Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Przedszkole Mały Żaczek ACK Mława nabór na rok 2017/2018
Logo

Wycinka starych drzew w parku miejskim na wniosek burmistrza


sliderO wycince drzew w mławskim parku już raz informowaliśmy na naszych łamach. Ze względu na duży oddźwięk społeczny tej sprawy, zapytaliśmy mławski ratusz o procedurę podjęcia tej decyzji.

KSP Mława nabór

Z dokumentów udostępnionych przez Urszulę Aptowicz naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska wynika, że burmistrz Sławomir Kowalewski dwukrotnie występował o wydanie zgody na usunięcie drzew w parku do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków delegatura w Ciechanowie. I dwukrotnie uzyskał zgodę na usunięcie drzew.

Pierwszy wniosek z datą 26.06.2015 dotyczył usunięcia 16 szt drzew, w tym: 6 kasztanowców, 9 klonów i 1 jarzębiny.
W dniu 14 lipca br. pracownik Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dokonał oględzin parku. WKZ wydał zgodę na usunięcie decyzją nr 288/DC/2015. Zgodę warunkował obowiązek wykonania nasadzeń w ilości nie mniejszej niż 16 szt.

Drugi wniosek burmistrza z datą 24.08.2015 dotyczył usunięcia 8 szt. drzew , w tym: 3 lipy, 2 modrzewie, 1 świerk, 1 klon i 1 jarząb pospolity.
W dniu 08 września br. pracownik Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dokonał oględzin drzew wnioskowanych do usunięcia. WKZ wydał kolejną zgodę na usunięcie drzew decyzją z dn. 09 października 2015 nr 355/DC/2015. Zgodę warunkował obowiązek wykonania nasadzeń w ilości nie mniejszej niż 8 szt.

W uzasadnieniu obydwu wniosków burmistrza znalazły się między innymi stwierdzenia o posuszu w koronach, nieodwracalnym procesie zamierania, naruszeniu statyki pnia, drzewo prawdopodobnie wypróchniałe w strefie odziomkowej, zagrożeniu upadkiem.

Ze względu na utrzymanie zabytkowego charakteru parku, Wojewódzki Konserwator Zabytków dopuścił nasadzenia gatunkami kasztanowca lub lipy.

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

11 - liczba komentarzy w artykule "Wycinka starych drzew w parku miejskim na wniosek burmistrza"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
...
Gość

Uczono mnie, że drzewa sadzi się do pierwszych przymrozków, czyli tak do 15 listopada
W sumie w tej chwili są już mrozy, małe to małe, ale to już nie przymrozki niestety,
a w naszym pięknym parku od poniedziałku trwają w najlepsze nasadzenia drzew. Muszę zaznaczyć, że drzewa są bez bryły korzeniowej, same liściaste.
Ciekawi mnie co na to specjaliści???
Czy te drzewa nie przemarzną???
Czy to nie jest wyrzucanie pieniędzy w błoto???… och przepraszam, ziemia zmarznięta, błota niet. 🙂
Najpierw wycinka zdrowych drzew przeprowadzana w tempie błyskawicznym.
Teraz nasadzenia młodych drzewek w tempie raczej żółwim lub ślimaczym.

XY
Gość

To jest celowe działanie będą sadzić, potem usuwać bo się nie przyjęło i znowu sadzić…A wiadoma tuba będzie mogła latami grzmieć: Jesienne (wiosenne) porządki w parku

Kasia
Gość

Jaką Władzę wybraliście, taką macie. Ja nigdy nie głosowałam na tego człowieka

...
Gość

Ja także, ale cierpieć muszę za wybory innych

oL
Gość

No faktycznie wygląda na to, że \” pupa\” była zdrowa i nie tylko ona…Teraz na ich miejscu najlepiej betonowe drzewka posadzić albo plastikowe. Może palmy?.

...
Gość

Palmy już były – Warszawie, u nas to może baobaby, ale także plastikowe 😀

XY
Gość

No to lipa z tą lipą pupą

wrona
Gość

Mnie najbardziej żal jest tej wiekowej lipy, która rosła przed estradą. Byli tacy, co narzekali, że zasłania widok w czasie koncertów. Taaa, oni mają powód do radości.

wpDiscuz