Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Wycinka starych drzew w parku miejskim na wniosek burmistrza


sliderO wycince drzew w mławskim parku już raz informowaliśmy na naszych łamach. Ze względu na duży oddźwięk społeczny tej sprawy, zapytaliśmy mławski ratusz o procedurę podjęcia tej decyzji.

Z dokumentów udostępnionych przez Urszulę Aptowicz naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska wynika, że burmistrz Sławomir Kowalewski dwukrotnie występował o wydanie zgody na usunięcie drzew w parku do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków delegatura w Ciechanowie. I dwukrotnie uzyskał zgodę na usunięcie drzew.

Pierwszy wniosek z datą 26.06.2015 dotyczył usunięcia 16 szt drzew, w tym: 6 kasztanowców, 9 klonów i 1 jarzębiny.
W dniu 14 lipca br. pracownik Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dokonał oględzin parku. WKZ wydał zgodę na usunięcie decyzją nr 288/DC/2015. Zgodę warunkował obowiązek wykonania nasadzeń w ilości nie mniejszej niż 16 szt.

Drugi wniosek burmistrza z datą 24.08.2015 dotyczył usunięcia 8 szt. drzew , w tym: 3 lipy, 2 modrzewie, 1 świerk, 1 klon i 1 jarząb pospolity.
W dniu 08 września br. pracownik Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dokonał oględzin drzew wnioskowanych do usunięcia. WKZ wydał kolejną zgodę na usunięcie drzew decyzją z dn. 09 października 2015 nr 355/DC/2015. Zgodę warunkował obowiązek wykonania nasadzeń w ilości nie mniejszej niż 8 szt.

W uzasadnieniu obydwu wniosków burmistrza znalazły się między innymi stwierdzenia o posuszu w koronach, nieodwracalnym procesie zamierania, naruszeniu statyki pnia, drzewo prawdopodobnie wypróchniałe w strefie odziomkowej, zagrożeniu upadkiem.

Ze względu na utrzymanie zabytkowego charakteru parku, Wojewódzki Konserwator Zabytków dopuścił nasadzenia gatunkami kasztanowca lub lipy.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

11
KOMENTARZE

avatar
1500
...
Gość
...

Uczono mnie, że drzewa sadzi się do pierwszych przymrozków, czyli tak do 15 listopada
W sumie w tej chwili są już mrozy, małe to małe, ale to już nie przymrozki niestety,
a w naszym pięknym parku od poniedziałku trwają w najlepsze nasadzenia drzew. Muszę zaznaczyć, że drzewa są bez bryły korzeniowej, same liściaste.
Ciekawi mnie co na to specjaliści???
Czy te drzewa nie przemarzną???
Czy to nie jest wyrzucanie pieniędzy w błoto???… och przepraszam, ziemia zmarznięta, błota niet. 🙂
Najpierw wycinka zdrowych drzew przeprowadzana w tempie błyskawicznym.
Teraz nasadzenia młodych drzewek w tempie raczej żółwim lub ślimaczym.

XY
Gość
XY

To jest celowe działanie będą sadzić, potem usuwać bo się nie przyjęło i znowu sadzić…A wiadoma tuba będzie mogła latami grzmieć: Jesienne (wiosenne) porządki w parku

Kasia
Gość
Kasia

Jaką Władzę wybraliście, taką macie. Ja nigdy nie głosowałam na tego człowieka

...
Gość
...

Ja także, ale cierpieć muszę za wybory innych

oL
Gość
oL

No faktycznie wygląda na to, że \” pupa\” była zdrowa i nie tylko ona…Teraz na ich miejscu najlepiej betonowe drzewka posadzić albo plastikowe. Może palmy?.

...
Gość
...

Palmy już były – Warszawie, u nas to może baobaby, ale także plastikowe 😀

XY
Gość
XY

No to lipa z tą lipą pupą

wrona
Gość
wrona

Mnie najbardziej żal jest tej wiekowej lipy, która rosła przed estradą. Byli tacy, co narzekali, że zasłania widok w czasie koncertów. Taaa, oni mają powód do radości.

laik
Gość
laik

Stało się. I już. Co mnie zaskakuje, to fakt, że władze nie uprzedziły w porę mieszkańców o planie tak radykalnej zmiany. Wtedy może byłaby jakaś szansa… oszczędzić, któreś z wyciętych drzew. I jeszcze ta \”zasłona dymna\” w postaci wyborów. A może tylko zwyczajnie zbieg okoliczności. Niesmak pozostaje.

...
Gość
...

Oceny drzew dokonywał burmistrz wraz z konserwatorem zabytków, a więc osoby, które znają się na drzewach jak… na gwiazdach, dokonano oceny spacerując alejkami parku i całując po rękach staruszki. Każda droga, która prowadzi do celu jest dobra, nawet ta po trupach. Jedno drzewo chore, to trzeba usunąć i te obok, bo one też mogą być chore. Dokonano nasadzeń około 1,5 tys. bukszpanów, no i będą nasadzenia drzewami niskopiennymi, czyż to nie wystarczy za te 16 drzew?? 😀 Nie wolno sadzić w głównych alejach innych drzew niż kasztanowce??? Tylko co mają wspólnego stare kasztanowce z nowymi, niskopiennymi kasztanowcami???- nic. Inne stare… Czytaj więcej »

iwona
Gość
iwona

Nie wiem ale widzę ze niektore pnie są zdrowe to po co je bylo wycinac