Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Na aktywizację bezrobotnych z PFRON-u pieniędzy już nie ma


miłobędzkaNa utworzenie lub doposażenia stanowiska pracy dla niepełnosprawnego pracownika dofinansowania z PFRON-u są dużo wyższe niż dla pełnosprawnego w urzędzie pracy. Ale z funduszu mławskie starostwo otrzymuje tylko na kilka takich refundacji rocznie.


W tym roku pieniądze już się skończyły, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych według algorytmu przydzielił dla pow. mławskiego na rehabilitację zawodową 215 496 zł, a w ubiegłym 300 000 zł, co pozwoliło stworzyć lub doposażyć po 4 stanowiska w każdym roku. – My nie mamy możliwości wpływania na to, jakie kwoty dostaniemy. Realizujemy wnioski pracodawców, którzy chcą zatrudnić osobę niepełnosprawną, do wyczerpania środków – mówi Katarzyna Miłobędzka, dyrektor wydziału edukacji i zdrowia Starostwa Powiatowego w Mławie.
Przedsiębiorca najpierw przystosowuje stanowisko do potrzeb niepełnosprawnego pracownika, a dopiero później otrzymuje refundację kosztów i to nie całych, musi wnieść wkład własny.
Dotacje w bieżącym roku w Mławie to średnio 35 tys. zł (nie może być więcej niż 15-krotność przeciętnego wynagrodzenia, czyli obecnie ok. 61 tys. zł).
Aby ubiegać się o pieniądze, pracodawca musi prowadzić działalność przynajmniej 12 miesięcy i zatrudniać chociaż jedną osobę. Wniosek powinien zawierać m.in. informacje o sytuacji finansowej firmy, jakie stanowisko chce stworzyć lub doposażyć, dla osoby z jakimi dysfunkcjami. Po pozytywnym zaopiniowaniu przez komisję w starostwie firma musi przejść jeszcze kontrolę Państwowej Inspekcji Pracy. Stanowisko trzeba utrzymać przez 36 miesięcy. Gdyby pracownik zrezygnował, to żeby nie zwracać pieniędzy, w ciągu 3 miesięcy należy znaleźć następnego. Co miesiąc urzędnicy ze starostwa sprawdzają listę obecności, wypłaty i ubezpieczenia.
– Wnioski z zakładów, które nie korzystały jeszcze z tych środków są brane pod uwagę w pierwszej kolejności, żeby nowi pracodawcy poznali specyfikę tej pomocy – informuje dyrektor. Są jednak tacy przedsiębiorcy, którzy otrzymali je już kilkukrotnie. Niektórzy niepełnosprawni zatrudnieni w ramach rehabilitacji zawodowej pracują już od 15 lat, to była ich pierwsza praca. Zdaniem starostwa jest to sukces, gdyż można wnioskować, że zarówno pracodawca, jak i pracownik są zadowoleni.
W bieżącym roku pieniądze na te dotacje już się wyczerpały, podobnie jak na staże, roboty publiczne i prace interwencyjne. Środki ma natomiast jeszcze Powiatowy Urząd Pracy w Mławie. – Możemy podpisać 18 umów na wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy – usłyszeliśmy od dyrektora Witolda Żerańskiego. Są to refundacje w wysokości 22 tys. zł. W tegorocznym budżecie urzędu pozostały też pieniądze na staże, prace interwencyjne i roboty publiczne.

(red.)

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x