Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Henryk Antczak kandydat do Rady Powiatu Mławskiego wybory samorządowe 2018
Logo
meblolux
Szpulka Mława tkaniny pasmanteria dodatki krawieckie nowo otwarty sklep

Fotopułapki sposobem na złodziei


kradzieże drewnaRozpoczyna się sezon grzewczy, a co za tym idzie wkrótce uaktywnią się amatorzy drewna z cudzych lasów. Straż leśna ostrzega przed kamerami, które w takich razach bardzo dobrze się sprawdzają.

Marek Kiełbiński kandydatna burmistrza Mławy PiS

– W tym sezonie kradzieży jeszcze nie było, ponieważ jest ciepło, ale kiedy zrobi się zimno, za dwa trzy tygodnie złodzieje dadzą o sobie znać – mówi Janusz Ambroziewicz, komendant posterunku straży leśnej w Nadleśnictwie Dwukoły. Zdradza, że w ostatnich latach zjawisko ma podobną skalę, zdarzają się kradzieże drewna opałowego, ale i użytkowego, z którego później robi się na przykład deski czy więźbę dachową.

Ostatnio w naszym powiecie rabunku drewna dokonano w gm. Lipowiec Kościelny. Komendant nie chce jednak zdradzać szczegółów, gdyż trwa jeszcze policyjne śledztwo. Wiadomo tylko, że sprawca podjechał samochodem, „wyłapała” go kamera i został zatrzymany niemal na gorącym uczynku.
Bo już od kilku lat w walce z amatorami cudzego drewna straży leśnej, służbie leśnej i policji pomagają zainstalowane w lasach fotopułapki. – Zamontowane są w niewidocznych miejscach. Mogą nagrywać filmy, robić zdjęcia oraz i jedno i drugie – opowiada komendant. Te w „naszych” lasach są ustawione na pstrykanie fotek oraz nagrywanie krótkiego filmiku. Urządzenia reagują na ruch i mają daleki zasięg, działają i w dzień i nocą. Gdy w ich „polu widzenia” coś lub ktoś się przemieszcza, robią serię zdjęć i film. Natychmiast też wysyłają na telefon strażnika mms-a z informacją, że coś się dzieje i wykonanymi zdjęciami. Taka wiadomość może być dowodem w sądzie, także nawet zniszczenie fotopułapki nic nie da. Jak podkreśla komendant Ambroziewicz, sprzęt ten świetnie się sprawdza.

Każdy zatrzymany sprawca kradzieży trafia przed sąd. Przywłaszczenie drzewa lub drewna o wartości większej niż 437,50 zł jest kwalifikowane jako przestępstwo. Grozi za to nawet 5 lat więzienia (art. 278 Kodeksu karnego). A w myśl art. 290 par. 2 Kk „W razie skazania za wyrąb drzewa albo kradzież drzewa wyrąbanego lub powalonego, sąd orzeka na rzecz pokrzywdzonego nawiązkę w wysokości podwójnej wartości drzewa”. Skazany ma także zrekompensować straty właścicielowi.

el

Udostępnij:
Henryk Antczak
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

2
KOMENTARZE

1500
foto

w Gdańsku już był taki jeden nagi biegacz, co przeszedł do historii leśnych dokumentacji 😀 kto wie co jeszcze można uchwycić w dzikim lesie, hehe

intymność

Łooooł i nawet już w lesie cżłowieka nagrywają, co za świat.