Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Akcja profilaktyczna mazowieckiej policji „MNIE SIĘ TO NIE ZDARZY”


slider2W najbliższy weekend na drogach naszego powiatu mławscy policjanci rozdawać będą kierowcom i pieszym specjalne ulotki, poświęcone zasadom bezpieczeństwa ruchu drogowego, zwracając szczególną uwagę na przyczyny wypadków z udziałem tzw. niechronionych uczestników ruchu (pieszych i rowerzystów)


„ Mnie się to nie zdarzy” – to hasło tegorocznych działań profilaktycznych, organizowanych przez mazowiecką policję w ramach Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych, który przypada w najbliższą niedzielę, 15 listopada. Tego dnia, na drogach powiatu mławskiego policjanci rozdawać będą kierowcom i pieszym specjalne ulotki, poświęcone zasadom bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz przypominać o przyczynach tragicznych zdarzeń na drogach.

W tym roku policjanci zwracają szczególną uwagę na przyczyny wypadków z udziałem tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Działania prewencyjno – kontrole skupią się zatem na zachowaniu pieszych i rowerzystów oraz kierowców względem niechronionych. Akcja potrwa przez cały weekend.

W ciągu 10 miesięcy br., na drogach powiatu mławskiego doszło do 54 wypadków drogowych. Ponad 20 procent z nich, to zdarzenia z udziałem pieszych. W tym roku, na drogach pow. mławskiego zginęło 4 pieszych a 11 zostało rannych. Do ostatnich, najtragiczniejszych zdarzeń doszło 23 października, na ul. Kościuszki w Mławie, gdzie zginęła 19- letnia piesza, mieszkanka Mławy oraz 10 listopada – na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 7 z ul. Nowowiejską, gdzie zginął 58- letni mężczyzna.
Dwa dni później, na ul. Napoleońskiej w Mławie, kierujący volkswagenem potrącił dwie kobiety, przechodzące przez przejście.

Najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem pieszych jest nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego samochodem na przejściu, wtargnięcie pieszego na jezdnię, przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym oraz poruszanie się pieszego po zmierzchu, bez elementów odblaskowych.

W tym roku policjanci ujawnili ponad 50 pieszych, którzy bez jakiegokolwiek elementu odblaskowego poruszali się drogą, po zmierzchu, poza terenem zabudowanym. Ponadto, od września policjanci ruchu drogowego ukarali mandatami 219 pieszych. Ujawnione wykroczenia to najczęściej przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, wtargnięcie na jezdnię. Policjanci surowo karali również kierowców, popełniających wykroczenia względem pieszych.

Wzmożone działania prewencyjno – kontrolne policji, dotyczące bezpieczeństwa pieszych, prowadzone są na terenie pow. mławskiego co najmniej trzykrotnie w ciągu tygodnia. Co wieczór policjanci prowadzą także działania „Bezpieczni po zmroku”, zwracając uwagę na bezpieczeństwo pieszych, poruszających się poza terenem zabudowanym.

Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o szczególną ostrożność oraz rozsądek i wyobraźnię. Za każdą liczbą policyjnych statystyk wypadków drogowych kryje się tragedia ofiar i ich rodzin. Warto o tym pomyśleć, nim powiesz „Mnie się to nie zdarzy”.

oprac. JK

Źródło: KPP Mława

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x