Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Pierwsza w powiecie mławskim spółdzielnia socjalna już powstaje


zastępca dyrektora PUP Aldona Zasina

zastępca dyrektora PUP Aldona Zasina


Ma już Żuromin, Ciechanów, Nidzica, będzie mieć i Mława – powstaje tu bowiem pierwsza spółdzielnia socjalna. Druga  jest na razie „w powijakach”.

Spółdzielnię tworzy jeden mężczyzna i cztery panie (minimum to 5 osób) w średnim wieku z różnymi kwalifikacjami i wykształceniem z Mławy i powiatu. Są to osoby zarejestrowane w tutejszym Powiatowym Urzędzie Pracy.

– Zapraszaliśmy bezrobotnych na warsztaty, bo nie tylko czekaliśmy aż ktoś się sam zgłosi, oraz na spotkania z doradcami i wybieraliśmy takie osoby, które na tych rozmowach wykazywały predyspozycje przedsiębiorcze. Na początku było dużo chętnych, ale nie każdy się przekonał do spółdzielczości, bo to nie jest łatwe – mówi Aldona Zasina, zastępca dyrektora mławskiego urzędu pracy. Uważa jednak, że spółdzielni się uda, że ma szanse na przetrwanie, bo jej członkowie przedstawiają dużo dobrych pomysłów, nie zamierzają się skupiać tylko na jednym polu działania. Pierwsza w naszym mieście spółdzielnia na początek ma się zajmować opieką nad dziećmi, nad osobami starszymi, myśli też o cateringu.

Anna Dymczyk członkini spółdzielni pełna nadziei opowiada o początkach projektu. – Dowiedziałam się o nim z mediów, poczytałam o spółdzielniach w internecie, zainteresowało mnie to i się zgłosiłam jeszcze z trzema koleżankami, z których zostały dwie, resztę członków dobrałyśmy z pomocą urzędu. Okazało się, że się znamy z pracy – mówi. Role będą podzielone, jedni będą zajmować się księgowością, a inni – podopiecznymi. Spółdzielnia chce na przykład zaoferować kompleksową opiekę nad dziećmi, odprowadzenie do szkoły i przyprowadzanie, świetlicę, pomoc w odrabianiu lekcji

Obecnie jest na etapie składania wniosku w „pośredniaku” o dofinansowanie. Nasz PUP otrzymał bowiem na stworzenie dwóch pięcioosobowych spółdzielni 200 tys. zł. Każdy z członków dostanie po 15 tys. zł na wkład, a 50 tys. zł pójdzie na szkolenia z księgowości, marketingu, zarządzania czy komputerowe, pomocne w prowadzeniu działalności.

Dyrektor uważa, że w połowie października uda się wystartować pierwszej grupie. Druga natomiast nie jest zaawansowana w działaniach. – Jest w inicjowaniu i nie zdradzili nam na razie swojego pomysłu, jest pięć osób chętnych, które się dogadują. Do końca grudnia powinno się udać – zdradza. Założono, biorąc pod uwagę ekonomię społeczną naszego powiatu, że 2 spółdzielnie to wariant optymalny. Jedna to za mało, a więcej niż dwie to za dużo.

Kiedy już powstaną, PUP będzie dalej się nimi opiekował, służąc bezpłatną pomocą prawną albo księgową. Będzie również szukał konkursów, które pozwoliłyby na wsparcie finansowe, na przykład w postaci refundacji składek ubezpieczeniowych.

Działania zmierzające do utworzenia spółdzielni szły w parze z projektem Erasmus, prowadzonym od 1 grudnia 2014 r. (kończy się 30 listopada br.), w którym uczestniczą 3 instytucje: mławski PUP jako beneficjent oraz dwaj partnerzy – Fundacja Gospodarcza Pro Europa i CESIE (Sycylia). W ramach programu 20 jego uczestników (przedstawiciele urzędu pracy, fundacji, starosta Włodzimierz Wojnarowski i dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mławie Dorota Kaczorek-Urban) m.in. byli we Włoszech. – Szkoliliśmy się tam, podpatrywaliśmy, jakie pomysły mają ludzie, jak funkcjonują spółdzielnie, czy mają szanse zaistnieć u nas. Wcześniej w Mławie była delegacja z Włoch i przekonywała, że są kolebką spółdzielczości i to prawda. Tam przedsiębiorczość opiera się głównie na spółdzielczości – opowiada Aldona Zasina.
Obecnie projekt jest rozliczny, a później odbędą się kontrole.

el

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x