Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Mławska pielgrzymka do żuromińskiego sanktuarium


slider_3Ponad 200 osób z dekanatu mławskiego, mimo niesprzyjającej pogody wyruszyło pieszo do żuromińskiego sanktuarium.


Jak co roku pielgrzymkę organizowała parafia św. Rodziny w Mławie. Grupa ok. 200 osób z całego dekanatu mławskiego wyruszyła w sobotę wczesnym rankiem spod kościoła pw. MB Fatimskiej w Mławie. Mieli do pokonania trasę 36 km. W sobotę pielgrzymi uczestniczyli w Nieszporach i Mszy św. o godz. 18.00. Główne uroczystości odbyły się w niedzielę 13 września. O godz. 12.00 J. E. Ks. Bp. Roman Marcinkowski odprawił uroczystą Mszę świętą, poświęcił wieńce dożynkowe oraz nowe ziarno przeznaczone na nowy zasiew.

Obraz czczony w żuromińskim sanktuarium pochodzi prawdopodobnie z końca XVII w. i przedstawia postać Maryi z Dzieciątkiem Jezus, wyciągającą rękę do św. Antoniego z Padwy.
Historia opowiada, że obraz trafił do mieszkającego w Żurominie rolnika. Rolnik o nazwisku Bloch schował obraz do skrzyni w obawie przed profanacją Szwedów. Zauważył jednak, że ze skrzyni wydobywa się nadzwyczajna jasność. Biskup płocki Ludwik Bartłomiej Załuski stwierdził cudowność zjawisk i od tego czasu datuje się kult obrazu MB Żuromińskiej.

Odnowienie dawnego kultu stanowiła koronacja obrazu koronami papieskimi, dokonana przez Prymasa Polski, kard. Józef Glempa 10 września 2000 r.

Red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x