Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

„Żeby pisać, trzeba być bezczelnym”


slider-w-kassMury MDK w Mławie w ramach „Mławskiej jesieni poetyckiej” gościły tym razem uznanego poetę, świeżo odznaczonego Srebrnym Medalem „ Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – Wojciecha Kassa.


– Gościmy dzisiaj naprawdę osobę wyjątkową, która jest w czołówce najwybitniejszych polskich poetów. (…) Każdy tomik Wojtka jest wydarzeniem – wprowadzał Jarosław Trześniewski-Kwiecień, prezes Związku Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej. I poinformował, że Kass dzień wcześniej został laureatem srebrnego medalu.

Jako, że jest on od kilkunastu lat kustoszem Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu prowadzący zapytał, na ile inspiruje go duch Gałczyńskiego. Usłyszał w odpowiedzi, że niegdyś poetą numer jeden był dla Kassa Czesław Miłosz. Jednak przez 17 lat, gdy sprowadzał do Prania wybitnych aktorów polskich, między innymi Gustawa Holoubka, Zbigniewa Zapasiewicza, Piotr Fronczewskiego, interpretatorów poezji Gałczyńskiego przekonywał się do niego, po to, żeby w końcu powiedzieć, że to jest jego poetycki mistrz. – Trzeba być bezczelnym, żeby przyjechać do leśniczówki Pranie i tam pisać. W ogóle trzeba być bezczelnym, żeby pisać, bo jeżeli sobie uzmysłowimy, że pisał przed nami Norwid, że „Liryki lozańskie” napisał Mickiewicz, że Słowacki napisał wiele wspaniałych wierszy, to trzeba być bezczelnym, żeby za pióro chwycić. W samym akcie tworzenia jest rodzaj pewnej bezczelności. (…) Ten, który pisze chce poprawiać dzieło stworzenia – mówił.

Gość czytał swoje utwory, wcześniej opowiadając o ich genezie. Zebrani usłyszeli m.in. wiersze o matce, ojcu czy potrzebie „głaskania umierającego”.

Spotkanie odbyło się 16 października w Miejskim Domu Kultury w Mławie.

el

IMG_0556IMG_0546IMG_0550IMG_0548

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
8 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
pl
pl
6 lata temu

„Boże spraw więcej takich wieczorów …” czemu nie ma tu polonistów z naszych szkół,uczelni i młodzieży? Nie mogłem być na spotkaniu, a ubolewam. tym bardziej że WK to naprawdę górna półka. To bardzo smutne widzieć na takim spotkaniu pustą salę, zimną salę. Cóż, poezja jak widać tylko dla elit. A tak wyglądało spotkanie w Działdowie http://dzialdowo.wm.pl/70216-0,Dzialdowo-Spotkanie-autorskie-z-Wojciechem-Kassem,1775505.html

...
...
6 lata temu
Reply to  pl

Obejrzałam fotorelację z Działdowa, niby sala wydaje się podobna, a jednak… atmosfera inna, może sprawiły to obrusy, bo atmosfera jest o wiele cieplejsza niż w mławskim MDK. Podejrzewam, że oprócz stworzenia dobrej atmosfery, działdowski MDK potrafi takie imprezy dobrze rozpropagować wśród mieszkańców, nie tak jak nasz. U nas wielbicieli poezji też jest wielu, tylko trzeba umieć do nich dotrzeć. umiała to zrobić Pani Jaśkiewicz i Pani Retkowska, ale ich następczynie już tego nie potrafią, nie mają nawet tego zmysłu estetyki co ich poprzedniczki. Pani Kaszuba w ogóle wydaje się wielką ignorantką w zakresie propagowania kultury, zachowuje się mało profesjonalnie.

lubię topos
lubię topos
6 lata temu

Kolejny bardzo ciekawy gość zawitał w MDK 🙂

staton
staton
6 lata temu

Przy wcześniejszej relacji z uroczystości organizowanej przez MDK polemizowałem z kimś o nicku „sztuka niska”, który sądząc po treści wypowiedzi jest pracownikiem tegoż przybytku, na temat umiejscowienia godła. Podobno wszystko było super…. i proszę…. teraz mamy jeszcze lepiej. Godło z tyłu sali. I wszyscy siedzą, za przeproszeniem d….(tyłem) do symboli narodowych….. i kościelnych również. Czy pracownicy MDK są naprawdę na bakier z zachowaniem, wychowaniem, kulturą, patriotyzmem i przepisami? Jeśli ta placówka w ten sposób szerzy kulturę…. to nie dziwię się że jest 6 osób na widowni (nie liczę tych będących tam służbowo). Ja osobiście miałbym dylemat jak usiąść i się zachować? Nie mówię już o tym, że rozsądnie myślący człowiek po raz zwróconej uwadze stara się eliminować błędy. Żenada i wstyd, to najdelikatniejsze określenia które mi się cisną na usta.

sztuka_niska
sztuka_niska
6 lata temu
Reply to  staton

lol, dobrze wiedzieć, że pracuję w MDK-u, muszę się w końcu zgłosić po wypłatę, a tak serio, polemizowanie z Panem to wielka przyjemność, na pewno jeszcze kiedyś dojdzie do konfrontacji, serdecznie pozdrawiam

staton
staton
6 lata temu
Reply to  sztuka_niska

Nic tym razem nie usłyszałem że godło wisi w godnym miejscu? Ponadto polemika oznacza dyskusję na sporny temat. Ja w wyrażonej przez „sztuka_niska” treści nie widzę nic polemiki. Nic sensownego nie zostało napisane. Za to słyszę o pewnej konfrontacji…..a to już jest termin z pogranicza starcia, sporu i udowadniania sobie czegoś. Szanowna „sztuko_niska” pragnę poinformować że ja nie pragnę konfrontacji. Wolę dyskusję, debatę, retorykę, argumentację. Konfrontację pozostawiam tym którzy brak inteligencji mięśniami uzupełniają.

sztuka_niska
sztuka_niska
6 lata temu
Reply to  staton

Dzień dobry, celowo nie kontynuuję wątku, nie czuję wewnętrznej potrzeby, być może się w jakiś rozwojowym miejscu niebawem spotkamy, to chętnie porozmawiam „na żywo”.

staton
staton
6 lata temu
Reply to  sztuka_niska

A nie prościej, uczciwiej i rzetelniej byłoby przyznać, że faktycznie godło nie wisi w najwłaściwszym miejscu. Prowadźmy retorykę w obecnej sprawie, a nie uciekajmy się do bliżej niesprecyzowanej przyszłości. Jeżeli przyszła dyskusja ma być tak merytoryczna jak obecna to przepraszam, ale raczej nie skorzystam. Dyskusja wymaga merytorycznej wypowiedzi z dwóch stron. Więc zostanę raczej przy monologach.
Ponadto osoby które nie szanują godła i barw narodowych nie zasługują na mój szacunek….cóż, tak mnie dziadek i rodzice wychowali i chwała im za to.

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x