Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Rozbite głowy, obcięte palce. Na wsi nie zawsze lato kończy się szczęśliwie


sliderZłamania i skręcenia nóg oraz rąk to najczęstsze urazy, do których latem dochodzi przy pracach w gospodarstwach rolnych. Ale są też dużo poważniejsze wypadki.


Chociaż, jak informuje Krzysztof Bartosiewicz z mławskiej placówki Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, w bieżącym roku w lipcu i sierpniu w naszym powiecie doszło do znacznie mniejszej liczby wypadków niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W lecie 2014 r. obrażenia odniosło 19 rolników, a w tym – 11. Podobno jest to m.in. efekt akcji informacyjnych KRUS-u, które uświadamiają farmerów, jak poprzez właściwą organizację pracy i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa można zapobiec wielu wypadkom w rolnictwie.
Według danych KRUS-u, w naszym kraju w okresie żniw wypadkom ulega średnio jedna czwarta osób spośród ogółu poszkodowanych w wypadkach przy pracy w gospodarstwach rolnych w skali roku. Przyczyną prawie połowy są upadki osób, 11 proc. to zdarzenia związane z pochwyceniem i uderzeniem przez części ruchome maszyn i urządzeń, a 12 proc. stanowią zdarzenia spowodowane uderzeniem, przygnieceniem lub pogryzieniem przez zwierzęta inwentarskie.
W mławskim KRUS-ie również najwięcej zgłaszanych jest upadków, które skutkują połamaniem i skręceniem kończyn, ale zdarzają się też poważniejsze sytuacje. Krzysztof Bartosiewicz opowiada, że w tym roku w Liberadzu (gm. Szreńsk) kobieta potknęła się i spadła na zaczep od przyczepy, doznała urazu czaszki. – W Umiotkach w gminie Dzierzgowo mężczyzna wysiadając z kabiny traktora zawadził nogą o stopień i uderzył głową w zbiornik na zboże, także doznał urazu czaszki – zdradza nasz rozmówca. W Zdrojach (gm. Stupsk) kobieta spadła z przyczepy z sianem, a dwie inne osoby z naszego powiatu straciły palce przy pracy ze stołową pilarką tarczową.
Za rolnikami okres najintensywniejszych prac, ale jesienią też jest sporo do zrobienia, na przykład wykopki ziemniaków czy siew zbóż. Pozostają także codzienne zajęcia w obejściu. KRUS podkreśla, że aby uniknąć przykrych, czasami tragicznych zdarzeń, należy m.in. dbać o ład i porządek w gospodarstwie, użytkować sprawne maszyny i urządzenia, wyposażone w osłony i zabezpieczenia ruchomych części, sprawny układ hamulcowy i kierowniczy oraz sygnalizację świetlną, przebywać w bezpiecznej odległości od pracujących maszyn i urządzeń, nie przewozić ludzi na przyczepach, błotnikach ciągników, na zaczepach, pomostach i ładunkach, stosować odzież roboczą przylegającą do ciała i odpowiednie obuwie. Ważną kwestią jest też zapewnienie właściwej opieki dzieciom.

el

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x