Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Tajemniczy klient sprawdzi, czy nas nie kantują!


slider (2)Kto to jest tajemniczy klient? Gdzie go możemy napotkać i jakie są tego konsekwencje dla konsumenta i sprzedawcy? Na te pytania odpowiemy wraz z mławskim rzecznikiem praw konsumenta.


Na początku września parlament przyjął nowelizację ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. – To świeża sprawa. Jest na razie ustawa, ale jak to będzie wyglądać w praktyce nie wiadomo – mówi Stanisław Wikliński, Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Mławie. Jednak pewne rzeczy są już określone. Na przykład wprowadzenie instytucji tajemniczego klienta. Pracownik Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów za zgodą Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumenta wcieli się w audytora, który będzie mógł sprawdzić sposób oferowania usługi czy produktu oraz sposób zawierania umowy, uzyskać informacje mogące stanowić dowód nieuczciwych praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Będzie miał prawo nagrania takiej akcji, nie informując kontrolowanego.

Instytucja tajemniczego klienta funkcjonuje już na rynku. Prywatne firmy zatrudniają osoby, które sprawdzają w sklepach czy bankach jakość obsługi i satysfakcję interesantów. Znudzona pani w okienku albo ekspedientki zajęte rozmową nie zwracające uwagi na klienta punktów na pewno nie otrzymają. Na jednym z popularnych serwisów lokalnych poszukiwane są osoby z Mławy i okolic do wykonywania takiej pracy dodatkowej. Firma poszukuje nowych audytorów, którzy charakteryzują się wysoką kulturą osobistą, komunikatywnością i uczciwością oraz mają stały dostęp do internetu. Zatrudnieni będą przeprowadzać wizyty we wskazanych placówkach w oparciu o scenariusze, instrukcje i ankiety, a potem je wypełniać.

Inne zmiany, które przynosi nowelizacja to m.in. zakaz oferowania konsumentom usług finansowych, które nie odpowiadają ich potrzebom oraz oferowanie usług nieadekwatnych do ich charakteru. Dzieje się tak na przykład w przypadku, gdy seniorowi proponuje się długoterminowy produkt inwestycyjny, który ma sens w perspektywie kilkudziesięciu lat.

Kolejne novum to możliwość wydania przez prezesa UOKiK tzw. decyzji tymczasowych, które „jeszcze w toku postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów zobowiązałyby przedsiębiorcę do zaniechania określonych działań w celu zapobieżenia uprawdopodobnionym zagrożeniom” oraz wprowadzenie możliwości publikowania bezpłatnych komunikatów i ostrzeżeń w publicznym radiu i telewizji. – Dotychczas były publikowane w rejestrze prezesa UOKiK, gdzie nie wszyscy mogli lub potrafili dotrzeć – wyjaśnia rzecznik.

Po podpisaniu przez prezydenta ustawa wejdzie w życie po sześciu miesiącach od momentu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw RP.

el

Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Mławie przyjmuje interesantów w tutejszym starostwie (pok. nr 3) w każdy czwartek od godz. 8 do 18 (tel. 23 655 29 01 wew. 12).

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
kasandra
kasandra
8 lata temu

Tajemniczy klient działa już od lat. Przeprowadza rozeznanie w sklepach, usługach, bankach itp. JERONIMO MARTINS POLSKA S A. swego czasu bardzo polegało na opiniach tajemniczego klienta. W związku z tym pracownicy „Biedronek” po prostu przesadzali ze swą uprzejmością, być może tak jest nadal, a ja już się przyzwyczaiłam…

tk
tk
8 lata temu

a kto będzie śledził tajemniczego klienta czy dobrze pracuje? i kto będzie śledził śledzącego czy dobrze śledzi?

firma krzak
firma krzak
8 lata temu

Klimat dobry, trzeba mieć zawsze na uwadze, że tajemniczy system działa w dwie strony.

Waldek Kiepski
Waldek Kiepski
8 lata temu

Normalnie jakoś tak powiało klimatem jak z filmu z Barei 😉

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x