Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

L4 stale „pod lupą” ZUS-u


zusW zeszłym roku mławski inspektorat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wykrył 3 osoby, które pozostając na zwolnieniu – pracowały. Musiały zwrócić zasiłek chorobowy za 56 dni na kwotę ponad 4,5 tys. zł. W tym roku były 2 takie przypadki.


Generalnie w zeszłym roku wpłynęło tu 20 333 zwolnień lekarskich, w bieżącym do końca sierpnia – 15 935. Dla porównania, pięć lat temu w ciągu 12 miesięcy placówka przyjęła 15 300 L4.

Na czas niezdolności do pracy z powodu choroby ZUS wypłaca zasiłki chorobowe. Przysługują one pięciu grupom ubezpieczonych: tym, których płatnicy zgłaszają do ubezpieczenia nie więcej niż 20 osób (jeżeli pracodawca zatrudnia więcej pracowników, sam wypłaca świadczenia, a później rozlicza się z zakładem), osobom prowadzącym działalność gospodarczą i ich współpracownikom, sprawującym bezpośrednią opiekę nad dzieckiem do lat 3 czyli nianiom, duchowymi oraz uprawnionym do zasiłków za okres po ustaniu zatrudnienia.
Jednak zarówno w zeszłym roku, jak i w bieżącym zdarzyło się, że mławski ZUS musiał przejąć wypłaty świadczeń od pracodawców zgłaszających do ubezpieczenia powyżej 20 pracowników, gdyż firmy upadły, utraciły płynność finansową.

Zakład płaci zasiłki, ale też sprawdza, czy osoba, która twierdzi, że jest złożona chorobą, nie oszukuje i na przykład nie wyjechała w tym czasie na dodatkowy urlop albo podjęła się jakiejś „fuchy”. – Przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, dają prawo wypłacającemu świadczenia, zarówno ZUS-owi jak i płatnikowi składek, do kontroli ubezpieczonych co do prawidłowości wykorzystywania zwolnień od pracy zgodnie z celem – informuje Mariusz Brzeziński, kierownik mławskiego inspektoratu zakładu. – Nadto Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada uprawnienia do kontroli zasadności wystawiania przez lekarza zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy. Kontrolę taką prowadzi nasz lekarz orzecznik – dodaje.

Od stycznia pracownicy mławskiej placówki 357 razy sprawdzali, czy przedkładający zwolnienia prawidłowo je wykorzystują, to znaczy czy naprawdę są chorzy. W dwóch sytuacjach okazało się, że kłamią i w tym czasie pracują. W zeszłym roku natomiast wykryto 3 takie przypadki na 456 kontroli. Oszukujący musieli zwrócić za 56 dni kwotę 4 550,89 zł świadczenia.

Natomiast w wyniku badań zasadności wystawiania zwolnień lekarskich w 2014 r., przeprowadzonych przez lekarza orzecznika na wniosek albo z urzędu, 27 świadczeniobiorcom skrócono okresy zasiłkowe o 153 dni, na czym inspektorat zaoszczędził 7 350,83 zł. Z kolei od stycznia do września były 4 takie przypadki, w których okresy „obcięte” zostały o 39 dni, w związku z tym w kasie zostało 1 759,98 zł.
– Należy również nadmienić, że konsekwencje nieprawidłowości w wystawianiu zwolnień lekarskich ponoszą również lekarze wystawiający je – zaznacza kierownik. Gdy okaże się, iż były one wypisywane bez przeprowadzenia bezpośredniego badania lub bez udokumentowanego rozpoznania można cofnąć medykowi prawo do wydawania zwolnień. W skrajnych sytuacjach, gdy występują znamiona przestępstwa ZUS może skierować sprawę do organów ścigania. Jednak przez ostatnie ponad półtora roku mławski inspektorat nie wnioskował o odebranie uprawnień.

el

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
...
...
7 lata temu

Pałace, monumenty czy też budowle ZUS są ogromne, przestronne i z zewnątrz wyglądają już na luksusowe, a więc biedny emeryt i rencista nie ma tam nawet odwagi wejść. Patrząc na nie człowiek się zastanawia, jak ma starczyć jego składek na renty, emerytury, usługi medyczne jak budynki ZUS i NFZ prześcigają się w przepychu swych siedzib, a pracownicy zarabiają kokosy i dla dobrego samopoczucia kierownictwo organizuje im spotkania integracyjne w różnych zakątkach kraju, a być może i świata. A ty biedny robolu, tyraj na te luksusy, a garb ci sam wyrośnie i nie doczekasz swojej wytęsknionej emerytury, a jeśli doczekasz, to i tak nie będzie cię stać na skromy, zasłużony wyjazd do ciepłych krajów.

r****ana przez ZUS
r****ana przez ZUS
7 lata temu
Reply to  ...

co racja to racja 🙁

staton
staton
7 lata temu

zgadzam się z przedmówcą i tak dla zainteresowanych fajna stronka do obejrzenia
http://www.wykop.pl/ramka/924815/palace-zus/

...
...
7 lata temu

Inspektoraty ZUS niech sprawdzą najpierw ile zaoszczędziłyby na swoich bezsensownych wydatkach, czy przypadkiem nie więcej jak na tych zwolnieniach lekarskich. Wiadomo kontrola musi być, bo Polak to taki człowiek, który musi czuć bat nad sobą, ale weźmy pod lupę chociażby wyjazdy integracyjne pracowników ZUS – czemu one służą?, rozbuchane inwestycje tej instytucji (marmury, granity i inne fanaberie) po co to?

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x