Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Przedszkole Mały Żaczek ACK Mława nabór na rok 2017/2018
Logo

Do wyborów parlamentarnych tylko cztery dni


wyboryJuż tylko cztery dni pozostały do wyborów parlamentarnych 2015. Jak zawsze przed wyborami przypomnimy podstawowe zasady głosowania.

KSP Mława nabór

Głosowanie osobiste.
Głosujemy w swoim obwodzie głosowania. W Mławie obecnie wyznaczone są 22 obwody głosowania ( w tym odrębny obwód głosowania w szpitalu). Informację o obwodach powinniśmy znaleźć na słupach ogłoszeniowych, lub na stronie BIP Urzędu Miasta Mława w zakładce wybory.

25 października lokale wyborcze otwarte są w godzinach 07.00 – 21.00
Zanim otrzymamy karty do głosowania komisja będzie wymagać od nas dokumentu ze zdjęciem w celu potwierdzenia tożsamości.

Otrzymujemy karty do głosowania do Sejmu i Senatu, potwierdzając odbiór karty/kart podpisem. Można jednak odmówić złożenia podpisu.

Karta do głosowania w wyborach do Sejmu jest koloru białego i ma formę broszury. Listy kandydatów umieszczone są w wylosowanej kolejności od strony drugiej (wewnętrznej)
Przypomnijmy w naszym okręgu wyborczym w broszurze znajdą się listy ośmiu komitetów wyborczych.
Aby głos był ważny, wybieramy tylko jedną listę i stawiamy znak X przy wybranym kandydacie.

Karta do głosowania do Senatu jest pojedyncza, w kolorze żółtym. W naszym okręgu znajdą się na niej nazwiska pięciu kandydatów w kolejności alfabetycznej.
Aby głos był ważny, stawiamy znak X tylko przy jednym, wybranym kandydacie.

Inne formy głosowania

Przez Pełnomocnika może zagłosować osoba, która ukończyła 75 lat, posiada orzeczenie o co najmniej umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jest rencistą o całkowitej niezdolności do pracy, inwalidzi I i II grupy, jest osobą о stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny. Wniosek w tej sprawie należało złożyć do urzędu miasta/gminy do 16 października br.

Jeżeli zgłosiliśmy (do 12 października) zamiar głosowania korespondencyjnego to do 21 października br. należy wysłać pakiet na adres obwodowej komisji wyborczej.Pakiet można dostarczyć osobiście do urzędu gminy, lub w dniu głosowania do obwodowej komisji wyborczej.

Wyborca niepełnosprawny ma prawo do:
– informacji o lokalach przystosowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych, o warunkach i formach głosowania.
– głosowania przez pełnomocnika
– korzystania z pomocy innej osoby w trakcie głosowania ( nie może to być członek komisji)
– głosowania przy użyciu nakładki Braille’a

Jak głosujemy?

Wyborca ma obowiązek głosowania w sposób tajny, w miejscu do tego przeznaczonym. Jeżeli pomyliliśmy się w głosowaniu, komisja nie może wydać karty po raz drugi. Nie można wynosić kart do głosowania poza lokal wyborczy. Warto też zwrócić uwagę, czy karty są opieczętowane czerwoną pieczęcią komisji obwodowej. Kartę do głosowania wrzucamy do zapieczętowanej urny wyborczej niezadrukowaną stroną do wierzchu.

(red.)

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

Jeszcze nie ma komentarzy, bądź pierwszy!

avatar
1500
wpDiscuz