Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Odpisu starego dokumentu w USC już nie dostaniesz „od ręki”


foto: codziennikmlawski

foto: codziennikmlawski


Nowy system sparaliżował pracę urzędów stanu cywilnego w kraju, w Mławie także – póki co – przysparza więcej kłopotów niż korzyści.

System Rejestrów Państwowych Źródło, który połączył m.in. rejestry PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego, obowiązuje od marca, ale jeszcze do września mógł być wykorzystywany fakultatywnie ze starymi programami.

Jednak już przed jego wprowadzeniem pojawiły się głosy, że sparaliżuje funkcjonowanie Urzędów Stanu Cywilnego, ponieważ jest niedopracowany. I przepowiednie się sprawdziły. W Mławie także narzekają na Źródło. – Właśnie w tej chwili w ogóle nie działa. Nie wiadomo, czy się zawiesił, czy przeprowadzane są jakieś prace aktualizacyjne – mówiła wczoraj Marzena Lipińska, kierownik mławskiego USC. Dodała, że pracuje na tym systemie już od kilku miesięcy, urząd nie czekał do ostatniej chwili, żeby się z nim zapoznać. W okresie przejściowym korzystał ze starych programów i nowego. – Jest sto procent prawdy w tym, że spowalnia on pracę urzędu – nie kryła.

Chodzi tu głównie o odpisy starych dokumentów z ostatnich 20 lat, które wcześniej można było wygenerować z systemu, a teraz trzeba je ręcznie wprowadzać z ksiąg. Gdy aplikacja się zacina, może to trwać nawet godzinę .Wcześniej interesant mógł dostać taki odpis „od ręki”, teraz składa wniosek i wraca po odpis po 7 dniach. Chyba, że sytuacja jest wyjątkowa, wówczas traktuje się go priorytetowo.

A jakie cele przyświecały pomysłodawcom? Dotychczas każda gmina pracowała na oddzielnym systemie, urzędnicy nie mieli więc wglądu we wszystkie dane na przykład w zbiorze PESEL. Stąd wyrobienie dowodu osobistego, czy odebranie odpisu aktu urodzenia było możliwe tylko w urzędzie właściwym dla miejsca zameldowania. Teraz można to zrobić w dowolnym urzędzie na terenie całego kraju. A urzędnicy nie będą musieli korespondować ze sobą, gdyż będą mieli wgląd do wszystkich potrzebnych danych.

el

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
no*problem
no*problem
5 lata temu

pomysł jest bardzo dobry, zwł. jeśli ktoś nie mieszka w miejscu zameldowania, a tak się bardzo często zdarza, w dodatku pracuje w tygodniu i czeka go podróż czasem przez pól Polski, żeby np. osobiście odebrać jakiś dokument… nikt nie pokryje kosztów podróży. wreszcie jakiś krok ku normalności, a że są na początku problemy wiadomo… mam nadzieje, że problemy zostaną jak najszybciej rozwiązane.

klient
klient
5 lata temu

Załatwiałem kiedyś sprawę w usc mława. Mieli jakąś awarię, ale nie powiem, przeprosili i sami do mnie oddzwonili. pozytyw

...
...
5 lata temu

Pani Marzeno, nawet dobrego wrażenia osoby pracującej nie potrafi Pani zrobić, 2 wyłączone laptopiki i biurko nie skażone żadnym innym przedmiotem, brak tylko… filiżanki z kawą – obraz ciężkiej pracy byłby pełny

staton
staton
5 lata temu
Reply to  ...

Przecież autor wyraźnie napisał że „Właśnie w tej chwili w ogóle nie działa.” A skoro nie działa, to po co mają być włączone laptopy. Cóż….chyba wiele prawdy jest w kabaretowym powiedzeniu, że w Polsce umie czytać każdy ale tylko co piąty ze zrozumieniem.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x