Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Zanim zabrzmi Gaudeamus igitur


rektor_1

doc. dr Leszk Zygner rektor PWSZ w Ciechanowie


Rozmowa z docentem doktorem Leszkiem Zygnerem rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie

Właśnie rozpoczyna się nowy rok akademicki. PWSZ będzie obchodzić kryształowy jubileusz. Jak wygląda uczelnia z perspektywy?

PWSZ w Ciechanowie została utworzona w 2001 r. i początkowo prowadziła trzy specjalności: język polski z logopedią, pielęgniarstwo i położnictwo. Obecnie doszliśmy do dziesięciu kierunków: ekonomia, elektronika i telekomunikacja, informatyka, inżynieria środowiska, kulturoznawstwo, mechanika i budowa maszyn, pielęgniarstwo, rolnictwo, dziennikarstwo i komunikacja społeczna i pedagogika. Inauguracja roku akademickiego 2015/2016 rozpoczyna rok jubileuszowy, którego zwieńczeniem będą uroczystości w dniu 4 czerwca 2016 r.

Ilu już absolwentów wykształciła uczelnia? Jakie kierunki cieszą się największą popularnością?

Rozpoczynaliśmy od 148 studentów. W okresie swojej działalności nasza uczelnia wykształciła kilka tysięcy absolwentów. Liczba studentów oscyluje od dwóch lat na poziomie około 1700. Co nas jednak cieszy, to wzrastająca liczba studentów dziennych. Najpopularniejsze obecnie kierunki to: pielęgniarstwo, bezpieczeństwo wewnętrzne, ekonomia i pedagogika.

Ilu studentów przybędzie w tym roku akademickim w Ciechanowie i Mławie?

Mimo wielu kłopotów niektórych uczelni za naszego regionu, my na rekrutację nie możemy narzekać. Utrzymuje się ona bowiem ciągle na tym samym poziomie, a nawet lekko wzrasta.
Zarówno w Ciechanowie, jak i w Mławie w tym roku rekrutacja poszła bardzo dobrze. Zwłaszcza w Mławie udało się zrekrutować po raz pierwszy od kilku lat prawie 140 studentów. Nie można jednak było uruchomić dziennikarstwa, bo liczb chętnych (około 10 osób), to za mało na prowadzenie kierunku. Decyzją Senatu PWSZ nie uruchamiamy więc I roku dziennikarstwa i powoli (za dwa lata) likwidujemy całkowicie ten kierunek. Natomiast prawdziwym sukcesem okazało się otworzenie nowego kierunku – bezpieczeństwo wewnętrzne, oraz bardzo dobra rekrutacja na I rok.

Wiele uczelni boryka się z trudnościami finansowymi. Jaka jest kondycja finansowa naszej uczelni?

Bardzo dobra. Bilans ubiegłego roku był dodatni, a tegoroczny zapowiada się jeszcze lepiej. Kończy się bowiem spłata kredytu zaciągniętego jeszcze w 2006 r. na budowę budynku PWSZ w Ciechanowie przy ul. Narutowicza, jednego z najładniejszych tego rodzaju budynków w Ciechanowie.

Nowy kierunek w Mławie to wyjście naprzeciw potrzebom edukacyjnym?

W misji PWSZ zawarta jest reguła elastyczności i dostosowania do zmieniających się potrzeb, nie tylko lokalnego rynku pracy. W tym kierunku będziemy zmierzać.

Rozmawiał
Jerzy Kącki

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
8 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
staton
staton
6 lata temu

Szanowny Panie Rektorze….. mam jedno małe pytanko…. Uczelnia gromadzi, przechowuje i archiwizuje dane osobowe studentów i pracowników naukowych, prowadzi badania, archiwizuje prace itp…. ile osób zatrudnia Pan po studiach …. bezpieczeństwo informacyjne??

Mario
Mario
6 lata temu

Czyżby chętni na dziennikarzy w końcu zauważyli, że rynek się nasycił?

staton
staton
6 lata temu
Reply to  Mario

jej….. a kim są „chętni na dziennikarzy”??…. mi się wydaje iż nasycenie rynku powinni zauważyć sami zainteresowani studiami i doradcy zawodowi w szkołach ponadgimnazjalnych, urzędach pracy itp.
A tak szczerze mówiąc to zapotrzebowanie na tego typu specjalistów nigdy nie istniało….. ten kierunek jest po prostu odpowiedzią na marzenia młodzieży. Marzenia typu… nie dostaliśmy się do policji, wojska, straży pożarnej… nic się nie stało… są inne drogi do tego samego celu.
Uprzedzam….. jak się uda tą drogą jednemu na dwudziestu uznam wynik za superowy. I nie chcę tłumaczyć jakie mam prawa ku temu by tak sądzić, ale uwierzcie trochę wiem.
A piszę … „ku przestrodze”!

staton
staton
6 lata temu

szkoda że uczelnia nie włącza się do dyskusji ale cóż….. rozumiem…. toga i lisy nie współgrają z kufajką i gumowcami.

sztuka dla sztuki
sztuka dla sztuki
6 lata temu

Zgadzam się ze Statonem, podobnie jest np. z pedagogiką, szkoli się pedagogów na pęczki, a pracy nie ma.

staton
staton
6 lata temu

dokładnie…. nie chciałem tego pisać wprost ale wszyscy ci którzy idą na ten kierunek oczami wyobraźni widzą się w policji, wojsku, CBA, CBŚ, BOR, ostatecznie w komórce zarządzania kryzysowego urzędu miasta, powiatu, gminy (niestety te ostatnie posady zajmują właściwi ludzie po właściwie zorganizowanych konkursach) …… przepraszam za złamane marzenia ale oby się nie skończyło na ochronie w hipermarkecie, banku lub strażniku miejskim (chociaż to ostatnie preferuje również byłych policjantów i osoby po skończonym prawie).
Trochę mnie niestety smuci argumentacja większości uczelni piszących w swoich informatorach, że to kierunek po którym łatwo znaleźć pracę bo „bezpieczeństwo jest ważne wszędzie”. Owszem jest ważne ale rachunek ekonomiczny wygrywa i….. nikt z pracodawców o ile rzeczywiście nie jest to uzasadnione nie tworzy etatów tego typu. Cóż….nawet uczelnie idą rachunkiem ekonomicznym na zasadzie: są chętni, jest kierunek, będzie pieniądz.

staton
staton
6 lata temu

Tak trochę mnie to bezpieczeństwo wewnętrzne zaciekawiło. Fajny kierunek. Wrzuciłem w internet i…..co trzecia wyższa uczelnia kształci. I od razu nasunęło mi się pytanie…..gdzie po tym znaleźć pracę i jaką ilość absolwentów jest w stanie wchłonąć rynek??
Jak słyszę że co druga szkoła ma profil mundurowy, co trzecia uczelnia bezpieczeństwo wewnętrzne to wierzę że żaden wróg nam nie podskoczy.

grzyb
grzyb
6 lata temu
Reply to  staton

A ja myślę, że to jednak wyjątkowo przydatny kierunek, uniwersalny, można pracować wszędzie, bo bezpieczeństwo wewnętrzne jest potrzebne np. w toaletach miejskich sklepach, barach, urzędach, nie ma znaczenia gdzie 😉 bezpieczeństwo wewętrze to podstawa.

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x