Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

CBA kontra mławski starosta i jego Volvo.1:0 dla starosty


volvo-pelen-rozmiar

foto: codziennikmlawski


Prawie rok kontroli prowadzonej przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w mławskim starostwie. Niemal rok śledztwa w płockiej prokuraturze. Efekt – umorzenie, wobec braku znamion czynu zabronionego.

– Postępowanie dotyczące przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w celach osiągnięcia korzyści majątkowych przez przedstawicieli mławskiego starostwa zostało dziś umorzone wobec barku znamion czynu zabronionego – poinformowała 8 października Iwona Śmigielska-Kowalska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Płocku. Uzasadnienie decyzji będzie do wglądu dopiero, gdy ta się uprawomocni.

Prokurator zdradziła jednak, że z zeznań przesłuchiwanych, czyli starosty Włodzimierza Wojnarowskiego, dyrektora wydziału infrastruktury Janusza Wiśniewskiego, członków komisji przetargowej i świadków wynika, iż osoba odpowiedzialna za przygotowanie i przeprowadzenie przetargu, czyli dyrektor Wiśniewski nie miał doświadczenia w takich przetargach. Przy sporządzaniu specyfikacji istotnych warunków zamówienia posiłkował się informacjami z internetu, a starostwo chciało mieć bezpieczny samochód i zmieścić się w kwocie przewidzianej na ten cel.

– Można przypuszczać, że błędy tworzyły się na etapie przygotowywania opisu przetargu, nie był on do końca rzetelnie opracowany, ale, żeby mówić o celowości, to musimy to udowodnić – ujawnia Iwona Śmigielska-Kowalska. – Dowody nie wskazują, żeby pracownicy starostwa, ich rodziny czy jakieś postronne osoby osiągnęły korzyści majątkowe – dodaje.

Postępowanie było prowadzone z art. 231 par. 1 i 2 Kodeksu karnego (par. 1„Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3; par. 2 Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w par. 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”). W tym artykule jest jeszcze trzeci paragraf poruszający kwestię nieumyślnego przekroczenia uprawnień, ale – jak tłumaczy prokurator – wtedy musi być przesłanka istotnej szkody.

Zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa w prokuraturze złożyło Centralne Biuro Antykorupcyjne, które od 20 lutego do 20 listopada zeszłego roku prowadziło kontrolę dotyczącą decyzji w sprawie zamówień publicznych oraz rozporządzania mieniem przez mławskie starostwo w latach 2010 – 2014. Zapytany o szczegóły rzecznik CBA Jacek Dobrzyński przyznał, że wykazała ona pewne nieprawidłowości, ale nie chciał o nich informować i odsyłał do prokuratury.

Pismo CBA w sprawie zamówień wpłynęło także do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. – Obecnie analizujemy sprawę. Na tym etapie nie możemy przekazać więcej informacji – podał Ernest Makowski, straszy specjalista UOKiK.

Przypomnijmy, że samochód marki volvo s80 starostwo zakupiło w 2013 r. za 146 tys. zł. Co ciekawe, eksperci motoryzacyjni wypowiadający się w ogólnopolskich mediach byli przekonani, że przetarg został ustawiony pod ten, konkretny model samochodu.

Link tutaj

el

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
12 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
OL.
OL.
6 lata temu

Brak odpowiedzialności za nieprawidłowości i za winy niezbite – degradują elitę

skoda
skoda
6 lata temu

W II RP za przyjęcie bądź podarunku lub innej korzyści majątkowej groziła kara rozstrzelania. Ale nawet II RP nie przewidziała kary za stwierdzoną przez prokuratora głupotę kierownika od przetargu. Choć z filmiku wygląda że to nie głupota, ale dostali takie polecenie. Może trzeba tam zatrudnić jakiegoś dobrego prawnika?

obywatel
obywatel
6 lata temu

taki argument to śmiech prosto w twarz wyborców

radny
radny
6 lata temu

Szacunek dla redakcji za adekwatny do całej sytuacji artykuł.

ciekawy
ciekawy
6 lata temu

Podziwiam ilość imprez przed wyborami, a i umorzenie w samą porę 🙂

ziobro
ziobro
6 lata temu

to mecz trwa dalej?

polak potrafi
polak potrafi
6 lata temu

można??można!

Feldek Kiepski
Feldek Kiepski
6 lata temu

Jeździć volvo to każden jeden by se chciał, a robić to nie ma komu

MartaM
MartaM
6 lata temu

Jak się nie zna to nie powinien pełnić tej funkcji. Brak kompetencji nie usprawiedliwia na takim stanowisku. Pomylić to może się sekretarka przy liczeniu łyżeczek cukru do kawy. To nie był pierwszy przetarg. Żałosne. Kto to w ogóle puścił do Płocka?

adam s
adam s
6 lata temu

gdzie było śledztwo? w płocku? a czy to nie lenno psl?

oj
oj
6 lata temu

cooo??? nikt w starostwie się nie zna na przetargach,a je robią? wydają lekką rączka 140 tys.i to dyr. Wiśniewski, radny miejski?

Roman
Roman
6 lata temu

tak dział nasze państwo…..tyle czasu prowadzili, kasę wzięli i nic nie wykryli. PRL całą mordą.

12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x