Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
lotos subway mlawa
Logo
meblolux

„Obraz nędzy i rozpaczy”. Tak wyglądają niektóre mieszkania komunalne


m_komunalneBrud, zdewastowane ściany, podłogi, wyrwane jako złom metalowe elementy – płyty z kuchni węglowej, ruszty, drzwiczki od pieców kaflowych – takie mieszkania z zasobu komunalnego Mławy pozostawiają po sobie najemcy.

Słoneczne ogrody Mława

Ostatnio miasto odzyskało lokal przy u. Granicznej, ponieważ okazało się, że najemca miał własny dom. Pracownicy ratusza na miejscu zastali brud, zniszczone podłogi i piec kaflowy. – Najemcy często nie szanują tego, co dostają. Nie pomagają nasze apele, od lat niewiele się zmienia, w odzyskanych mieszkaniach zastajemy obraz nędzy i rozpaczy – mówi Wioletta Błaszkiewicz, inspektor ds. mieszkaniowych w Urzędzie Miasta Mława. I wskazuje, że w nowym budynku przy ul. Mickiewicza, oddanym do użytku w lutym tego roku, klatka jest już podniszczona, ponieważ mieszkańcy nie uważali wnosząc meble.

– W żadnym lokalu po eksmisji nigdy nie ma płyty od kuchni węglowej, giną ruszty, drzwi od pieców kaflowych, wszystko, co można sprzedać na skupie złomu – zdradza ratuszowy inspektor.
Kolejny problem, to zadłużone mieszkania. Zaległości niektórych najemców sięgają nawet 70 – 80 tys. zł, ale są i tacy z małym, na przykład 3-miesięcznym zadłużeniem. W zeszłym roku burmistrz wprowadził możliwość oddłużenia poprzez odpracowanie. Dotychczas udało się odzyskać ponad 50 tys. zł, z tej możliwości skorzystało 31 osób i miasto liczy, że w ich ślad pójdą także pozostali.
Wioletta Błaszkiewicz przypomina, że komunalne M nie są oddane w najem lokatorowi na zawsze, ale mają stanowić pomoc czasową, dopóki nie będzie mógł nabyć własnych „czterech kątów” na wolnym rynku.

W ramach polityki mieszkaniowej od 2008 r. w Mławie odmładzany jest zasób mieszkaniowy, przez tych kilka lat rozebrano 42 budynki, które nie spełniały podstawowych warunków technicznych do dalszego zamieszkiwania, a i szpeciły okolicę. Były to m.in. te przy ul. Torfa Załęskiego, Warszawskiej, Płockiej, 18 Stycznia, Wójtostwo, Padlewskiego. Żeromskiego, Narutowicza czy Napoleońskiej. Dla najemców z tych mieszkań miasto zapewniło 162 lokale zamienne o wyższym standardzie.
Wybudowane zostały nowe obiekty przy ul. Słowackiego, Napoleońskiej i Mickiewicza. Dla średnio zamożnych bloki przy ul. Torfa Załęskiego zbudował TBS, gdzie przyszyły najemca partycypuje w kosztach budowy lokalu do 30 proc. jego wartości.

el
Foto: UMM

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

4
KOMENTARZE

1500
Mario

Idzie ulicą dwóch skinów. Butelki wódki w dłoniach, palą papierosy, do tego strasznie przeklinają. Przechodzący obok ksiądz bardzo się zbulwersował:
-Jak wam nie wstyd drogie dzieci. Zamiast pić i palić do kościoła na mszę byście przyszli, Boga o przebaczenie poprosili.
Skini zaczęli się śmiać.
– Sp…..j dziadu!
Ksiądz cały w nerwach:
-Brudasy jedne, chociaż byście z wanny skorzystali!
Ksiądz odszedł, a jeden skin pyta drugiego:
-Ty, co to jest wanna?
-Nie wiem. Nigdy nie byłem w kościele.

Jak widać, korzystający z tego mieszkania na zdjęciu, też nigdy nie byli w kościele he he

staton

Jak to jest z tym „siedliskiem” starosty?? Jedni mówią o domu, drudzy o mieszkaniu a na innym forum wręcz wyczytałem że mieszka w M3 z rodzicami, hehehehe.

...

Nasi najemcy mieszkań komunalnych i ci uchodźcy, których nam wpycha unia doprowadzą w ciągu jednego roku tam nowo otrzymane mieszkania od UM do stanu mieszkania tego na załączonych zdjęciach. Dom starosty po roku używania przez w/w wyglądałby podobnie. Zasada jest stała: co jest za darmo tego się nie szanuje i można to niszczyć. Ci ludzie jakoś inaczej myślą…

Mario

Już chciałem powiedzieć, żeby dać te mieszkania uchodźcom/imigrantom, skoro nasi nie potrafią uszanować. Ale jak patrzę na relacje mediów zza granicy, to muszę stwierdzić, że dla uchodźców/imigrantów to i dom pana starosty byłby zbyt skromny…