Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Fotopułapki sposobem na złodziei


kradzieże drewnaRozpoczyna się sezon grzewczy, a co za tym idzie wkrótce uaktywnią się amatorzy drewna z cudzych lasów. Straż leśna ostrzega przed kamerami, które w takich razach bardzo dobrze się sprawdzają.


– W tym sezonie kradzieży jeszcze nie było, ponieważ jest ciepło, ale kiedy zrobi się zimno, za dwa trzy tygodnie złodzieje dadzą o sobie znać – mówi Janusz Ambroziewicz, komendant posterunku straży leśnej w Nadleśnictwie Dwukoły. Zdradza, że w ostatnich latach zjawisko ma podobną skalę, zdarzają się kradzieże drewna opałowego, ale i użytkowego, z którego później robi się na przykład deski czy więźbę dachową.

Ostatnio w naszym powiecie rabunku drewna dokonano w gm. Lipowiec Kościelny. Komendant nie chce jednak zdradzać szczegółów, gdyż trwa jeszcze policyjne śledztwo. Wiadomo tylko, że sprawca podjechał samochodem, „wyłapała” go kamera i został zatrzymany niemal na gorącym uczynku.
Bo już od kilku lat w walce z amatorami cudzego drewna straży leśnej, służbie leśnej i policji pomagają zainstalowane w lasach fotopułapki. – Zamontowane są w niewidocznych miejscach. Mogą nagrywać filmy, robić zdjęcia oraz i jedno i drugie – opowiada komendant. Te w „naszych” lasach są ustawione na pstrykanie fotek oraz nagrywanie krótkiego filmiku. Urządzenia reagują na ruch i mają daleki zasięg, działają i w dzień i nocą. Gdy w ich „polu widzenia” coś lub ktoś się przemieszcza, robią serię zdjęć i film. Natychmiast też wysyłają na telefon strażnika mms-a z informacją, że coś się dzieje i wykonanymi zdjęciami. Taka wiadomość może być dowodem w sądzie, także nawet zniszczenie fotopułapki nic nie da. Jak podkreśla komendant Ambroziewicz, sprzęt ten świetnie się sprawdza.

Każdy zatrzymany sprawca kradzieży trafia przed sąd. Przywłaszczenie drzewa lub drewna o wartości większej niż 437,50 zł jest kwalifikowane jako przestępstwo. Grozi za to nawet 5 lat więzienia (art. 278 Kodeksu karnego). A w myśl art. 290 par. 2 Kk „W razie skazania za wyrąb drzewa albo kradzież drzewa wyrąbanego lub powalonego, sąd orzeka na rzecz pokrzywdzonego nawiązkę w wysokości podwójnej wartości drzewa”. Skazany ma także zrekompensować straty właścicielowi.

el

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
foto
foto
6 lata temu

w Gdańsku już był taki jeden nagi biegacz, co przeszedł do historii leśnych dokumentacji 😀 kto wie co jeszcze można uchwycić w dzikim lesie, hehe

intymność
intymność
6 lata temu

Łooooł i nawet już w lesie cżłowieka nagrywają, co za świat.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x