Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Smród będzie smrodem i będzie walił drzwiami i oknami


sliderKurniki można zlokalizować gdzie indziej, działka jest duża, a pan uparł się w środku wsi. Lokalizację pod lasem jakoś przełkniemy. Nie chcemy konfliktu, bo będzie on trwał latami. – tak mieszkańcy przekonywali inwestora do zmiany lokalizacji planowanej budowy kurników.


6 listopada br. w Szydłowie odbyła się rozprawa administracyjna otwarta dla społeczeństwa. Chodzi o planowaną inwestycję „Budowa trzech obiektów inwentarskich – kurników o obsadzie 40.000 szt. brojlera kurzego każdy, na terenie działki nr 116/4 w miejscowości Trzcianka Kolonia, gm. Szydłowo”.

Pierwotnie inwestor – Bogdan Wtulich planował budowę czterech DSC_0043kurników, ostatecznie zmienił wniosek na budowę trzech kurników.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał pozytywną decyzję, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mławie wydał negatywną opinię dla tej inwestycji.

Naprzeciw inwestora Bogdana Wtulicha zasiedli reprezentanci mieszkańców w liczbie około 10 osób.

– Jestem rolnikiem. Chciałem zwiększyć produkcję, by być konkurencyjny w stosunku do innych producentów, którzy prowadzą 10 razy większe hodowle. Ze względu na protesty jakie były, dobrowolnie zrezygnowałem z budowy jednego kurnika od drogi. Jeżeli chodzi o drób to jest bardzo mała ferma – przekonywał mieszkańców Bogdan Wtulich. Nie przekonał jednak mieszkańców.

DSC_0045– Dlaczego chce pan budować kurniki na wysokości zabudowań. Zdaje pan sobie sprawę, co znaczą wyziewy, które idą do atmosfery. Zapewne zna pan opinię pani dyrektor sanepidu w Mławie, co nam grozi będąc w otoczeniu tych gazów – ripostował Andrzej Adamowicz.

– Te kurniki (już istniejące – red.) są postawione na terenie wioski. Jedna zasada jest taka, że to powinna być jakaś odległość między zabudowaniami a tym obiektem. Tych kurników jest tyle, że azot,DSC_0050 siarkowodór nas zadusi – wspierał przedmówcę Andrzej Staroń.

– Gdyby w tej hodowli śmierdzieć miało raz w ciągu dwóch miesięcy, to by tego spotkania nie było. To żadna hodowla, to produkcja. Mówi pan, że mają być tylko trzy kurniki. Za lasem miały być cztery kurniki, a jest już siedem. Teraz skąd zawieje, to czuć – przeciw inwestycji wypowiadał się Wojciech Walasek.

DSC_0051– czy pan by chciał mieszkać, gdzie ja mieszkam od pięćdziesięciu lat ? – pytała inwestora Marianna Ludwikowska

Czy nie dojdzie do skażenia ujęcia wody dla gminy Szydłowo, może rozważy pan inny rodzaj działalności, uciążliwe muchy, szkodliwy wpływ takiej inwestycji na zdrowie mieszkańców, czy utrata wartości utrata wartości działek budowlanych – takimi argumentami próbowali przekonywać inwestora do zmiany decyzji o inwestycji.

Przeniosłem wentylatory (w istniejących kurnikach – red.) na drugą stronę. Sanepid wydaje decyzje pozytywne na fermy 10 razy większe. U mnie much nie ma, z muchami trzeba walczyć – bronił swoich działań Bogdan Wtulich.

Wieś akceptuje ten stan rzeczy (istniejące kurniki – red.) od kilku lat z lepszym lub gorszym skutkiem, ale jakoś tam z tym żyjemy i pewnie jakoś tam żyć będziemy. Chodzi o to żeby nie koncentrować tak wielkiej ilości tej produkcji w odległości 50 czy 70 m od budynków. Panie Bogdanie, jeszcze raz mam sugestię, żeby poczynił pan inwestycję w przeciwległym końcu działki – proponował Bogdanowi Wtulichowi przewodniczący Rady Gminy Szydłowo Grzegorz Rochna.

Bogdan Wtulich pozostał przy swoim zdaniu, mieszkańcy przy swoim, do porozumienia nie doszło.

Teraz decyzja spoczywa w rękach wójta Wiesława Boczkowskiego.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
maryla z Tywoni
maryla z Tywoni
5 lata temu

dolaczam sie do tej przykrej sprawy smrod z kurnikow w Polsce jest nie do wytrzymania
co robia nasze wladze smrod nasz dobije jakie stego korzysci oprocz smrodi gdzie jest tez Europa i co ona sadzi o tym
ludzie uciekaja z Polski ile nas bedzie jezeli kury i ich smrod nas dobije
walczymy ja juz pare lat Jaroslaw Tywonia kurniki sa pod moim progiem

XY
XY
7 lata temu

Dziwi mnie, że frekwencja na rozprawie była tak niska.

...
...
7 lata temu

Takimi działaniami nic Państwo nie zyskacie, nawet jeśli wójt zagra dobrego gospodarza i wyda negatywną decyzję, to sprawa się tylko odwlecze w czasie. Nie tędy droga. Odór przecież się nie wydostaje poza fermę.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x