Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Powiat rolniczy a gospodarstwa małe


aaprywatne 028Takich powyżej 50 hektarów jest tylko 16, czyli 0,4 proc. wszystkich – 4034. Natomiast małych do 5 ha mamy w powiecie 1879.


Ubezpieczone w mławskiej placówce terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego obecnie są 5754 osoby, w tym 3528 rolników, 1839 współmałżonków i 387 domowników.

– Na przestrzeni 10 ostatnich lat liczba ubezpieczonych uległa zmniejszeniu o 675 osób to jest o 10,5 procenta – informuje Jerzy Gross kierownik KRUS w Mławie.

Spadek ten spowodowany był zaprzestaniem prowadzenia działalności rolniczej i przekazaniem gospodarstwa rolnego osobom już podlegającym ubezpieczeniu społecznemu rolników lub innemu ubezpieczeniu społecznemu.Częstym powodem jest też podjęcie pracy poza rolnictwem w kraju lub za granicą lub nabyciem prawa do świadczenia emerytalno–rentowego.

Były też sytuacje, kiedy osoby podlegające ubezpieczeniu społecznemu rolników jako domownicy i po złożeniu zgodnych oświadczeń zostały wyłączone z tego ubezpieczenia, bądź też nie złożyły w obowiązującym terminie (do 30 maja każdego roku)
zaświadczeń o wysokości należnego podatku dochodowego z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej za poprzedni rok podatkowy, a także przekroczyły kwotę graniczną należnego podatku dochodowego z prowadzonej działalności gospodarczej za rok poprzedni.

W naszym powiecie mamy 1879 gospodarstw do 5 ha (46,58 proc.), 1178 od 5 do 10 ha (29,2 proc.), 747 od 10 do 20 ha (18,52 proc.), 147 od 20 do 30 ha (3,64 proc.), 52 od 30 do 40 ha (1,29 proc.), 15 od 40 do 50 ha (0,37 proc.) i 16 powyżej 50 ha (0,4 proc.). Na przestrzeni ostatnich 10 lat zmniejszyła się liczba gospodarstw małych – do 5 ha o 4,72 proc. i tych w przedziale od 5 do 10 ha o 1,2 proc., zwiększyła natomiast liczba takich powyżej 10 ha o 3,7 proc.

Nie wszyscy płatnicy wywiązują się terminowo z płacenia składek. Na koniec trzeciego kwartału tego roku zadłużonych było 828 osób, czyli o 262 więcej w porównaniu do poprzednich trzech miesięcy. – Wpływ na wzrost liczby dłużników miały anomalie pogodowe, które wpłynęły na zmniejszenie zbiorów oraz przedłużające się szacowanie strat przez komisje powołane przez wojewodę i opóźniona w związku z tym wypłata odszkodowań. Pomimo tego na przestrzeni 10 lat, od trzeciego kwartału 2005 roku liczba dłużników uległa zmniejszeniu o 473 – podkreśla kierownik Gross. Najstarsza zaległość pochodzi z 1999 r. i wynosi 66 121 zł, w tym 30 021 zł to odsetki. W stosunku do 105 rolników prowadzone jest postępowanie egzekucyjne.

Kasa może może odzyskiwać należności poprzez potrącanie rolnikowi świadczeń przysługujących z ubezpieczenia społecznego, na przykład zasiłków chorobowych, odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy, emerytur czy rent. Przede wszystkim proponuje im jednak spłatę w dogodnych dla nich miesięcznych ratach.

– W przypadku, gdy rolnik nie spłaca zadłużenia w żadnej formie, a dochodzenie należności ze świadczeń nie daje gwarancji pokrycia zadłużenia, na mocy art. 51 ustawy możne podjąć dochodzenie należności w trybie egzekucji administracyjnej realizowanej poprzez urzędy skarbowe, a także stosownie do postanowień ustawy z dnia 6 lipca 1982 roku o księgach wieczystych i hipotece, zabezpiecza wierzytelności poprzez wpis hipoteki przymusowej do księgi wieczystej gospodarstwa – informuje szef mławskiego KRUS-u.

(red.)

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x