
Foto: Komisja ds referendum nr 15 w Mławie
Wczoraj mławianie mieli możliwość głosowania w tzw. JOW-referendum.
Lokale referendalne w całej Polsce otwarte były w godzinach 6 -22 i nie było w nich zbyt wielu głosujących osób. Mława, tak jak w każdych wyborach podzielona była na 22 obwody głosowania w tym jeden w SP ZOZ. Najniższa frekwencja odnotowana była właśnie w obwodzie szpitalnym , gdzie na 97 uprawnionych zagłosowała tylko 1 osoba (1%). Najwyższą, zanotowała komisja referendalna nr 18 w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej – 8,89%. Przeciętna frekwencja w Mławie wyniosła 6,55%.
Komisje liczyły ważność głosów dla każdego pytania oddzielnie. Z tych nielicznych, którzy chcieli wyrazić swoją wolę w referendum zdecydowana większość była za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW) – na TAK -78,76%, na NIE – 19,43%.
Za utrzymaniem finansowania partii politycznych z budżetu państwa w dotychczasowej formie ( odpowiedź TAK) opowiedziało się 17,78% głosujących. Przeciwko – 82,13 %.
Za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika opowiedziało się 92,84% głosujących, przeciw 5,42%.
Jeszcze gorzej wyglądały wyniki w powiecie mławskim. Tu przeciętna frekwencja wyniosła zaledwie 5,25%.
Najmniej zainteresowani referendum byli mieszkańcy gminy Szreńsk – 3,36 %, niewiele bardziej mieszkańcy gminy Dzierzgowo – 3,47 %.
W gminach Lipowiec Kościelny, Radzanów, Stupsk i Wiśniewo frekwencja wahała się w granicach 4-5 %. Nieco większe zainteresowanie przejawili mieszkańcy gmin Szydłowo i Wieczfnia Kościelna odpowiednio – 5,34 i 5,73%.
W powiecie, podobnie jak w mieście, zdecydowana większość głosujących poparła jednomandatowe okręgi wyborcze (79,98 %).
Za finansowaniem z budżetu państwa partii politycznych było 17,30%)
Za rozstrzyganiem wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika – 92,71%
Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne wyniki w skali kraju.
Frekwencja wyniosła 7,80% .
JOW-y poparło 78,75 głosujących. Za finansowaniem z budżetu państwa partii politycznych było 17,37%)
Za rozstrzyganiem wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika – 94,51%
Wyniki Mławy i powiatu poza wyraźnie niższą frekwencją nie odbiegają od krajowych.
Red.
Zupelnie nie potrzebnie wydane pieniadze ktorych i tak wciaz brakuje. Nie ma nawet co komentowac. Referendum skonczylo sie totalna klapa ktora mozna porownac z ostatnimi dwiema produkcjami filmowymi pana Jerzego Gruzy – „Gulczas” i „Yyyreek!”
media też nie szalały przed referendum, ogólnie marazm, ciekawa debata w tv podczas której obnażano istotę bzdurnie zadanego pytania, tak właśnie się ludzi zniechęca do czynnego udziału w życiu politycznym
Szkoda tak bez powodu wydanych pieniędzy
I 100 milionów psu w dupe! Żeby się tylko Kukiz nie zniechęcił bo nie będzie na kogo głosować w październiku.
i tak się w naszym zamożnym i urodzajnym kraju marnuje pieniądze, kto bogatemu zabroni?
można się było spodziewać…