Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Miejscy radni dali zielone światło dla budowy hipermarketu. Dyskusji na dyskusji prawie nie było


MINOLTA DIGITAL CAMERA

Projekt zmiany studium uwarunkowań


Urzędnicy z mławskiego ratusza pracują właśnie nad tym, aby w naszym mieście mógł powstać największy (5000 m kw.) spośród dotychczasowych marketów. Do osiągnięcia tego celu konieczna jest zmiana Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Zainteresowani mieszkańcy mogą zgłosić uwagi dotyczące projektu.

Sklep wielkopowierzchniowy, czyli o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m kw. miałby powstać w strefie planowanego dworca zintegrowanego, który ma być budowany za osiedlem Książąt Mazowieckich. Jednak obecne Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje tam takiego rodzaju działalności.

– Zgodnie z obowiązującym Studium uwarunkowań, dworzec kolejowo-autobusowy położony będzie w strefie zabudowy śródmiejskiej, wskazanej dla utrzymania i rozwoju funkcji usługowych oraz mieszkaniowej wielorodzinnej – informuje Magdalena Grzywacz, rzecznik mławskiego ratusza. Od razu jednak dodaje, że w toku prac nad zagospodarowaniem tego obszaru zaistniała konieczność dokonania korekty przyjętych pierwotnie założeń. – Powstała potrzeba uzupełnienia Studium o funkcje wielkopowierzchniowego obiektu handlowego. Aby zrealizować ten projekt, niezbędna jest zmiana Studium – objaśnia nasza rozmówczyni.
Według Magdaleny Grzywacz zmiana dokumentu pozwoli na lepsze wykorzystanie potencjału projektowanego dworca zintegrowanego.

Przypomnijmy, że rada miasta (choć nie jednogłośnie) uchwałę dotyczącą przystąpienia do sporządzania zmiany Studium uwarunkowań podjęła w lutym b.r.,  W tej chwili na temat planowanej poprawki może się wypowiedzieć lokalna społeczność. Jeszcze do 29 września b.r. dokument wraz z proponowanymi zmianami będzie wyłożony do wglądu w urzędzie miasta. Uwagi do Studium można składać natomiast do 29 października b.r.

Na poniedziałek 14 września władze miasta zaplanowały dyskusję publiczną nad projektem. Na spotkanie w auli Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej (wydział w Mławie) przyszli jednak praktycznie tylko sami urzędnicy (włącznie z burmistrzem, choć tego dnia był na urlopie). Jak zawsze na tego typu dyskusjach, obecny był też naczelnik ratuszowego wydziału gospodarki nieruchomościami i planowania przestrzennego Marek Polak. Nie zabrakło także architekta Izabeli Sobierajskiej. Naczelnik wydziału omówił procedurę zmian w Studium, a Izabela Sobierajska założenia do projektu. Dalszy ciąg spotkania trudno nazwać dyskusją. Jedno pytanie zadał, występujący w charakterze mieszkańca burmistrz. Nasz dziennikarz dopytał potem o wielkość obszaru objętego zmianą. Jak poinformował Marek Polak, chodzi o powierzchnię około 6 ha, w tym około 4,5 ha gruntów należy do miasta.

Słowo komentarza

Tesco, Lidl, Kaufland, Biedronka, Carrefour, Rast, Stokrotka , wszystkie zlokalizowane w środku miasta … Jakiej sieci handlowej brakuje nam jeszcze w Mławie? Markę nowego hipermarketu poznamy zapewne niebawem. Jednak to nie ona jest tu najbardziej istotna. Dla wielu mieszkańców Mławy mnogość większych i mniejszych sklepów samoobsługowych oznacza bowiem, po pierwsze różnorodność w wyborze towaru, a po drugie – wynikające z konkurencji niższe ceny na niektóre przynajmniej grupy produktów. Z drugiej strony sklepy wielkopowierzchniowe zabijają małą przedsiębiorczość. Wielu właścicieli spożywczych czy spożywczo-przemysłowych sklepów osiedlowych musiało zamknąć swoją działalność.
A zatem to, że nasze miasto jest dynamicznym ośrodkiem handlowym ma swoje plusy i minusy dla lokalnej społeczności. Szkoda tylko, że w takim tempie i z takim rozmachem jak wielkie sklepy, nie powstają w mieście nowe zakłady pracy. Jedno jest pewne: w Mławie mamy i będziemy mieli gdzie wydawać pieniądze. Ale czy na te zakupy będzie gdzie zarobić?

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
18 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Jola
Jola
5 lata temu

Ludzie, gdyby Lidl pobudował po oknem rampę rozładunkową to taki urzędas inaczej by głosował bo nie postawiłby sobie rampy przy oknie i na pewno nie chciałby mieć pod oknem agregatów wszyscy są za ale nie zdają sobie sprawy jaki to koszmar w dzień i w nocy.

Sylwo
Sylwo
8 lata temu

Jestem ZA !.Miasta wielkości Mławy mają większe CH lub galerie( Brodnica, Iława) nic w tym złego o ile faktycznie inwestycja nie będzie uporczywa dla mieszkańców OKM. Ztego co wiem w przyszłym roku miasto ma ubiegać się o pieniądze z RIT na budowę Al. Św. Wojciecha i to tam bedzie wprowadzony-wyprowadzany ewentualny ruch ciężki z planowanego centrum. Aleja będzie kawałek od bloków i nie przesadzajmy że tiry, że hałas to czy tamto..Tylko cieszmy się że coś u nas powstanie, to rozwój. NIe hejtujmy !! wszystko w naszej Mławie jesteśmy w stanie przyblokować

OL
OL
8 lata temu

Galeria – kategoryczny sprzeciw i jeszcze raz sprzeciw

wzu
wzu
8 lata temu

Może i fajnie zamiast do kościoła w niedzielę na spacer do galerii. Bo nawet jak pada, to dach jest a i muzyczka gra. Ale współczuję najbliższemu sąsiedztwu. pobudka o 5 rano klaskonami tirów z towarem, kojący warkot klimatyzatorów, nieustanny ruch samochodów, słowem wielkomiejskie klimaty. a dworzec? zrobi się jakiś boks między chińskimi ciuchami a elektronikom. a i ciekawi mnie co zrobi pkp. przecież kilometr dalej buduje nowiutki dworzec. ciekawe czy może być tak, że dworzec jest tylko przykrywką dla budowy sklepów?

mink
mink
8 lata temu

mleczarnia akurat była dość stara technologicznie z 1961 roku więc taniej byłoby zburzyć istniejąca i wybudować nową niż ją modernizować.
Co do centrum to fajna rzecz, jeśli będzie to galeria handlowa, a nie dyskont, których nie brakuje. Wtedy na zakupy nie musielibyśmy jeździć do Warszawy czy Olsztyna, bo przyjeżdżano by do nas.

MartaM
MartaM
8 lata temu

Hipermarkety stawia się na obrzeżach a nie w centrum! Jak oni to sobie wyobrażają? Pod blokami mają klienci parkować? Fajnie władze troszczą się o mieszkańców. Nie ma co

Ewka
Ewka
8 lata temu
Reply to  MartaM

Marta, to są obrzeża Mławy przecież 🙂

okm
okm
8 lata temu
Reply to  Ewka

jak spojrzysz na mapie to praktycznie centrum 😉

...
...
8 lata temu
Reply to  okm

Tak, Mława jest tak małym miastem, że Wólka i dzielnica przemysłowa na mapie to także centrum

...
...
8 lata temu
Reply to  okm

cmentarz komunalny i Cegielnia również

refleksja
refleksja
8 lata temu

Mnie czasem nachodzi refleksja, wszystko ładnie, pięknie, osobiście bardzo lubię np. biedronkę, tyle że wszędzie napotykam ten sam, choć inny kolorowy badziew z Chin, chiński plastik, chińska guma, chińska bawełna i nawet słonecznik łuskany z Chin.

...
...
8 lata temu
Reply to  refleksja

Jakby nie było na to klientów, to nie byłoby tego badziewia w sklepach, a ono jest tak samo w biedronce czy Tesco jak i w sklepiku osiedlowym 🙂

Niezadowolony
Niezadowolony
8 lata temu

A kiedy będzie dyskusja władz miasta z jej mieszkańcami na temat ” Co zrobiły władze miasta, żeby przyciągnąć inwestorów, którzy zatrudniliby jej mieszkańców”. Bo w dziejach Mławy była taka władza, która ściągnęła Niemczyckiego. Dzisiaj pracownicy firm elektronicznych zarabiają minimalne płace, ale zarabiają. Ale była i taka władza (i jeszcze jest), która wypędziła z Mławy Mleczarnię, próbowała zlikwidować PEC i ufundować nam spalarnię śmieci. Oj myślę, że za 3 lata to sobie pogadamy.

Ada
Ada
8 lata temu

Z tego co się orientuję, to ma tam powstać centrum handlowe z prawdziwego zdarzenia, a nie market spożywczy. Myślę, że to dobra wiadomość dla wszystkim mieszkańców. W sklepach sieciowych zawsze są dobre akcje promocyjne i świetne ciuchy. Chyba tego właśnie tego chcieliśmy

MartaM
MartaM
8 lata temu
Reply to  Ada

Zgadzam się. Ale nie w centrum!

Uważny
Uważny
8 lata temu

Ludzi na spotkaniu tak mało, że aż burmistrz musiał występować w roli mieszkańca. Wygląda to tak, jakby mławian nic nie obchodziło…

Natan
Natan
8 lata temu

Ile można tych marketów jeszcze stawiać? A małe sklepiki muszą się wynosić?

kasandra
kasandra
8 lata temu

Jak wykazują statystyki, Mława jest jeszcze nie doinwestowana w duże sieci handlowe jak hipermarkety i supermarkety, a więc powstanie nie tylko ten jeden….. Są miasta, gdzie jest więcej sklepów tego typu, nie ma o co bić piany.
Mławscy sklepikarze , handlarze, usługodawcy są jednymi z najdroższych w tym rejonie. Ludzie jeżdżą do Działdowa, Olsztyna, Warszawy po towary przemysłowe, materiały budowlane itp itd. Może już czas się zastanowić i zacząć handlować jak przysłowiowy Żyd??????????…

18
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x