Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Tydzień Bezpieczeństwa Pieszych


slider3Już od poniedziałku, na drogach całego garnizonu mazowieckiego trwa akcja „Tydzień Bezpieczeństwa Pieszych”. Sezon jesienny to czas, w którym wzrasta ilość wypadków z udziałem pieszych. Szybko zapadający zmrok, mgliste poranki i pochmurne dni to warunki ograniczające widoczność na drodze – warto zatem zachować szczególną ostrożność. Policyjne działania potrwają do 23 października.


Podczas działań policjanci ruchu drogowego kontrolować będą zachowanie pieszych i kierujących na drodze, w rejonach nasilonego ruchu. Zwracać będą także szczególną uwagę na pieszych, poruszających się po zmierzchu poza terenem zabudowanym.
Pomimo powtarzanych apeli o ostrożność, od stycznia tego roku mławscy policjanci ujawnili ponad 230 pieszych, którzy poruszali się po zmierzchu, poza terenem zabudowanym, bez jakiegokolwiek elementu odblaskowego. Zachowanie to, w myśl obowiązujących przepisów, jest wykroczeniem za które grozi mandat karny w wysokości od 20 do nawet 500 złotych. Najważniejsze jest jednak to, że niewidoczni na drodze piesi narażają siebie i innych uczestników ruchu drogowego na poważne niebezpieczeństwo.

Inne, najczęściej ujawniane wykroczenia pieszych, to przechodzenie w miejscu niedozwolonym, nagłe wtargnięcie pieszego na jezdnię oraz przechodzenie na czerwonym świetle. Policjanci zapowiadają bezwzględne kary dla pieszych, przechodzących w miejscu niedozwolonym, którzy swoim zachowaniem zmusili kierującego samochodem do zatrzymania się lub wtargnęli na jezdnię powodując zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Od stycznia do września br., policjanci ukarali mandatami ponad 660 pieszych, ponad 240 zostało pouczonych.

Policja apeluje do pieszych oraz kierujących pojazdami o wzajemny szacunek na drodze oraz zachowanie ostrożności. Pieszy, stojący przed przejściem dla pieszych, to sygnał dla kierowcy, że powinien się zatrzymać. Pieszy, zanim wejdzie na przejście, powinien upewnić się, czy nie zmusi kierowcy do gwałtownego hamowania. Coraz częściej niestety zdarzają się sytuacje, w których pieszy z kapturem na głowie, słuchawkach w uszach, piszący smsa, w tym samym czasie przechodzi przez przejście, zmuszając kierowców go nagłego hamowania. Takie zachowania pieszych będą surowo karane.

Policja przypomina także o obowiązku korzystania z elementów odblaskowych przez pieszych, poruszających się po zmierzchu, poza terenem zabudowanym. Pieszy bez odblasku jest praktycznie niewidoczny dla kierowcy samochodu. Pieszy w kamizelce odblaskowej bądź z elementami odblaskowymi na odzieży wierzchniej widoczny jest już z odległości ok. 200 metrów. To odległość, która pozwala kierującemu pojazdem na wykonanie bezpiecznego manewru. Policjanci zachęcają do noszenia elementów odblaskowych po zmroku także na terenie miasta. Nieoświetlone przejścia dla pieszych to również niebezpieczne miejsca.

źródło: KPP Mława

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x