Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Dzięki corocznej kweście odnowili 14 grobów


kwestura-1

P. Miecznik, prezes TPZM


1 listopada po raz dziesiąty członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej będą kwestować przed tutejszymi cmentarzami św. Wawrzyńca i komunalnym.

Zazwyczaj zbiórka pieniędzy przez wolontariuszy TPZM na renowację grobów zasłużonych mławian trwa dwa dni – w Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. W tym roku będzie prowadzona tylko 1 listopada, natomiast następnego dnia kwestować ma komitet budowy tablicy pamiątkowej dla Żołnierzy Wyklętych. – Już w 2013 roku przeznaczyliśmy określoną kwotę na rzecz tej tablicy, pieniądze też pochodziły z kwesty – informuje Przemysław Miecznik, prezes TPZM.

Zbiórka na nekropolii św. Wawrzyńca potrwa od godz. 9 30 do ok. 11, a na cmentarzu komunalnym od godz. 11 do 13. Pieniądze zbierać będzie na zmianę ok. 9 osób. – Wsparcie, jeżeli chodzi o kościół i kwestowanie na cmentarzach ze strony księży mamy absolutne – podkreśla prezes.

Kwesty odbywają się od 2005 r., z tym że w 2010 r. Towarzystwo „odstąpiło” swoje miejsce i czas Stowarzyszeniu Pontyfikat Jana Pawła II, które wówczas organizowało fundusze na budowę pomnika papieża. Dotychczas średnio do puszek trafiało od 3 do 4,5 tys. zł. – To nie są kwoty duże, ale nie o to chodzi. Nie będziemy porównywać się na przykład z Płockiem, gdzie kwota sięga nawet 50 tysięcy złotych. Te kwoty są wystarczające na nasze zamierzenia – mówi Przemysław Miecznik. – Chciałbym w imieniu całego zarządu Towarzystwa podziękować społeczeństwu mławskiemu, te datki praktycznie w całości idą na renowację grobów – dodaje.

Towarzystwo odnawia jeden lub dwa groby rocznie. Do tej pory odrestaurowano ich 14: wspólną mogiłę żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej, żołnierzy Armii Krajowej (zostali powieszeni na mławskim rynku), Kazimierza Jaroszyka (umieszczono tam również symboliczną tablicę dla jego syna – pilota w siłach RAF-u, który zginął podczas Bitwy o Anglię), Stanisława Piechowskiego (umieszczono także tablicę pamiątkową poświęconą bratu Wojciechowi), nowy nagrobek został wykonany Antoninie Żeromskiej (macocha Stefana), Konstantego Zdunikowskiego (wiceburmistrz i burmistrz Mławy w latach przedwojennych), Apoloniusza Strzeleckiego i jego żony (komendant policji w Mławie), Henryka Sokalskiego (uczeń liceum ogólnokształcącego, który zginął podczas odprowadzania grupy Niemców za Mławkę, został zastrzelony przez jednego z nich), Hikiertówny (grób odnowiono ze względu na nietypowy wygląd, znajduje się tam rzeźba).

W ubiegłym roku renowację przeszły miejsca pochówku dwóch żołnierzy – Łabędzia (uczestnik walk II wojny światowej) i Prośniewskiego (walczył w Armii Hallera. uczestnik walk pod Monte Casino).
Z kolei w bieżącym roku trwa jeszcze renowacja grobów nauczycieli: Zygmunta Uzarowicza (pierwszy po wojnie dyrektor liceum ogólnokształcącego), w tej mogile leży także Jan Nadziemski i Romualdy Jabłonowskiej (nauczycielka nauczania początkowego i języka polskiego w szkole nr 3).

Jak będą wydatkowane środki zebrane za kilka dni, TPZM zdecyduje na początku przyszłego roku.
– Cmentarz św. Wawrzyńca jaki ja pamiętam może nie był taki piękny, jak jest teraz, ale te grobowce miały swój charakter, swój nastrój i wydźwięk. Teraz mamy sztampę, wszystko jest robione w jednakowy sposób, a charakter zanika, dlatego poddajemy renowacji nie tylko groby zasłużonych mławian, ale i te, które nadawały temu cmentarzowi swoisty charakter – usłyszeliśmy od naszego rozmówcy.

el

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
...
...
6 lata temu

Piękna akcja.
Warto odnawiać stare, unikalne groby. Cmentarz komunalny nie ma tej atmosfery, którą ma w sobie cmentarz parafialny. Stare cmentarze są z duszą, nowe zaś niestety, ale bez.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x