Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Przedszkole Mały Żaczek ACK Mława nabór na rok 2017/2018
Logo

Najmniejszy budżet w powiecie – najgorętsza dyskusja


Skarbnik Gminy Dzierzgowo Wioletta Kujawa

Skarbnik Gminy Dzierzgowo Wioletta Kujawa

KSP Mława nabór

Gmina Dzierzgowo gospodaruje najmniejszym budżetem spośród wszystkich gmin powiatu mławskiego. Radni gminy Dzierzgowo na ostatniej, wrześniowej sesji dyskutowali m.in. nad sprawozdaniem z wykonania budżetu za I półrocze. Wtedy emocje wzbudziły wydatki na delegacje, oraz kupno i sprzedaż samochodu służbowego.

W dyskusji wielokrotnie przewijał się wątek, napiętego budżetu gminy. – My chcemy ten budżet jakoś wypieścić, chcemy go powiększyć, chcemy coś dla tego społeczeństwa zrobić, a budżet uchwalony na początku roku Pan w ciągu roku rwie na wszystkie strony – apelował do wójta Marek Tkacz wiceprzewodniczący rady.
Zwykle tak się dzieje, że w przyjętym na dany rok budżecie, dochody a co za tym idzie i wydatki wzrastają. I tak w budżecie na dzień 30 czerwca br. dochody wyniosły 11 571 375,06 zł, a wydatki 10 869 697,90 zł
Różnica między dochodami a wydatkami (nadwyżka budżetowa) w kwocie 701.677,16 zł przeznaczona została na spłatę pożyczki i rat kredytu.

Najwięcej niepokoju wśród radnych wzbudziła sytuacja w oświacie. – Za I półrocze mamy 54 procent ogólnie przekroczone, przy takim budżecie obawiamy się, że może nam zabraknąć środków w granicach do 200.000,00 zł jeżeli ta tendencja by się utrzymała w stosunku procentowym jaki jest za I półrocze. Jest 64,52 procent Dzierzgowo, 49,04 procent Rzęgnowo, a Gimnazjum 56,52 procent. Obawiamy się, że zabraknie nam poważna kwota na koniec roku -podsumował Jarosław Kowalski przewodniczący rady.

– Informuję iż celem naprawy sytuacji finansowej budżetu oświaty Gminy Dzierzgowo, Pan Wójt podjął działania powiązane z redukcją ilości nadgodzin na rok szkolny 2015/2016. Cięcia te dotyczą angaży nauczycieli jak i dyrektorów danych jednostek oświatowych – wyjaśniła redakcji Codziennika Mławskiego Skarbnik Gminy Dzierzgowo Wioletta Kujawa.

Bez wdrożenia planu oszczędności gminie może być trudno zrównoważyć budżet w oświacie. Według sprawozdania z wykonania budżetu dochody bieżące gminy zostały wykonane w 56,22 %. Pozostaje jeszcze możliwość zwiększenia dochodów z zaplanowanej sprzedaży działek. Czy to jednak wystarczy?

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

Jeszcze nie ma komentarzy, bądź pierwszy!

avatar
1500
wpDiscuz