Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Obcokrajowcy na lokalnym rynku pracy


cudzoziemcy1Od stycznia pracę na terenie powiatu mławskiego podjęło 408 cudzoziemców – wynika z danych Powiatowego Urzędu Pracy w Mławie.


Liczba ta może być jednak dużo większa, gdyż zewnętrzne firmy, które werbują pracowników dla tych funkcjonujących na naszym terenie, mogą ubiegać się o pozwolenia na pracę obcokrajowców w urzędach pracy na terenie innych powiatów. – Powiatowe urzędy pracy prowadzą politykę z zakresu zatrudniania w naszym kraju cudzoziemców w dwojaki sposób – informuje Aldona Zasina, zastępca dyrektora mławskiego „pośredniaka”. Pierwszy to uproszczona procedura skierowana do tych którzy będą zatrudnieni krótkoterminowo, nie dłużej  niż pół roku. Dotyczy to obywateli: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy. Pracodawca lub osoba fizyczna zamierzająca powierzyć wykonanie pracy cudzoziemcowi składa oświadczenie o tym w urzędzie pracy właściwym dla jej miejsca zamieszkania, rejestruje oświadczenie i takie przekazuje obcokrajowcowi. Ten na jego postawie w konsulacie polskim w swoim państwie uzyskuje wizę na okres wskazany w oświadczeniu. Do końca sierpnia nasz PUP zarejestrował 250 takich oświadczeń od 53 pracodawców. Wśród przybyszy chcących pracować w naszym powiecie było 207 Ukraińców, 38 Białorusinów, 3 Rosjan i 2 Mołdawian.

Druga grupa obcokrajowców ubiegających się o prace w Mławie i okolicach to ci, którzy zamierzają pozostać tu dłużej niż 6 miesięcy. – Pracodawca zamierzający powierzyć pracę cudzoziemcowi spoza Unii Europejskiej i Europejskiej Unii Gospodarczej składa wniosek o wydanie zezwolenia na zatrudnienie cudzoziemca w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. Podmiot musi uzyskać informację starosty, właściwego ze względu na główne miejsce wykonywania pracy przez cudzoziemca, o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych w oparciu o rejestry osób bezrobotnych i poszukujących pracy lub o negatywnym wyniku rekrutacji organizowanej dla pracodawcy – objaśnia Aldona Zasina. Jak kontynuuje, w tym celu trzeba zgłosić ofertę pracy na stanowisko, na którym będzie zatrudniony cudzoziemiec oraz wniosek o wydanie informacji o sytuacji na lokalnym rynku pracy. Kiedy specyfika pracy nie pozwala na wskazanie głównego miejsca jej wykonywania, informacje wydaje starosta właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania pracodawcy.W uzasadnieniu pracodawcy podają często  wymagania, którym nie mogą sprostać pracownicy lokalnego rynku, np. znajomość języka chińskiego.

Takich osób zatrudnionych w bieżącym roku było 158 – przez 17 pracodawców, na naszym terenie są to z reguły Ukraińcy, Koreańczycy i Chińczycy. Urząd pracy nie podaje, w jakich firmach są zatrudnieni, wskazuje jedynie obszary i branże gospodarcze. Są to pracodawcy z sektora przetwórstwa spożywczego, elektronicznego, budowlanego, transportowego, produkcji rolnej, handlowej oraz gospodarki odpadami.

el

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Do zdziwiony
Do zdziwiony
8 lata temu

Kolego nie na takich samych warunkach. Za takiego pracownika nie płaci się zusu, bo nie bedzie tu przeciez emerytury pobierał. Efekt dla Polaka i Obcokrajowca na koniec bedzie jednak taki sam. Ani On nie płacący zusu ani My płacący ZUS emerytury nie dostaniemy:)

MAX
MAX
8 lata temu
Reply to  Do zdziwiony

uzupełnię wiedzę obcokrajowiec posiadający kartę pobytu odprowadza składki na ZUS w Polsce jeśli mamy umowy bilateralne z danym krajem lub jeśli jest członkiem UE i jest w Naszym kraju osobą zatrudnioną.

zdziwiony
zdziwiony
8 lata temu

408 obcokrajowców oficjalnie? to spora liczba. gdyby powstała w mławie taka firma zatrudniająca 400 ludzi to wszyscy by trąbili o sukcesie. jak to jest? pracodawcy opłaca się zatrudnić ukraińca na takich samych warunkach pracy i płacy jak polaka? i jakoś dziwnym trafem wszyscy posiadają tak wysokie kwalifikacje że nasi wymiękają? dziwne

Samanta
Samanta
8 lata temu

handel rękodziełem z Chin jak widać w Mławie kwitnie 🙂

WZzz
WZzz
8 lata temu

hmm.. całkiem sporo

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x