Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

Miejscy radni dali zielone światło dla budowy hipermarketu. Dyskusji na dyskusji prawie nie było


MINOLTA DIGITAL CAMERA

Projekt zmiany studium uwarunkowań

KSP Mława nabór

Urzędnicy z mławskiego ratusza pracują właśnie nad tym, aby w naszym mieście mógł powstać największy (5000 m kw.) spośród dotychczasowych marketów. Do osiągnięcia tego celu konieczna jest zmiana Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Zainteresowani mieszkańcy mogą zgłosić uwagi dotyczące projektu.

Sklep wielkopowierzchniowy, czyli o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m kw. miałby powstać w strefie planowanego dworca zintegrowanego, który ma być budowany za osiedlem Książąt Mazowieckich. Jednak obecne Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje tam takiego rodzaju działalności.

– Zgodnie z obowiązującym Studium uwarunkowań, dworzec kolejowo-autobusowy położony będzie w strefie zabudowy śródmiejskiej, wskazanej dla utrzymania i rozwoju funkcji usługowych oraz mieszkaniowej wielorodzinnej – informuje Magdalena Grzywacz, rzecznik mławskiego ratusza. Od razu jednak dodaje, że w toku prac nad zagospodarowaniem tego obszaru zaistniała konieczność dokonania korekty przyjętych pierwotnie założeń. – Powstała potrzeba uzupełnienia Studium o funkcje wielkopowierzchniowego obiektu handlowego. Aby zrealizować ten projekt, niezbędna jest zmiana Studium – objaśnia nasza rozmówczyni.
Według Magdaleny Grzywacz zmiana dokumentu pozwoli na lepsze wykorzystanie potencjału projektowanego dworca zintegrowanego.

Przypomnijmy, że rada miasta (choć nie jednogłośnie) uchwałę dotyczącą przystąpienia do sporządzania zmiany Studium uwarunkowań podjęła w lutym b.r.,  W tej chwili na temat planowanej poprawki może się wypowiedzieć lokalna społeczność. Jeszcze do 29 września b.r. dokument wraz z proponowanymi zmianami będzie wyłożony do wglądu w urzędzie miasta. Uwagi do Studium można składać natomiast do 29 października b.r.

Na poniedziałek 14 września władze miasta zaplanowały dyskusję publiczną nad projektem. Na spotkanie w auli Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej (wydział w Mławie) przyszli jednak praktycznie tylko sami urzędnicy (włącznie z burmistrzem, choć tego dnia był na urlopie). Jak zawsze na tego typu dyskusjach, obecny był też naczelnik ratuszowego wydziału gospodarki nieruchomościami i planowania przestrzennego Marek Polak. Nie zabrakło także architekta Izabeli Sobierajskiej. Naczelnik wydziału omówił procedurę zmian w Studium, a Izabela Sobierajska założenia do projektu. Dalszy ciąg spotkania trudno nazwać dyskusją. Jedno pytanie zadał, występujący w charakterze mieszkańca burmistrz. Nasz dziennikarz dopytał potem o wielkość obszaru objętego zmianą. Jak poinformował Marek Polak, chodzi o powierzchnię około 6 ha, w tym około 4,5 ha gruntów należy do miasta.

Słowo komentarza

Tesco, Lidl, Kaufland, Biedronka, Carrefour, Rast, Stokrotka , wszystkie zlokalizowane w środku miasta … Jakiej sieci handlowej brakuje nam jeszcze w Mławie? Markę nowego hipermarketu poznamy zapewne niebawem. Jednak to nie ona jest tu najbardziej istotna. Dla wielu mieszkańców Mławy mnogość większych i mniejszych sklepów samoobsługowych oznacza bowiem, po pierwsze różnorodność w wyborze towaru, a po drugie – wynikające z konkurencji niższe ceny na niektóre przynajmniej grupy produktów. Z drugiej strony sklepy wielkopowierzchniowe zabijają małą przedsiębiorczość. Wielu właścicieli spożywczych czy spożywczo-przemysłowych sklepów osiedlowych musiało zamknąć swoją działalność.
A zatem to, że nasze miasto jest dynamicznym ośrodkiem handlowym ma swoje plusy i minusy dla lokalnej społeczności. Szkoda tylko, że w takim tempie i z takim rozmachem jak wielkie sklepy, nie powstają w mieście nowe zakłady pracy. Jedno jest pewne: w Mławie mamy i będziemy mieli gdzie wydawać pieniądze. Ale czy na te zakupy będzie gdzie zarobić?

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

17 - liczba komentarzy w artykule "Miejscy radni dali zielone światło dla budowy hipermarketu. Dyskusji na dyskusji prawie nie było"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Sylwo
Gość

Jestem ZA !.Miasta wielkości Mławy mają większe CH lub galerie( Brodnica, Iława) nic w tym złego o ile faktycznie inwestycja nie będzie uporczywa dla mieszkańców OKM. Ztego co wiem w przyszłym roku miasto ma ubiegać się o pieniądze z RIT na budowę Al. Św. Wojciecha i to tam bedzie wprowadzony-wyprowadzany ewentualny ruch ciężki z planowanego centrum. Aleja będzie kawałek od bloków i nie przesadzajmy że tiry, że hałas to czy tamto..Tylko cieszmy się że coś u nas powstanie, to rozwój. NIe hejtujmy !! wszystko w naszej Mławie jesteśmy w stanie przyblokować

OL
Gość

Galeria – kategoryczny sprzeciw i jeszcze raz sprzeciw

wzu
Gość

Może i fajnie zamiast do kościoła w niedzielę na spacer do galerii. Bo nawet jak pada, to dach jest a i muzyczka gra. Ale współczuję najbliższemu sąsiedztwu. pobudka o 5 rano klaskonami tirów z towarem, kojący warkot klimatyzatorów, nieustanny ruch samochodów, słowem wielkomiejskie klimaty. a dworzec? zrobi się jakiś boks między chińskimi ciuchami a elektronikom. a i ciekawi mnie co zrobi pkp. przecież kilometr dalej buduje nowiutki dworzec. ciekawe czy może być tak, że dworzec jest tylko przykrywką dla budowy sklepów?

mink
Gość

mleczarnia akurat była dość stara technologicznie z 1961 roku więc taniej byłoby zburzyć istniejąca i wybudować nową niż ją modernizować.
Co do centrum to fajna rzecz, jeśli będzie to galeria handlowa, a nie dyskont, których nie brakuje. Wtedy na zakupy nie musielibyśmy jeździć do Warszawy czy Olsztyna, bo przyjeżdżano by do nas.

MartaM
Gość

Hipermarkety stawia się na obrzeżach a nie w centrum! Jak oni to sobie wyobrażają? Pod blokami mają klienci parkować? Fajnie władze troszczą się o mieszkańców. Nie ma co

Ewka
Gość

Marta, to są obrzeża Mławy przecież 🙂

okm
Gość

jak spojrzysz na mapie to praktycznie centrum 😉

...
Gość

cmentarz komunalny i Cegielnia również

...
Gość

Tak, Mława jest tak małym miastem, że Wólka i dzielnica przemysłowa na mapie to także centrum

wpDiscuz