Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

„Pojedynczy rzemieślnik jest skazany tylko na siebie”


IMG_0541Nowy – od czerwca – szef Powiatowego Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Mławie Waldemar Kowalski planuje między innymi „przyciągnąć” większą liczbę członków i młodzieży, która uczy się fachu u rzemieślników.


– Pomysłów jest sporo, chcemy kontynuować remonty, zadbać o estetykę budynku z zewnątrz i o plac, bo przymiarki do tego czyniliśmy od kilku lat. W następnym roku natomiast mamy zamiar zająć się działką z tyłu budynku, utwardzić podwórze kostką oraz odnowić biura – zapowiada nasz rozmówca.
Obecnie wymieniana jest nawierzchnia przed budynkiem, asfalt zastępuje kostka brukowa. Stragan z warzywami ma zmienić lokalizację, będzie bardziej „schowany”, właściciel został zobowiązany, żeby zmienić namiot na estetyczniejszy. Na placu stanie też maszt do wciągania flagi państwowej.

– Cały czas myślimy również o rozwoju Cechu poprzez zwiększenie liczby członków, stałym zatrudnieniu radcy prawnego, żeby mógł służyć pomocą rzemieślnikom, bo takie potrzeby są. Żeby mieli większą ochotę przynależności – mówi. PCRRiP już pomaga w rozliczaniu różnych dokumentów, spraw księgowych.
Starszy Cechu chciałby także zwiększyć liczbę uczniów, którym organizuje się zajęcia praktyczne u rzemieślników. W tym celu w Zespole Szkół nr 3 w Mławie musiałoby powstać więcej klas wielozawodowych. Obecnie jest dziewięć, w których uczy się ponad 200 osób. W pierwszym i drugim roku mają 2 dni warsztatów u rzemieślników w tygodniu, a w trzecim – 3. PCRRiP organizuje w gimnazjach kampanie informacyjne, aby zachęcić do kształcenia zawodowego. – Wiadomo, że nie wszyscy pójdą na studia, a dobry fachowiec jest ceniony – podkreśla Waldemar Kowalski.

Po pozytywnym ukończeniu szkoły i zajęć praktycznych można przystąpić do egzaminu czeladniczego w Izbie Rzemieślniczej Mazowsza, Kurpi i Podlasia w Warszawie i uzyskać dyplom czeladnika, który na przykład jest bardzo ceniony przez pracodawców na zachodzie Europy. Dlatego też wszyscy uprawnieni decydują się na egzamin. Kolejny etap to tytuł mistrzowski, o który można się ubiegać po 3 latach pracy. Procedura wygląda tak, jak wcześniej – należy zdać egzamin w Izbie. Zdaniem Waldemara Kowalskiego można to porównać ze zrobieniem magisterium przez inżyniera.

Na obecną chwilę w Cechu zrzeszonych jest 75 przedsiębiorców. Podobno co roku kilku przybywa, ale też odchodzą, na przykład na emeryturę. – Ilość nie jest zbyt duża, jak ja się zapisywałem było IMG_0544prawie osiemset zakładów, ale wówczas istniał obowiązek zrzeszania. Kto chciał prowadzić działalność, musiał mieć uprawnienia – podkreśla szef organizacji. Aby zachęcić osoby prowadzące działalność wymienia korzyści, jakie płyną z przynależności do Cechu. Wspomnianą już jest organizowanie zatrudnienia uczniów. Pracodawca ma dzięki temu szansę wykształcić pracownika bez dodatkowych obciążeń finansowych. Kolejna to zapewnienie obsługi z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Cech może także reprezentować rzemieślnika w sądzie i pomóc w wybraniu prawnika.
Jest też działalność kulturalno-oświatowa, organizuje się spotkania świąteczne – opłatkowe i wielkanocne, tzw. choinki dla dzieci, wyjazdy do teatru i na koncerty. – Mamy dobre kontakty z władzami miasta i powiatu, jesteśmy zauważalni, możemy pomóc rzemieślnikom, wesprzeć, a pojedynczy jest skazany tylko na siebie, jest mu trudniej. Finansowych korzyści nie ma, ale wiadomo, że im większa grupa, tym większa siła – zachęca do wstąpienia w szeregi szef PCRRiP.

Obecnie najliczniej reprezentowane zawody to fryzjerzy i mechanicy samochodowi. W tych fachach najchętniej chce się też kształcić młodzież. Czasami uczniowie po kilku latach wracają do Cechu już jako przedsiębiorcy.
W ramach PCRRiP funkcjonuje sąd cechowy, który pomaga rozwiązywać spory na linii klient – rzemieślnik, pod warunkiem, że ten ostatni jest zrzeszony. Ostateczna kara dla nieuczciwego przedsiębiorcy to wykluczenie, ale zazwyczaj sprawy są rozwiązywane polubownie. Zresztą w ostatnich latach takich w ogóle nie było.

Cech utrzymuje się głównie z wynajmu lokali, które znajdują się w budynku przy ul. Żwirki 16, sam zajmuje dwa pomieszczenia. Składki członków natomiast wynoszą 20 zł miesięcznie.

el

Waldemar Kowalski jest szefem PCRRiP od czerwca tego roku, od 1982 r. mieszka w Mławie. Ukończył Technikum Budowlane w Iławie. Rozpoczął studia na politechnice płockiej, ale przerwał je. Pracował w Ciechanowie w dużej, warszawskiej firmie budowlanej, gdzie na początku był majstrem, a w krótkim czasie został zastępcą kierownika. – Za moich czasów była budowana cukrownia, szpital, centralna kotłownia w Ciechanowie. Było wiele budów – w Nowym Dworze Mazowieckim, w Warszawie, większość remontów konstrukcyjnych przechodziła przez moje ręce, musiałem nadzorować wszystkie projekty, wykonanie różnych form – opowiada. Stamtąd przeszedł do firmy branży drzewnej, w której pracował do 1984 r. jako kierownik, a później na warunkach dyrektorskich. – Ta praca dała mi bardzo dużo, poznałem branżę, maszyny, producentów maszyn – podkreśla. Po kilku latach firma zrezygnowała z filii na naszym terenie, a Waldemar Kowalski otworzył własny biznes stolarski w Kuklinie (gm. Wieczfnia Kościelna). W Cechu jest zrzeszony od 1985 r., był podstarszym przez klika kadencji. Starszym spośród dwóch kandydatów został wybrany przez walne zgromadzenie.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x