawa nakłada obowiązek rozpatrzenia petycji w ciągu 3 miesięcy, ale stanowi również, że sposób załatwienia nie może być przedmiotem skargi. A co w przypadku gdy organ rozpatrzy petycję jedynie ogólnikowo i udzieli zdawkowej odpowiedzi? .

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x