Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Szymon Chmielewski Michał Pol kandydat do Rady Miasta Mława wybory samorządowe 2018
Logo
Grażyna Zakrzewska
Szpulka Mława tkaniny pasmanteria dodatki krawieckie nowo otwarty sklep

Jesień ze złocistą chryzantemą


slider22Nadszedł czas chryzantem, które w naszym kraju dość jednoznacznie kojarzą się z Zaduszkami. Ich popularność jako kwiatów do dekorowania grobów wynika zapewne stąd, że naturalnym terminem kwitnienia chryzantem jest jesień, a to zbiega się w czasie ze świętem Wszystkich Świętych.

Marek Kiełbiński kandydatna burmistrza Mławy PiS

Spójrzmy jednak na chryzantemę troszkę inaczej niż zwykle. Ma ona bardzo ciekawy rodowód oraz zaskakujące zastosowania. Pochodzi z Chin, a jej nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza złoty kwiat. W Chinach znana była już w V w. p.n.e. Początkowo ceniona była jedynie jako lecznicze zioło, a dopiero później stała się ozdobą chińskich ogrodów. Mimo surowego zakazu wywozu z Chin sadzonki zawędrowały do Korei, później do Japonii, gdzie bardzo szybko zyskały olbrzymią popularność i stały się kwiatem narodowym.

W kulturze orientalnej chryzantema jest symbolem szlachetności, nieśmiertelności, władzy, słońca i spełnienia marzeń. Do Europy została przywieziona z Chin przez francuskiego żeglarza w XVIII wieku.

Polacy zainteresowali się chryzantemą dopiero w XIX wieku. Na początku uprawiano ją głównie w doniczkach, później zaczęto uprawiać kwiaty cięte. fot2 Obecnie asortyment odmian jest olbrzymi. Istniejący w Polsce stereotyp chryzantem jako kwiatów typowo cmentarnych szybko się zmienia. Często stanowią one główną ozdobę wielu miejsc użyteczności publicznej takich jak: centra handlowe, banki, parki, deptaki miejskie, ogrody przydomowe. Coraz częściej chryzantemy są kupowane przy innych okazjach, młodzi zamawiają je nawet do dekoracji sal weselnych. Bogactwo odmian i paleta jesiennych barw, w których występuje chryzantema, sprawia, że znajduje ona zastosowanie nie tylko w bukietach okolicznościowych, ale i kompozycjach pełniących rolę dekoracji.

fot1Oprócz walorów dekoracyjnych chryzantemy mają zastosowanie w medycynie i gastronomii. Są składnikiem herbat, sałatek, sosów i zup. U niektórych gatunków chryzantem jadalne są kruche i soczyste liście podawane zarówno na surowo jak i po podsmażeniu. Ich spożywanie, jak wynika z badań naukowych, zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory. Gotowane korzenie są ponoć skutecznym lekiem na uporczywe bóle głowy. Podobno pomagają szybko wytrzeźwieć, gdy ktoś przesadził z alkoholem. Chińczycy i Japończycy stosują napar z tego kwiatu jako popularny środek przeciw przeziębieniom.

o_boznanska

O. Boznańska, „Dziewczynka z chryzantemami”

Kwiat chryzantemy od wieków stanowił inspirację dla wielu twórców. Swoim pięknem zachwyca znany obraz Olgi Boznańskiej „Dziewczynka z chryzantemami”.  „Chryzantemy złociste w kryształowym wazonie stoją na fortepianie, kojąc smutek i żal” – tak o tych kwiatach śpiewali znani wykonawcy. Niestety chryzantemy rzadko stoją na fortepianie i w wazonie. Może jednak wrócą… Nie wyobrażam sobie jesieni bez tych pięknych kwiatów.

RK

Z dedykacją dla czytelników codziennikaMoje chryzantemy

Udostępnij:
Henryk Antczak
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

4
KOMENTARZE

1500
L'amour

Podobno kilka kropel porannej rosy zebranej z chryzantem wtartych w twarz wyczaruje powodzenie w miłości… Ktoś próbował? 😉

Malwa

Chryzantemy to piękne kwiaty, z duszą. Można zauważyć, że nie tylko stereotyp, ale również moda na nie się zmienia… Pamiętam, gdy wchodziły na rynek odmiany wielkie kuliste, potem np. szał na barwione… i w końcu te o drobnych kwiatkach. W każdej ich postaci drzemie ogromny potencjał 🙂

fu manchu
herbatka

Dodam, że zaparza się płatki białych i żółtych odmian. Polecam 🙂 Poza tym taka kwitnąca herbatka to też świetny pomysł na prezent. Ja kupuję zazwyczaj na allegro.