Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Mławie


sliderWojskowa oprawa uroczystości w wykonaniu rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 79 PP, odsłonięcie nowej tablicy pamiątkowej na kamieniu pod „Dębem Niepodległości” i symboliczne zakopanie „Skrzyni Czasu” tak wyglądały obchody Narodowego Święta Niepodległości w Mławie.


„Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości.”
(Art. 1 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r.)

Święto Niepodległości zostało ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w roku 1937, potem zniesione przez Krajową Radę Narodową w 1945, a przywrócono je dopiero w roku 1989 – jako Narodowe Święto Niepodległości.

W Mławie obchody mają już utarty tradycją program. Rozpoczyna je msza św. w kościele pw. Św. Trójcy. Kontynuacją jest przemarsz pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego i złożenie kwiatów. Wśród licznie zebranych uczestników uroczystości burmistrz szczególnie witał nową panią poseł – Annę Cicholską.

Dodatkowymi punktami tegorocznych obchodów było symboliczne zakopanie „Mławskiej Skrzyni Czasu”, oraz odsłonięcie nowej tablicy na kamieniu pod „Dębem Niepodległości”, przeniesionym w ostatnim czasie bliżej centralnej alei parku.

W tym roku wojskową oprawę uroczystości zorganizowało Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 79 pułku piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy.

JK

« 1 z 2 »
Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Mario
Mario
5 lata temu

Imprezę uważam za nieudaną, gdyż asystent nie rozdawał krówek… Nie wiem czemu go nie było, bo podobno – jak mówił w jednej szkole – po wyborach też się czuje bardzo dobrze 🙂

mla
mla
5 lata temu
Reply to  Mario

Słyszałem od znajomej, że asystent mówił o komentarzach na jakimś portalu oficjalnie na jubileuszu szkoły. ale wieś!

mla
mla
5 lata temu

nowy poseł? a gdzie jest asystent marszałka z listem? może ma jakiś wyjazd rodzinny, bo i tatusia na żadnej imprezie coś nie widać

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x