Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

Piękniejsza Mława – zakończenie konkursu studentów architektury.


 

KSP Mława nabór
widok nocny ul. Wąskiej z reprodukcją motywu S.Lipskiej

Foto: Widok nocny ul. Wąskiej z reprodukcją motywu S.Lipskiej

Zakończył się konkurs, w którym studenci architektury składali projekty zagospodarowania wybranych fragmentów Mławy. Pierwszy obszar obejmuje ul. Wąską oraz Plac 1 Maja, natomiast drugi – przestrzeń kwartału wyznaczonego ulicami: Chrobrego, Żwirki, Żeromskiego i 3 Maja (koło Handlowca). Wpłynęło sześć innowacyjnych projektów, cztery z ciekawymi opracowaniami pierwszego obszaru i dwa – drugiego.

Konkurs został zorganizowany z okazji jubileuszu dwudziestej rocznicy powstania Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Był jednoetapowy i zamknięty dla  studentów kół naukowych Wydziału Architektury właśnie tej uczelni. W skład Sądu Konkursowego wchodzili Janina Budzichowska – Zastępca Burmistrza Miasta Mława, Sławomir Baczulis – Rzecznik Prasowy WSEiZ, Andrzej Kalinowski – architekt i urbanista, Marek Polak – Naczelnik Wydziału Gospodarki Przestrzennej, Krzysztof Zalewski – Architekt Miejski oraz Aneta Drybczewska, pracownik Urzędu Miasta Mława.  Za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie przyznano nagrodę w wysokości 1500 zł, za drugie 1000 zł, a za trzecie 500 zł.

– Prace były na wysokim poziomie, studenci wykazali się pomysłowością, projekty zawierają wiele innowacyjnych rozwiązań  – powiedział Krzysztof Zakrzewski, Architekt Miejski  i sędzia w konkursie.

Z sześciu nadesłanych prac jedna zrobiła szczególne wrażenie zbierając znaczną część głosów. Projekt Moniki Stockiej bezapelacyjnie zajął pierwsze miejsce. Jej aranżacja ulicy Wąskiej poświęcona została twórczości Sary Lipskiej. Koncepcja autorki przewiduje na jednym z murów namalowanie reprodukcji motywu autorstwa tej artystki. Wyznaczona jest przestrzeń także na graffiti – dla pasjonatów tej formy  sztuki ulicznej. Na podwórkach studentka zaprojektowała  ogródki gastronomiczne.

Pomysł zagospodarowania Placu 1 Maja skupia się także na „idei przestrzeni dla artystów”. Plac został podzielony na strefy twórców, ale nie tylko – w projekcie znalazł się ogródek gastronomiczny, oraz miejsce do gry w szachy i gry planszowe. Interesującym pomysłem są siedziska multimedialne, które miałyby odtwarzać muzykę Tekli Bądarzewskiej. W projekcie została umieszczona siłownia plenerowa i unowocześniony plac zabaw. Specjalnie zaprojektowane zostały ławki drewniane o wyższych oparciach, na których można by umieszczać prace artystów, co stworzyłyby swoistą „galerię malarstwa”. Plac ozdobiłyby niewielkie, płytkie oczka wodne. – Autorka ciekawie zagospodarowała przestrzeń. W projekcie uwzględnione są rosnące na tym terenie drzewa i budynek z transformatorem. Wszystko jest pomysłowo połączone – dodaje Zakrzewski.

Za dobre zaaranżowanie przestrzeni w pierwszym obszarze drugie miejsce zajęła Weronika Meszyńska, a trzecie Aleksandra Mroczek oraz Piotr Karlicki.

W drugim obszarze, czyli w przestrzeni kwartału wyznaczonego ulicami: Chrobrego, Żwirki, Żeromskiego i 3 Maja, nie została przyznana pierwsza nagroda. –  Prace były na podobnym poziomie i uzyskały podobną liczbę punktów. Były dobre, ale żadna z nich nie zachwyciła nas, ani nie spełniała wszystkich założeń konkursowych, dlatego nie mogliśmy przyznać pierwszego miejsca – uzasadnia  Architekt Miejski.

Drugie miejsce zajęła praca  Kieutrinh Emilii Le Thi i Damiana Jakubowskiego, a trzecie – ponownie –  duet Aleksandra Mroczek i Piotr Karlicki.

Konkurs obejmował też trzeci obszar Mławy, fragment przestrzeni Starego Rynku, obok kościoła św. Trójcy i budynku ratusza. Na prace studentów z koncepcją zagospodarowania tego terenu wciąż czekamy. Rozstrzygnięcie planujemy jesienią, a wyniki poznamy na przełomie listopada i grudnia.

Magdalena Bukowska/UWM

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

Jeszcze nie ma komentarzy, bądź pierwszy!

avatar
1500
wpDiscuz