Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Konrad Wojnarowski kandydat do sejmiku PSL Mława 2018 samorządowcy Mława powiat mławski
Logo
Czarnecka Bielska
Szpulka Mława tkaniny pasmanteria dodatki krawieckie nowo otwarty sklep

Pierwszy krok na drodze do upadłości „Zacisza”


slider

foto: codziennikmlawski.pl

Marek Kiełbiński kandydatna burmistrza Mławy PiS

Za postawieniem spółdzielni w stan upadłości głosowało 53 członków, przeciw – 17, wstrzymało się – 5. Teraz do tej uchwały musi ustosunkować się jeszcze sąd.

Początkowo pojawiły się wątpliwości, czy głosowanie w ogóle będzie ważne, na walne zgromadzenie bowiem nie przyszła nawet połowa uprawnionych. Okazało się jednak, że statut Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej „Zacisze” 1995 dopuszcza taką sytuację. Sporo czasu zajął wybór członków komisji i sprawa mieszkańca, który nie może uzyskać aktu notarialnego, gdyż zaginął dokument przydziału na mieszkanie dla niego.

W końcu udało się przejść do punktu, w którym członek zarządu Zbigniew Ruszkowski przedstawił sytuację finansową „Zacisza”. – Na dzień dzisiejszy do spółdzielni nie wpływają żadne środki finansowe, nie jest w stanie pozyskiwać środków, które pozwolą na jej dalszą działalność – mówił. Bank wymówił umowy kredytowe i żąda natychmiastowej spłaty 386 tys. zł, poza tym spółdzielnia jest zadłużona w na 117 tys. zł u jednego z wierzycieli, 91 tys. zł w Zakładzie Wodociągów, Kanalizacji i Oczyszczalni Ścieków „Wod-Kan” oraz na 25 tys. zł w PGNiG. Kwotą sporną jest 200 tys. związane z procesami, które toczy spółdzielnia. Jest też problem z pracownikami, dla których nie ma pieniędzy na przykład na dodatkowe świadczenia wynikające z rozwiązania stosunku pracy czy wypłatę zaległych ekwiwalentów za urlopy. A z umów dzierżawy kotłowni, dzięki którym mieszkańcy mają znów ciepłą wodę i ogrzewanie, nie wpłynęły dotychczas żadne pieniądze. – Spółdzielnia posiada u swoich lokatorów jeszcze 128 tysięcy złotych, to są pieniądze z tytułu niespłaconego czynszu, a większości rachunków za wodę z ostatniego okresu, które w ogóle do spółdzielni nie wpływają – poinformował Mirosław Trojanowicz, drugi członek zarządu. Wrócił też do genezy długów „Zacisza”.

Kolejny punkt zgromadzenia to „dyskusja w przedmiocie wskazania środków, które umożliwią spółdzielni wyjście ze stanu niewypłacalności”. Tutaj konkretów jednak zabrakło.

Przewodniczący przeszedł do głosowania nad uchwałą w sprawie postawienia spółdzielni w stan upadłości, ale tego, jak przebiega likwidacja, a jak upadłość, jakie niosą konsekwencje dla członków spółdzielni, zgromadzeni na sali się nie dowiedzieli. Nie pozwolono wypowiedzieć się w tej kwestii, wynajętemu przez część mieszkańców, prawnikowi.

Po przerwie, podczas której niektórzy z obecnych „na własną rękę” próbowali zasięgnąć informacji, większość opowiedziała się za ogłoszeniem upadłości (53 głosy), przeciw było 17 osób, a wstrzymało się od głosu 5. Teraz do tej decyzji musi ustosunkować się jeszcze sąd.

Walne zgromadzenie odbyło się 14 października w Państwowej Szkole Muzycznej w Mławie.

el

Udostępnij:
Henryk Antczak
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

2
KOMENTARZE

1500
19/9

Od Pana Danielewicza to proszę się odczepić. Trzeba było nie kraść i nie kłamać to spółdzielnia nadal by funkcjonowała.

czytelnik

Proszę mi powiedzieć jak to się stało że mieszkańcy jednego bloku doprowadzili do upadłości spółdzielni jaki udział w tym ma pan Danielewicz.