Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Wycinka starych drzew w parku miejskim na wniosek burmistrza


sliderO wycince drzew w mławskim parku już raz informowaliśmy na naszych łamach. Ze względu na duży oddźwięk społeczny tej sprawy, zapytaliśmy mławski ratusz o procedurę podjęcia tej decyzji.


Z dokumentów udostępnionych przez Urszulę Aptowicz naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska wynika, że burmistrz Sławomir Kowalewski dwukrotnie występował o wydanie zgody na usunięcie drzew w parku do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków delegatura w Ciechanowie. I dwukrotnie uzyskał zgodę na usunięcie drzew.

Pierwszy wniosek z datą 26.06.2015 dotyczył usunięcia 16 szt drzew, w tym: 6 kasztanowców, 9 klonów i 1 jarzębiny.
W dniu 14 lipca br. pracownik Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dokonał oględzin parku. WKZ wydał zgodę na usunięcie decyzją nr 288/DC/2015. Zgodę warunkował obowiązek wykonania nasadzeń w ilości nie mniejszej niż 16 szt.

Drugi wniosek burmistrza z datą 24.08.2015 dotyczył usunięcia 8 szt. drzew , w tym: 3 lipy, 2 modrzewie, 1 świerk, 1 klon i 1 jarząb pospolity.
W dniu 08 września br. pracownik Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dokonał oględzin drzew wnioskowanych do usunięcia. WKZ wydał kolejną zgodę na usunięcie drzew decyzją z dn. 09 października 2015 nr 355/DC/2015. Zgodę warunkował obowiązek wykonania nasadzeń w ilości nie mniejszej niż 8 szt.

W uzasadnieniu obydwu wniosków burmistrza znalazły się między innymi stwierdzenia o posuszu w koronach, nieodwracalnym procesie zamierania, naruszeniu statyki pnia, drzewo prawdopodobnie wypróchniałe w strefie odziomkowej, zagrożeniu upadkiem.

Ze względu na utrzymanie zabytkowego charakteru parku, Wojewódzki Konserwator Zabytków dopuścił nasadzenia gatunkami kasztanowca lub lipy.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
11 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
...
...
6 lata temu

Uczono mnie, że drzewa sadzi się do pierwszych przymrozków, czyli tak do 15 listopada
W sumie w tej chwili są już mrozy, małe to małe, ale to już nie przymrozki niestety,
a w naszym pięknym parku od poniedziałku trwają w najlepsze nasadzenia drzew. Muszę zaznaczyć, że drzewa są bez bryły korzeniowej, same liściaste.
Ciekawi mnie co na to specjaliści???
Czy te drzewa nie przemarzną???
Czy to nie jest wyrzucanie pieniędzy w błoto???… och przepraszam, ziemia zmarznięta, błota niet. 🙂
Najpierw wycinka zdrowych drzew przeprowadzana w tempie błyskawicznym.
Teraz nasadzenia młodych drzewek w tempie raczej żółwim lub ślimaczym.

XY
XY
6 lata temu
Reply to  ...

To jest celowe działanie będą sadzić, potem usuwać bo się nie przyjęło i znowu sadzić…A wiadoma tuba będzie mogła latami grzmieć: Jesienne (wiosenne) porządki w parku

Kasia
Kasia
6 lata temu

Jaką Władzę wybraliście, taką macie. Ja nigdy nie głosowałam na tego człowieka

...
...
6 lata temu
Reply to  Kasia

Ja także, ale cierpieć muszę za wybory innych

oL
oL
6 lata temu

No faktycznie wygląda na to, że \” pupa\” była zdrowa i nie tylko ona…Teraz na ich miejscu najlepiej betonowe drzewka posadzić albo plastikowe. Może palmy?.

...
...
6 lata temu
Reply to  oL

Palmy już były – Warszawie, u nas to może baobaby, ale także plastikowe 😀

XY
XY
6 lata temu

No to lipa z tą lipą pupą

wrona
wrona
6 lata temu

Mnie najbardziej żal jest tej wiekowej lipy, która rosła przed estradą. Byli tacy, co narzekali, że zasłania widok w czasie koncertów. Taaa, oni mają powód do radości.

laik
laik
6 lata temu

Stało się. I już. Co mnie zaskakuje, to fakt, że władze nie uprzedziły w porę mieszkańców o planie tak radykalnej zmiany. Wtedy może byłaby jakaś szansa… oszczędzić, któreś z wyciętych drzew. I jeszcze ta \”zasłona dymna\” w postaci wyborów. A może tylko zwyczajnie zbieg okoliczności. Niesmak pozostaje.

...
...
6 lata temu

Oceny drzew dokonywał burmistrz wraz z konserwatorem zabytków, a więc osoby, które znają się na drzewach jak… na gwiazdach, dokonano oceny spacerując alejkami parku i całując po rękach staruszki.
Każda droga, która prowadzi do celu jest dobra, nawet ta po trupach.
Jedno drzewo chore, to trzeba usunąć i te obok, bo one też mogą być chore.
Dokonano nasadzeń około 1,5 tys. bukszpanów, no i będą nasadzenia drzewami niskopiennymi, czyż to nie wystarczy za te 16 drzew?? 😀
Nie wolno sadzić w głównych alejach innych drzew niż kasztanowce??? Tylko co mają wspólnego stare kasztanowce z nowymi, niskopiennymi kasztanowcami???- nic.
Inne stare drzewa można wymieniać również na obojętnie jakie niskopienne. Nie powinno się dokonywać takich zmian, bo to zmienia całkowicie wygląd i charakter parku. Teraz zamiast szukać cienia w parku, będziemy przychodzić do parku z kocami i opalać się na trawce.
Ten park stracił już swój urok, teraz całkowicie traci swój charakter.

iwona
iwona
6 lata temu

Nie wiem ale widzę ze niektore pnie są zdrowe to po co je bylo wycinac

11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x