Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Będą starać się o pieniądze z LGD


stowarzyszenie-ciuchcia_2Gminy naszego powiatu należą do dwóch Lokalnych Grup Działania – „Ciuchci Krasińskich” oraz Stowarzyszenia Społecznej Samopomocy. Dzięki tej przynależności samorządy za unijne środki remontowały drogi, świetlice wiejskie czy urządzały festyny dla mieszkańców.


Do tej drugiej grupy należą gminy: Lipowiec Kościelny, Radzanów, Strzegowo, Szreńsk i Wiśniewo. – Mamy obowiązek, żeby pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich pozyskiwać także taką ścieżką poza aplikacjami centralnymi do marszałka – mówi Jarosław Goschorski, wójt gm. Lipowiec Kościelny. W przeszłości, dzięki LGD, m.in. wyremontowano tu świetlice wiejskie w Rumoce, Woli Kęczewskiej i Lewiczynie, powstała ścieżka do nordic walking z miejscem integracji mieszkańców w Parcelach Łomskich, a do 65 osób niepełnosprawnych, wykluczonych i seniorów trafiły komputery.

Pozostałe cztery nasze gminy wiejskie, czyli Dzierzgowo, Stupsk, Szydłowo i Wieczfnia Kościelna należą do”Ciuchci Krasińskich”. Wieczfnia pozyskała na przykład tym kanałem 500 tys. zł na modernizację świetlicy w Uniszkach Zawadzkich, były też mniejsze projekty typu dożynki, festyny, programy w szkołach. – W tym momencie LGD zmienia formę organizacyjno-prawną z fundacji na stowarzyszenie – mówi wójt Jan Warecki. – Rok się kończy, a wytycznych nie ma – dodaje.
Stupsk z kolei zyskał najwięcej na modernizację boiska w Morawach, były też mniejsze projekty typu „Aktywne lato na wsi”, kiedy to zorganizowano całodzienne zajęcia dla dzieci z wyjazdami do ogrodu zoologicznego czy na basen. Za pieniądze pozyskane za pośrednictwem LGD organizowano także festyny. W przyszłości urząd zamierza występować o dotacje na inwestycje drogowe, rozwój Ochotniczej Straży Pożarnej i Kół Gospodyń Wiejskich. – Będziemy aplikować o granty, żeby jak najwięcej z tego skorzystać, ale szczegółów jeszcze nie ma – potwierdza słowa przedmówcy Jacek Świderski, wójt gm. Stupsk.

Do SSS-LGD należy także mławskie starostwo. – W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 poprzez lokalną grupę w ramach Działania LEADER wspierane będą operacje mające na celu rozwój infrastruktury drogowej gwarantującej spójność terytorialną w zakresie łączenia społecznego na terenie gmin: Strzegowo, Radzanów, Szreńsk, Wiśniewo, Lipowiec Kościelny, należących do LGD. Pomoc na operację realizowaną przez powiat jest przyznawana w wysokości 63,63% kosztów kwalifikowanych – podaje sekretarz Cezary Kądrzycki.

W połowie września 31 lokalnych grup, w tym SSS-LGD i „Ciuchcia”, otrzymało środki w ramach „Wsparcia przygotowawczego”. Wysokość zależała od ilości osób, które zamieszkują obszar działania danej LGD. I tak SSS-LGD otrzymała 132 tys. zł, a „Ciuchcia” – 154 tys. zł. Środki te mają być przeznaczone na przygotowanie Lokalnych Strategii Rozwoju, które będą realizowane do 2020 r.

el

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x