Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Dbają o bezpieczeństwo dzieci na drogach


P1020095Trwają wzmożone działania prewencyjne policji pn. „Bezpieczna droga do szkoły”. Patrole ruchu drogowego i prewencji sprawdzają drogi dojazdowe do szkół oraz czuwają nad bezpieczeństwem w okolicach placówek oświatowych. Policjanci zapowiadają surowe i bezwzględne kary dla kierowców, popełniających wykroczenia drogowe. Pod policyjnym nadzorem są także gimbusy.


Jeszcze przed pierwszym dzwonkiem mławscy policjanci przeprowadzili 35 szczegółowych kontroli dróg w okolicach szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz przedszkoli. Najczęściej ujawniane uchybienia, to brak widocznego oznakowania poziomego oraz pionowego przejść dla pieszych, brak tablic ostrzegających T-27 (tzw. Agatka), brak bezpiecznych zatok postojowych dla autobusów, brak barierek odgradzających chodnik od ulicy, przy wyjściu z terenu placówki. Policja skierowała 13 wniosków do zarządców dróg o usunięcie wszelkich nieprawidłowości, dotyczących bezpieczeństwa pieszych w rejonie szkół.

Z policyjnych statystyk wynika, że w pierwszych dniach września odnotowuje się wzrost zagrożenia wypadkami i kolizjami z udziałem dzieci i młodzieży, szczególnie w okolicach szkół. Dlatego wzmożone działania Policji w okresie pierwszych dni nowego roku szkolnego są jednym z ważniejszych przedsięwzięć mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom.

Wzmożone działania prewencyjno–kontrolne na drogach potrwają do 12 września. Przez cały okres „bezpiecznej drogi do szkoły” zwiększona ilość patroli będzie pełniła służbę przy szkołach, zwłaszcza tam, gdzie występuje duże natężenie ruchu drogowego. Funkcjonariusze drogówki pomogą najmłodszym przejść przez jednię i pokażą jak najbezpieczniej to zrobić. Odwiedzą też szkoły, gdzie spotkają się z dziećmi, aby nauczyć je bezpiecznego poruszania się po drodze. Szczególną uwagę policjanci poświęcą tym dzieciakom, które po raz pierwszy rozpoczną naukę

W trakcie prowadzonych działań policjanci ruchu drogowego będą kontrolować także tzw. gimbusy, a więc autobusy dowożące dzieci do szkoły. Sprawdzany będzie stan techniczny tych pojazdów, wyposażenie oraz uprawnienia kierujących tymi pojazdami. Drogówka skontroluje też, w jaki sposób rodzice dowożą dzieciaki do szkół, czy stosowane są foteliki, podwyższenia oraz pasy bezpieczeństwa.

Pod szczególnym policyjnym nadzorem będą także piesi. Pamiętajmy, że prowadząc dziecko do szkoły uczymy je jednocześnie zachowania i poruszania się po drodze. Jeżeli rodzic lub opiekun przejdzie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, dziecko będzie postępować tak samo. Jeżeli mama i tata przechodzą przez jezdnię na czerwonym świetle, dzieci powtórzą ten błąd. Jeżeli dorośli bagatelizują zapinanie pasów bezpieczeństwa, tym bardziej zrobią to dzieci. To my dorośli jesteśmy przykładem dla najmłodszych i poprzez nasze zachowanie i postępowanie przyczyniamy się do poprawy bezpieczeństwa najmłodszych, bądź też stwarzamy kolejne zagrożenia. Warto również pamiętać, że dzieci, które nie ukończyły siódmego roku życia, mogą poruszać się po drodze publicznej wyłącznie pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 10 lat.

Niebezpieczeństwa związane z ruchem drogowym nie są oczywiście jedynymi, na jakie narażone są dzieci. Dlatego już od pierwszych zajęć w szkole warto wykształcać u dzieci nawyki, które spowodują, że ich droga do szkoły będzie bezpieczna. Aby wesprzeć działania profilaktyczno-edukacyjne szkoły, policjanci organizować będą spotkania z dziećmi i młodzieżą, poświęcone bezpieczeństwu. Specjalne szkolenia adresowane będą także do pedagogów i rodziców. Działania profilaktyczno-edukacyjne policji trwać będą przez cały rok szkolny.

KPP Mława

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x