Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Adam Kochajski kontra „odpychający” burmistrz


foto://codziennikmlawski.pl

foto://codziennikmlawski.pl


Jeden z mieszkańców ul. Napoleońskiej zarzucił burmistrzowi Sławomirowi Kowalewskiemu, że uciążliwy dla tej części miasta problem „odepchnął”. Chodzi o dym i pył, które ma emitować jeden z zakładów działających przy ul. Piłsudskiego.

Tę kwestię podczas ostatniego posiedzenia rady miasta we wtorek 29 września poruszył radny Henryk Kacprzak. Zdaniem mieszkańców osiedla Obrońców Mławy oraz ul. Wysokiej, zakład stolarski produkujący drewniane skrzynki spala odpady i emituje duże ilości dymu i pyłu, co jest bardzo uciążliwe. – Dostałem w tej sprawie pisma od mieszkańców, które zostały przekazane do pana burmistrza i pana starosty. Ponadto w tej sprawie korespondencję skierował do pana dyrektor marketu Kaufland, w pobliżu którego znajduje się ten zakład – mówił Henryk Kacprzak. I odczytał fragmenty pisma. Jego autor wskazuje na uciążliwą działalność przedsiębiorstwa . „(…) Emituje pyły oraz emituje dym, który (…) wdziera się do środka budynku. Zwracamy się do burmistrza o podjęcie działań w tej sprawie” – odczytał radny. Kacprzak zaznaczył, że także on sam doświadczył opisanych uciążliwości. – Kiedy w wakacje przez miesiąc przebywałem na Osiedlu Młodych, widziałem, że pranie, które wywiesiła moja synowa było pokryte pyłem – relacjonował radny. I apelował do burmistrza o zajęcie się sprawą.

W odpowiedzi burmistrz Sławomir Kowalewski zaznaczył, że radni: Halina Pszczółkowska, Monika Brzozowska, Ryszard Prusinowski i Marian Wilamowski, a także przewodniczący osiedla Obrońców Mławy, przychodzili do niego wyjaśniać tę sprawę.
Henrykowi Kacprzakowi zarzucił natomiast, że czekał, aby ten temat podjąć przed kamerami i „fleszami aparatów fotograficznych” na sesji. Włodarz miasta podkreślił również, że omawiana sprawa nie należy do kompetencji burmistrza. – Dlatego, że tam nie zmieniła się zabudowa. Zmienił się natomiast sposób użytkowania tego budynku. Ale absolutnie nikt tu nie kwestionuje istnienia tej uciążliwości – objaśniał Kowalewski. Przypomniał też, że sprawą zajmował się, zgodnie ze swoją kompetencją Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska oraz Starostwo Powiatowe w Mławie. – Ja jako burmistrz wysyłałem pismo do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, ale to jest poza kompetencjami burmistrza. Starosta wydał zalecenia dla przedsiębiorcy i wskazał, jakie czynności powinien wykonać, żeby nie emitować szkodliwych substancji do środowiska – kontynuował Kowalewski.

Objaśnienia szefa miasta nie były wystarczające dla obecnego na sesji mieszkańca ulicy Napoleońskiej Adama Kochajskiego. – Pan odepchnął tę sprawę do starostwa – Pan pięknie wygląda w gazetach i co mieszkańcom z tego – powiedział Kochajski. Powołał się też na publikację z czerwca b.r. w lokalnej prasie. We wskazanym przez niego artykule miała się znaleźć wypowiedź powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, który rzekomo stwierdził, że ratuszowi urzędnicy nie przeanalizowali dokładnie sytuacji. Według Kochajskiego pracownicy magistratu nie powinni „dopisywać” kolejnego rodzaju działalności przedsiębiorstwu działającemu przy ul. Piłsudskiego. – Ratusz nie powinien dopisać działalności, którą firma tam obecnie prowadzi. Tam jest nielegalny tartak i spalarnia – stwierdził mieszkaniec ul. Napoleońskiej. Kochajski po zakończeniu swojego wystąpienia władzom miasta zostawił pendrive z nagraniem, które ma prezentować, w jakich warunkach żyją mławianie z tej części miasta.

Tezy mieszkańca bardzo oburzyły burmistrza. Kowalewski zaznaczył, że on i jego urzędnicy czują się skrzywdzeni stwierdzeniem jakoby mieli „odepchnąć” ten problem. – W tym budynku nic nie zostało zmienione czy dobudowane, a więc burmistrz nie wydawał żadnej decyzji o warunkach zabudowy. Ten budynek został adoptowany przez firmę w ramach swojej działalności. Wiem, że wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego rozpoczął działania, ale dlatego, że uznał, iż było zaniechanie ze strony powiatowego inspektora – argumentował Kowalewski.

JK

Od redakcji
Na ile mogliśmy wywnioskować z emocjonalnej dyskusji, opisywany przypadek stanowi klasyczny przykład „karuzeli urzędniczej”. Burmistrz mówi, że to nie jego kompetencje i odsyła do starosty, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i nadzoru budowlanego. Nadzór budowlany jest zdania, że to sprawa burmistrza. Sanepid skontrolował firmę i uznał się za organ niewłaściwy. Starosta sprawą się zajął w swoim zakresie, a mieszkańcy nadal się skarżą. Do sprawy wrócimy.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
6 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Mario
Mario
6 lata temu

Obejrzałem trochę tych obrad w internecie. Gdyby pan Henryk Kacprzak nie ozdabiał swoich wypowiedzi różnymi „wstawkami barokowymi” to brzmiałyby one znacznie bardziej poważnie i merytorycznie. A burmistrz chyba nie powinien pouczać radnego jaką ten powinien przyjąć postawę…

staton
staton
6 lata temu

Panie „Ekolog” …..to do pana!!!!!
Jedna uwaga…nie mieszajcie do tego polityki. Z doświadczenia wiem że to tylko sp….owolni sprawę. Każda partia twierdzi że ona to załatwi …. jak dojdzie do władzy. Partia – rodzaj żeński, hehehehe, z doświadczenia wiem że jak „dojdzie” to już nie ma ochoty na nic więcej.

staton
staton
6 lata temu

to trudna sprawa…. ocena zadymienia „na oko” nic nie daje. Należałoby zainstalować dymiącemu odpowiednie urządzenia pomiarowe…. tyle że wtedy on zacznie palić ekologicznie i urządzenia nic nie wykażą. Próby rozmów i negocjacji….zazwyczaj niewiele pomagają gdy rolę odgrywa efekt ekonomiczny (czyt. pieniądze). Nie dziwię się więc że staroście, burmistrzowi, sanepidowi, straży miejskiej itp.nie udaje się sprawy załatwić. Nie chcą się za nią wręcz wziąć, wiedząc że sukcesu nie będzie.
Jest jeden tylko sposób…. nagłośnienie co to za firma a następnie pełny bojkot ich produktów.
A dla Pana burmistrza i starosty podpowiedź….jak ktoś gra nieczysto (dosłownie i w przenośni), trzeba też zagrać nieczysto. Może tak uprzykrzyć życie, tak jak ta osoba uprzykrza innym. Kontrola PIP, ZUSu, Skarbówki, Sanepidu, nadzoru budowlanego, straży miejskiej, Policji (a może ta firma spala dowody jakiś przestępstw?) itp….. Obstawiam że szybko ta osoba zmądrzeje.

Ekolog
Ekolog
6 lata temu

Dziwię się, że władze miasta i powiatu odpychają problem od siebie, argumentując, jakoby te sprawy nie mieszczą się w ich kompetencjach. Przecież w Starostwie i Mieście istnieją wydziały, które mają w nazwie Ochrona Środowiska i są zatrudnieni pracownicy, którzy takimi sprawami się zajmują. Chyba, że są to fikcyjne etaty. Ponadto w Mławie działa Sanepid i te trzy instytucje powinny wypracować taki tok działania aby sprawę załatwić w sposób pozytywny dla mieszkańców Mławy. Nie wiem też dlaczego Burmistrz zarzuca radnemu, że ten chciał zabłysnąć przed kamerami i fleszami aparatów fotograficznych na sesji. Jeżeli jest to naganne, to dlaczego Burmistrz podczas kampanii wyborczej fotografował się z radnym ze swojego komitetu na tle dworca PKP na Wólce. Przecież dworzec to nie dzieło Burmistrza tylko Polskich Kolei Państwowych. A tak mało brakowało, aby w Mławie powstała legalnie spalarnia śmieci. Dobrze, że radni z PiS nagłośnili sprawę i zablokowali przyjęcie uchwały o sprzedaży działki na ten cel.

...
...
6 lata temu
Reply to  Ekolog

Jak się nie ma nic na obronę swej nagannej postawy wobec apelu mieszkańców, dot. zaniechania, to się czepia chęci zabłyśnięcia – oto i nasz burmistrz, nie miał nic do powiedzenia, to… No cóż, minął dopiero rok panowania trzeciej i mam nadzieję, że ostatniej kadencji tego burmistrza i mam także nikłą nadzieję, że mieszkańcy pójdą po rozum do głowy i nie wybiorą tego pana na czwartą kadencję (nie dadzą się zwieść jego uśmiechom i całowaniom rączek)

mnb
mnb
6 lata temu

co to za firma, gdzie jest, od kiedy produkuje… można się dowiedzieć więcej informacji po pierwsze słysze o tym.

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x